نخست وزیر استرالیا: نصب پرچم نازی در خودرو ارتش غیرقابل قبول بود

سربازان استرالیایی در افغانستان حق نشر عکس Getty Images

نخست وزیر استرالیا در واکنش به انتشار عکسی از سربازان کشورش که پرچم نازی را در خودرو نظامی خود نصب کرده بودند، گفت آنان که "تخطی" کرده بودند در همان زمان مجازات شدند.

مالکوم ترنبول گفت که این اتفاق در سال ۲۰۰۷ هنگام ماموریت نظامی استرالیا در افغانستان رخ داد و این اتفاق "کاملا غیرقابل قبول" است.

آقای ترنبول گفت: "این اقدام اشتباه بوده و فرمانده این سربازان در همان زمان اقدامات لازم را انجام داده است".

وزارت دفاع استرالیا نیز در این باره گفت که این اقدام و نصب پرچم نازی روی خودرو نظامیان کشورش برای مدت بسیار محدودی اتفاق افتاده و بعد از آن این پرچم برچیده شده است.

عکس منتشرشده نشان می‌دهد که پرچم برافراشته نازی در خودرو نظامی نصب شده است.

انتشار این عکس توسط خبرگزاری دولتی استرالیا ( ABC) واکنش‌‌های بسیاری را برانگیخته است. این خبرگزاری به نقل از یک منبع ناشناس وزارت دفاع استرالیا گفته که این عمل یک "شوخی عجیب" بوده، نه نشانه‌ای از حمایت از نئونازیسم.

هرچند استرالیا عضو ناتو نیست اما از جمله هم‌پیمانان نزدیک آمریکا بوده و از سال ۲۰۰۲ به اینسو نیروهای این کشور در افغانستان حضور دارند.

استرالیا حدود ۳۰۰ نیروی نظامی در افغانستان دارد.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption آدولف هیتلر

رژيم آلمان نازی در زمان حکومت خود برنامه پاکسازی قومی را در اين کشور و مناطق اشغال شده به اجرا گذاشت و ميليون‌ها نفر از مخالفان و اقلیت‌ها، به خصوص يهوديان را به اردوگاه های مرگ انتقال داد و آنها را کشت.

نمایش نشان صلیب شکسته در آلمان ممنوع است و در این کشور نسبت به تاریخ دوران نازی و مسائل مرتبط با آن حساسیت‌ بالایی وجود دارد. حساسیت نسبت به نشان‌‌های نازی‌ها به آلمان محدود نمی‌شود.

موضوعات مرتبط