عکس خبر: طالبان و نیروهای امنیتی افغان عید فطر را با هم تجلیل کردند

افغانستان حق نشر عکس مسعود رشتین

افراد گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان امروز در برخی از مناطق افغانستان عید را با هم تجلیل کردند.

دولت افغانستان هفته گذشته به نیروهای امنیتی دستور داد تا از ۲۷ رمضان تا روز پنجم عید فطر در جنگ علیه طالبان آتش‌بس کنند. گروه طالبان بعد از اعلام دولت گفت در سه روز عید آتش بس می‌کنند اما حملات‌شان علیه نیروهای خارجی ادامه خواهد داشت.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری امروز بعد از نماز عید فطر در ارگ ریاست جمهوری صحبت کرد و گفت که گروه طالبان نیز از ساعت ۱۲ شب گذشته (۲۵ جوزا/خرداد) آتش بس را در سراسر افغانستان رعایت کرده‌ است.

حق نشر عکس مسعود رشتین

ولایت زابل در جنوب افغانستان یکی از مناطقی بود که نیروهای نظامی دولت افغانستان و افراد گروه طالبان بارها آنجا نبرد خصمانه‌ای با هم داشتند، اما امروز در کنار هم عید را تجلیل کردند.

در مرکز ولسوالی "شاه جوی" این ولایت نیز نیروهای طالبان به مناطق تحت کنترل نیروهای دولتی آمدند و در حضور مردم عید فطر را تجلیل کردند.

معاون فرمانده پلیس این ولایت گفته که امروز بیش از ۵۰۰ تن از افراد گروه طالبان به بازار ولسوالی شاه جوی آمده‌اند.

او گفته که "مردم آنقدر از این جمع شدن دو طرف درگیر خوش هستند که خوشی عید را فراموش کرده‌اند".

او از دولت مرکزی خواسته است که این فرصت‌ها را بیشتر فراهم کند.

فرماندهان طالبان در زابل به بی‌بی‌سی گفتند که جشن مشترک عید برگزار می‌شود.

حق نشر عکس مسعود رشتین
حق نشر عکس ثناالله رحمانی
Image caption این تصاویر نیز از حضور نیروهای طالبان در کنار نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت میدان وردک در نزدیکی ولایت کابل همرسانی شده است
حق نشر عکس ثناالله رحمانی

محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان نیز گفته که در ۱۲ ساعته گذشته وضعیت در سراسر افغانستان خوب بوده است.

نیروهای امنیتی عملیات‌های را علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) و شبکه القاعده داشته، ولی در کل ۸۰ درصد خشونت‌‎ها امروز در سراسر افغانستان کمتر از روزهای گذشته بوده که به گفته او در افغانستان بی‌سابقه است.

جیلانی فرهاد، سخنگوی والی هرات گفته که شماری از طالبان در ولسوالی کهسان ولایت هرات به بازار اسلام قلعه در مرز افغانستان و ایران رفته و در یک مسجد همراه با مردم نماز عید را خوانده‌اند.

گفته می‌شود که آتش‌بس موقت بین دولت افغانستان و طالبان، برای مردم برای پایان جنگ دوامدار در این کشور امید ایجاد کرده است.