اشرف غنی: اگر طالبان بخواهند آتش‌بس را برای یکسال تمدید می‌کنیم

ارگ حق نشر عکس Arg
Image caption محمد اشرف غنی امروز (دوشنبه) با اعضای کاروان صلح هلمند در کابل دیدار کرد

محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در دیدار با "کاروان صلح هلمند" در کابل یکبار دیگر به تمدید آتش‌بس با طالبان ابراز تمایل کرد و گفت در صورت توافق طالبان حاضر است آتش‌بس با این گروه را برای یک سال تمدید کند.

دولت افغانستان دو روز پیش آتش‌بس یکجانبه با طالبان را برای ده روز دیگر تمدید کرد که گروه طالبان آن را نپذیرفت و حملاتش علیه نیروهای دولتی را از سر گرفت.

در خواست آتش‌بس یک‌ساله دولت و طالبان از سوی "کاروان صلح‌ هلمند" مطرح شد.

این کاروان با شعار صلح از ولایت ناامن هلمند در جنوب افغانستان راه افتاد و با طی کردن پیاده حدود ۷۰۰ کیلومتر راه و پس از حدود ۳۶ روز، دیروز (دوشنبه) به کابل رسید.

آقای غنی با اعضای این کاروان امروز در کنار جاده‌ای در مرکز کابل، پایتخت تحت تدابیر شدید امنیتی دیدار کرد.

او گفت که در هرجایی که طالبان بخواهند حاضر است با آنها مذاکره کند.

رئیس‌جمهوری افغانستان گفت:"اعلان آتش بس کرده‌ام. اگر طالبان بپذیرند، برای اعلام آتش بس یک ساله هم کاملا حاضرم. برای مذاکرات اگر به دشت هم بشینند حاضرم. در سبزه‌زار هم حاضرم. در خرقه شریف هم حاضرم. اگر آدرس می‌خواهید، آدرس من هست. کی می‌خواهد با من بنشیند. مولوی صاحب هبت الله اگر می‌خواهد، بیاید. بی قید و شرط. یک تلفن فاصله دارم."

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی با اعضای این کاروان امروز در کنار جاده‌ای در مرکز کابل، پایتخت تحت تدابیر شدید امنیتی دیدار کرد

امروز (دوشنبه) خبرگزاری رویترز و برخی رسانه‌های پاکستانی از تمایل گروه طالبان برای مذاکره با آمریکا خبر دادند و گفتند که پیش از آن نمی‌خواهند با دولت افغانستان مذاکره کنند.

آقای غنی با اشاره تلویحی به این تمایل طالبان گفت:"اگر افغان هستند به مذاکرات بین الافغانی حاضر شوند چرا پای خارجی ها را در میان می‌کشند."

رئیس جمهوری افغانستان از طالبان خواست که اگر می‌خواهند به قدرت برسند، "دروازه انتخابات به روی شان باز است."

طالبان دولت افغانستان را دست‌نشانده آمریکا می‌دانند و آن را به رسمیت نمی‌شناسند. این گروه دلیل توافق آتش‌بس سه روزه در ایام عید فطر را هم فراهم کردن "عیدی آرام" برای مردم عادی و نه برای "خوشنودسازی" دولت عنوان کردند.

در حالی که طالبان با طرح ادامه آتش‌بس به شدت مخالفت نشان داده و حملات شان را از سر گرفته اند، دولت افغانستان در روزهای اخیر پیوسته به تمدید آتش‌بس تاکید کرده است.