انتخابات پارلمانی در غزنی به صورت حوزه‌ای برگزار می‌شود

افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption کمیسیون انتخابات اعلام کرده که تصمیم آنان نهایی است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که انتخابات پارلمانی در ولایت غزنی در جنوب این کشور به صورت حوزه‌ای برگزار می‌شود.

حفیظ الله هاشمی، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که براساس آخرین تصمیم کمیسیون انتخابات افغانستان قرار است که این ولایت به سه حوزه انتخابی تقسیم شود.

او گفت که این روند باعث می‌شود تا همه مردم سهم خود را در انتخابات داشته باشند، بخصوص کسانیکه به روند برگزاری انتخابات در این ولایت اعتراض داشتند.

در انتخابات قبلی پارلمانی افغانستان به دلیل اینکه شماری از ولسوالی‌های ولایت غزنی ناامن بودند، ۱۱ نماینده ولایت غزنی همه از یک قوم به پارلمان افغانستان راه یافتند و سایر اقوام ولایت غزنی نماینده‌ای در پارلمان نداشتند.

این روند باعث شد که شماری از باشندگان این ولایت از ششم ثور/اردیبهشت امسال در مقابل دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در شهر غزنی چادر زده و نمایندگی کمیسیون انتخابات افغانستان را در این ولایت عملا تعطیل کنند.

این روند باعث شد که هیج نامزدی در ولایت غزنی نتواند برای شرکت در رقابت انتخابات پارلمانی افغانستان از تاریخ ۵ الی ۲۲ جوزا/ خرداد ثبت نام کنند.

به گفته آقای هاشمی، اکنون کمیسیون انتخابات یک فرصت جدید را برای ثبت نام از نامزدها فراهم خواهد کرد.

او گفت که نهادهای دولتی این تقسیم بندی حوزه‌ای را انجام خواهد داد و کمیسیون انتخابات تصمیم نهایی خود را این درباره گرفته است.

آقای هاشمی افزود که به‌زودی کمیسیون انتخابات تاریخ آغاز ثبت نام از نامزدها و رای دهندگان را در ولایت غزنی اعلام می‌کند.

براساس قانون انتخابات افغانستان ولایت غزنی یک حوزه‌ انتخابی پارلمانی به حساب می‎آید که ۱۱ نماینده در پارلمان افغانستان سهم دارد. از میان این نامزدها ۱۱ نفر که بیشترین رای را در سراسر ولایت داشتند به پارلمان راه می‌یافتند.

با حوزه‌ای شدن انتخابات ولایت غزنی این ۱۱ نماینده به ۳ حوزه تقسیم می‌شوند و از هر حوزه کسانیکه بیشترین رای را دارند به پارلمان راه خواهند یافت.

قرار بود که کل انتخابات پارلمانی افغانستان به صورت حوزه‌ای برگزار شود، ولی به دلیل مشخص نبودن شمار رای دهندگان در هر حوزه، مشکلات فنی و در نحوه عملی شدن این روند، کمیسیون انتخابات افغانستان، انتخابات را در دیگر ولایت‌ها به صورت سابق و تنها در ولایت غزنی به صورت حوزه‌ای برگزار خواهد کرد.