طالبان گمرک مرزی میان افغانستان و تاجیکستان را آتش زدند

افغانستان
Image caption اموال تجاری از مسیر این رودخانه توسط قایق به دو کشور منتقل می‌شود.

طالبان با حمله گروهی به گمرک مرزی 'آی‌خانم ' در ولایت تخار در شمال‌شرق افغانستان کنترل این گمرک مرزی را برای مدت کوتاهی در دست گرفتند و بعد بخشی از آن را آتش زدند.

گمرک مرزی آی‌خانم میان افغانستان و تاجیکستان یکی از گذرگاه‌های مهم میان دو کشور است و بخشی از کالاهای تجارتی از این طریق تبادله می‌شود.

سنت‌الله تیمور، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی گفت که این حمله حوالی نیمه‌ شب گذشته آغاز شد که در نتیجه درگیری نیروهای پلیس و طالبان دو سرباز پلیس کشته و افراد طالبان ۶ سرباز دیگر و چند خودروی پلیس را با خود برده‌اند.

به گفته سخنگوی والی تخار در حال حاضر کنترل این گمرک مرزی در اختیار نیروهای امنیتی افغان است و نیروهای پلیس تلاش دارند تا با راه‌اندازی عملیات نجات، سربازان اسیر شده را رها و خودروها را از طالبان پس بگیرند.

گمرک آی‌خانم یکی از بنادر فعال افغانستان است. دولت افغانستان در شش ماه گذشته حدود ۱۳ میلیون افغانی ( نزدیک به ۲۰۰ هزار دلار) از آن درآمد داشته است.

اکنون انتقال اموال میان افغانستان و تاجیسکتان از طریق قایق‌های کوچک چوبی انجام می‌شود، هفته گذشته حکومت افغانستان و تاجیکستان توافق کردند که برای ایجاد سهولت بیشتر، پلی بر فراز رودخانه مرزی میان دو کشور ساخته شود که هزینه ساخت آن حدود ۱۶ میلیون یورو اعلام شد.

Image caption رودخانه آمو میان افغانستان و تاجیکستان واقع شده است، بیشتر تردد و انتقال کالا میان دو کشور با قایق‌ها انجام می‌شود.

از این مسیر گیاهان طبی و تایر خودرو به تاجیکستان و از تاجیکستان نیز سیمان به افغانستان وارد می‌شود.

ولسوالی دشت قلعه در همسایگی ولسوالی دشت‌ارچی ولایت قندوز پایگاه اصلی گروه طالبان در شمال شرق افغانستان است.

دشت قلعه از مناطق ناامن ولایت تخار به حساب می‌آید ولی منابع محلی می‌گویند که تصمیم دارند تا طالبان را از این ولسوالی پاکسازی کنند.

طالبان در ولسوالی‌های خواجه غار، درقد، ینگی قلعه، خواجه بهاوالدین و اشکمش ولایت تخار نیز حضور دارند. آقای تیمور می‌گوید که بتازگی رئیس جمهوری افغانستان دستور داده تا نیروهای ویژه، عملیاتی را در ولایت تخار آغاز کنند.

دو روز پیش نیز طالبان با حمله بر یک پاسگاه نیروهای مرزی افغانستان در ولسوالی چاه آب ولایت تخار، دستکم ۱۴ سرباز پلیس را کشتند.

طالبان نیز مسئولیت این حمله را بدوش گرفته است.

امروز همچنین آتش‌بس یک‌جانبه دولت افغانستان علیه طالبان به پایان رسید و رئیس جمهور اشرف غنی دستور آغاز عملیات نظامی علیه این گروه را اعلام کرد.

Image caption ولایت شمال‌شرقی تخار در دو سال اخیر به شدت ناامن شده است