اعتراضات فاریاب: رئیس ستاد ارتش برای کنترل وضعیت به میمنه رفت

منابع محلی ولایت فاریاب در شمال افغانستان اعلام کردند که با استقرار نیروهای ارتش و امنیتی، معترضان خشمگین از ساختمان ولایت (استانداری) خارج و پراکنده شده‌اند. شهر اکنون آرام است.

صبح امروز(چهارشنبه ۱۳ سرطان/تیر) بعد از تیراندازی نیروهای امنیتی افغانستان به روی معترضان که در نتیجه آن یک نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند، معترضان خشمگین وارد ساختمان ولایت شده و آن را آتش زدند.

با ادامه خشونت‌ها نیروهای امنیتی وارد عمل شدند و اکنون نیروهای ارتش در شهر میمنه مستقر شده‌اند. وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که ژنرال محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد ارتش افغانستان نیز به شهر میمنه سفرکرده ‌است.

حنیف رضایی، سخنگوی ارتش در شمال افغانستان می‌گوید که برای کنترل اوضاع وارد عمل شده و حداقل ۶ نفر را در زمان "تاراج ساختمان ولایت" بازداشت کرده‌است. او گفته که برخی از

تظاهرکنندگان با سلاح گرم و چوب مجهز بودند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption معترضان خواهان رهایی نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال دوستم در فاریاب هستند

شاهدان عینی نیز گفته که نیروهای ارتش در خیابانهای شهر میمنه حضور دارند و تظاهرکنندگان معترض در سطح شهر دیده نمی‌شوند.

معترضان خواهان آزادی نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان هستند که دو روز پیش از سوی نیروهای ارتش به اتهام "دشنام و تهدید مقام‌های محلی به کشتن" بازداشت شد.

Image caption معترضان وارد ساختمان ولایت شده و آنرا آتش زده‌اند.

عنایت فرهمند، رئیس دفتر ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته که درمورد وضعیت نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم در ولایت فاریاب نگرانند و خواستار رهایی هرچه زود تر او هستند.

قبل از این محمد طاهر رحمانی، رئیس شورای ولایتی فاریاب به بی‌بی‌سی گفته بود که تظاهرات از کنترل خارج شده و افراد خشمگین وارد ساختمان ولایت شده و به آتش زدن خودروهای دولتی دست زده‌اند. به گفته او معترضان جنازه فرد کشته شده را نیز با خود حمل می‌کردند.

او گفت که دلیل تیراندازی نیروهای امنیتی مشخص نیست، شاید در ابتدا شماری از معترضان به طرف این نیروها سنگ پرتاب کرده و در واکنش تیراندازی آنان را باعث شده‌اند.

آقای رحمانی افزود که شورای ولایتی با مسئولین حزب جنبش ملی افغانستان به رهبری عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که تظاهرات روز گذشته توسط آنان سازماندهی شده بود، صحبت کرده و مسئولین این حزب گفته که آنان به اعتراض خود پایان داده و اعتراض کنونی ربطی به حزب جنش ملی ندارد و حرکت "خود سرانه" است.

شاهدان عینی می‌گویند که اکنون تمام مغازه‌های شهر میمنه، مرکز ولایت فاریاب بسته و تمام شهر تعطیل است.

Image caption شماری از خودروها نیز توسط معترضان آتش زده شدند.

مردم ولایت فاریاب در اعتراض به بازداشت نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه آقای دوستم از روز گذشته تاکنون در ولایت جوزجان، فاریاب و بلخ تجمع اعتراضی به پا کرده‌اند.

به گفته شاهدان عینی صبح امروز بعد از تیراندازی نیروهای امنیتی افغانستان به روی معترضان در ولایت فاریاب، این تجمع به خشونت گرایید و شماری از معترضان نیز متفرق شدند، ولی بعدا آنان به حمل جنازه فرد کشته شده به ساختمان ولایت حمله کردند.

روز گذشته گزارش شد که نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان پس از یک درگیری مسلحانه در ولایت فاریاب در شمال افغانستان بازداشت شد.

در بیانیه سپاه/قول اردوی ۲۰۹ شاهین که روز گذشته منتشر شد، آمده است که "نظام‌الدین قیصاری با یک رویکرد قلدرمابانه زبان به اهانت و توهین گشود و اعضای جلسه را به صورت عموم خائنین خطاب کرد و تهدید به کشتن نمود و افزود که همه‌تان را با دار و دسته‌تان کشته و تاسیسات دولتی را به آتش می‌کشم و نظام حکومتی را در میمنه سقوط می‌دهم." این بیانیه می‌افزاید که "پس از برخوردهای تند لفظی او، افراد تحت امرش دست به سلاح برده و منجر به درگیری و برخورد شد."

Image caption معترضان برای دومین روز در مرکز شهر میمنه تجمع کرده‌اند.
پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
اعتراض هزاران نفر به بازداشت نماینده ژنرال دوستم در فاریاب افغانستان