اجلاس سازمان همکاری اسلامی در عربستان با محوریت جنگ افغانستان بدون حضور ایران

اجلاس عربستان
Image caption اجلاس دو روزه سازمان همکاری اسلامی که بر جنگ افغانستان تمرکز دارد در عربستان برگزار شده است

اجلاس دو روزه سازمان همکاری اسلامی با محوریت مسئله جنگ افغانستان در عربستان سعودی آغاز شد. در این نشست که با عنوان "سازش در اسلام، نقش علما در صلح و ثبات افغانستان" امروز سه‌شنبه (۱۹ تیر/سرطان) در شهر جده برگزار شده، حدود صد عالم دین/روحانی از ۳۷ کشور اسلامی عضو این سازمان حضور دارند.

اکرم خپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان به خبرنگاران در جده گفت که این روحانیان به عنوان نماینده کشورشان نه بلکه به خاطر تاثیرگذاری‌ و شهرت‌شان در این نشست دعوت شده‌اند.

آقای خپلواک علاوه کرد که بخش عمده سازماندهی این نشست بر عهده دولت افغانستان بوده است. تنها روحانی که از پاکستان در این اجلاس شرکت کرده قبله ایاز، رئیس شورای نظارت اسلامی پاکستان است.

شوقی ابراهیم عبدالکریم علّام، مفتی مصر هم از شرکت‌کنندگان این اجلاس است. هیچ نماینده‌ای از ایران در این نشست شرکت نکرده است. گفته می‌شود که بالا گرفتن اختلافات سیاسی عربستان و ایران موجب شده ایران دراین نشست شرکت نداشته باشد.

رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان درباره اهمیت این نشست گفت که نخستین بار است که سازمان همکاری اسلامی چنین نشستی را در مورد یک کشور اسلامی برگزار می‌کند.

او افزود که توجه "امامان حرمین" به موضوع افغانستان بی‌سابقه است.


علی حسینی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی فارسی در جده:

به نظر می‌رسد حکومت افغانستان با برگزاری این نشست، میدان جنگ فکری جدی با طالبان را فراخ‌تر کرده است. آنطور که اعضای هیأت افغانستان می‌گویند، کابل در صدد آن است که مشروعیت جنگ طالبان را با ارائه و برجسته کردن مخالفت‌های ایدئولوژیک در نشست امروز با میزبانی عربستان سعودی و همیاری سازمان همکاری اسلامی زیر سوال ببرد.

نشست امروز اگر جنگ طالبان در افغانستان را نامشروع عنوان کند، می‌تواند چالشی جدی‌ را در برابر این گروه علم کند؛ به ویژه می‌تواند فعالیت نیروهای میدانی طالبان را که مبنایی مذهبی به آن داده می‌شود، کاهش دهد. آن‌هم در حالی‌که کنفرانس امروز پس از مدت زمان کوتاه از برگزاری نشست روحانیان اسلامی در اندونزی برگزار می‌شود. در آن‌جا نیز حملات انتحاری خلاف اصول اسلامی عنوان شد. اما با توجه به این‌که جنگ جاری در این کشور ابعاد منطقه‌ای و بین‌المللی دارد، بعید به نظر می‌رسد که تاثیر خیلی ملموس در پایان دادن به این جنگ داشته باشد.


قرار است در اعلامیه‌ پایانی نشست امروز که از سوی مولوی قیام‌الدین کشاف، رئیس شورای سراسری علمای افغانستان ارائه خواهد شد، از روحانیان جهان اسلام خواسته شود که به‌صورت جدی در مسئله جنگ افغانستان دخیل شوند و موضع جدی‌شان را درباره انتحار و انفجار در افغانستان اعلام کنند.

همچنین از آنها خواسته خواهد شد که کشورهای اسلامی هیأتی را برای گفت‌وگو با طالبان تعیین کنند تا از این گروه درباره مبنای جنگ آن‌ها بپرسند.

روز دوم این اجلاس قرار است فردا در شهر مکه برگزار شود.

طالبان اما با نشر بیانیه‌ای گفته‌اند که جنگ در افغانستان علیه "اشغال آمریکاست و "بین‌الافغانی" و بین مسلمانان نیست. این گروه همچنین افزوده "هر کسی اگر تلاش کند تا به خاطر خوشحالی آمریکا احکام دینی را باطل اعلام کند، کمکی است به اشغال آمریکا در افغانستان".

حق نشر عکس @OIC

مطالبات هیات افغانستان در نشست

یک: این کنفرانس از هر دو طرف بخواهد که آتش‌بس برقرار و مذاکرات مستقیم را آغاز کنند.

دوم: از علمای حاضر در این نشست هیاتی تعیین شود تا با طالبان به صورت مستقیم گفت‌وگو کنند.

سوم: از سازمان همکاری اسلامی می‌خواهیم که به خاطر تحکیم صلح و ثبات در افغانستان جلسه سران کشورهای عضو این سازمان را برگزار کند.

چهارم: از پادشاه عربستان و حکومت می‌خواهیم که به خاطر مذاکرات صلح طالبان را به حرمین شریفین دعوت کنند.

پنجم: از سازمان همکاری اسلامی می‌خواهیم که جلسه مشابهی را در کابل برگزار کند.

ششم: ما می‌خواهیم که علما و سازمان همکاری‌های اسلامی در مورد جنگ جاری در افغانستان موقف واضح خود را روشن سازند.

هفتم: ما علمای جهان اسلام وظیفه داریم که علیه انفجار، انتحار، قتل عام و افراطیت موقف واضح خود را ابراز کنیم.