پایان حمله به ساختمان معارف شهر جلال آباد؛ یازده نفر کشته شدند

افغانستان حق نشر عکس EPA
Image caption این حمله اکنون پایان یافته است

منابع محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کرده‌اند که در حمله گروهی افراد مسلح به ساختمان معارف(آموزش و پرورش) شهر جلال آباد ۱۱ نفر کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند. این حمله بعد از حدود ۴ ساعت درگیری اکنون پایان یافته است.

دفتر والی ننگرهار درخبرنامه‌ای اعلام کرده که هفت جسد کشته شدگان و تمام ۱۰ زخمی به مراکز درمانی منتقل و هویت آنان بعدا اعلام خواهد شد.

منابعی در مدیریت معارف ولایت ننگرهار به بی‌بی‌سی گفته که مدیر معارف و مسئول نظارت این اداره نیز در میان کشته شدگان هستند.

منابع بهداشت ولایت ننگرهار به ذبیح‌الله رحیمزی، خبرنگار بی‌بی‌سی در شرق افغانستان گفته که بیشتر قربانیان کارمندان مدیریت معارف شهر جلال آباد هستند.

صبح امروز( چهارشنبه ۲۰ سرطان/تیر) افراد مسلح به ساختمان‌ ریاست آموزش و پرورش شهر جلال‌آباد حمله کردند، نیروهای امنیتی افغانستان برای چند ساعت برای نجات کسانی که آنجا گیر مانده‌ بودند با مهاجمان درگیر شدند. براساس گزارشها حدود ۵۰ نفر در ساختمان وزارت معارف گیر افتاده بودند.

به گفته منابع امنیتی ولایت ننگرهار حمله کنندگان سه نفر بوده که یک نفر آنان توسط نیروهای امنیتی هدف قرار گرفته و دو نفر دیگر جلیقه انفجاری همراه خود را منفجر کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption شماری از کارمندان امور معارف (آموزش و پرورش) در ساختمان مورد حمله گیر مانده بودند

شاهدان عینی صبح امروز گفته بودند که در زمان حمله صدای چندین انفجار را از این ساختمان شنیده‌اند.

روز گذشته نیز وقوع حمله انتحاری در شهر جلال آباد باعث کشته شدن ۱۲ نفر، شامل ۱۰ غیر نظامی و دو عضو نیروهای امنیت ملی افغانستان شد. در آن حمله پنج نفر دیگر نیز زخمی شدند.

حدود یک ماه قبل نیز مهاجمان انتحاری به ریاست کل آموزش و پرورش ولایت ننگرهار حمله کردند ولی این حمله انتحاری با کشته شدن سه حمله کننده در "اولین دقایق" مهار شد.

Image caption منطقه گورگوری پس از ولسوالی اچین، جایی‌که سال گذشته آمریکا بزرگترین بمب غیرهسته‌ای معروف به 'مادر بمب‌ها' را استفاده کرد، به پایگاه جدید داعش مبدل شده بود.

خاستگاه داعش

ننگرهار خاستگاه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در افغانستان محسوب می‌شود. این گروه بارها نهادهای آموزش و پرورش افغانستان را تهدید کرده که در برخی موارد این تهدیدها منجر به تعطیلی مدارس در ولایت ننگرهار شده‌است.

در روزهای گذشته نیروهای بین المللی مستقر در افغانستان اعلام کردند که در یک عملیات مشترک با نیروهای افغان "پایتخت" خلافت داعش را در این کشور نابود کرده‌اند. به گفته آنان در این عملیات در منطقه 'گورگوری' در ولسوالی ده‌بالای ولایت ننگرهار، ۱۶۷ جنگجوی این گروه کشته شده‌اند.

قبل از این گروه داعش تهدید کرده بود که در واکنش به این عملیات نیروهای بین المللی و افغان، نهادهای آموزش و پرورش و غیر نظامی را هدف قرار خواهند داد. نیروهای شورشی مخالف دولت افغانستان قبل از این مراکز آموزشی را کمتر هدف حمله مستقیم قرار می‌دادند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption منابع محلی گفته که به دلیل حفاظت از جان غیر نظامیان ممکن است که عملیات زمان گیر باشد.