نشست عربستان: طالبان با دولت افغانستان گفت‌وگو کند

اجلاس مکه حق نشر عکس Reuters/Getty images
Image caption نزدیک به یک‌صد عالم از کشورهای جهان اسلام از طالبان خواستند با دولت افغانستان وارد گفتگوی صلح شوند

ده‌ها عالم دین در شهر مکه عربستان با صدور قطع‌نامه‌ای از طالبان خواستند که دعوت حکومت افغانستان برای گفت‌وگو را بپذیرند.

نشست این علما روز سه‌شنبه با عنوان کنفراس بین‌المللی علمای مسلمان درباره صلح و ثبات در افغانستان در جده عربستان آغاز شد و روز بعد در مکه پایان یافت.

هیئت سی‌پنج نفره افغانستان در این نشست در روز نخست، خواسته‌ها و مطالبات خود را بیان کردند و از شرکت‌کنندگان خواستند که از دو طرف جنگ افغانستان بخواهند که آتش‌بس برقرار کنند و وارد گفت‌وگوی مستقیم شوند.

قطع‌نامه این نشست، روز دوم در هتلی که بخشی از مسجدالحرام است و فاصله‌اش با کعبه کم‌تر پنجاه متر است، اعلام شد.

یوسف عثیمین، دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در بیانیه پایانی اعلام کرد ' دولت افغانستان اسلامی است، مردم آن مسلمان هستند و جنگ علیه مسلمانان بر اساس نص و قرآن ناجائز است'

در بیانیه پایانی آمده است:

  • حکومت افغانستان و طالبان آتش‌بس برقرار کرده و گفت‌وگو‌های رو در رو را آغاز کنند.
  • طالبان دعوت حکومت افغانستان در پایان دادن به جنگ را بپذیرند.
  • تمام مسلمانان بویژه علما وظیفه دارند تا علیه خشونت بایستند.

اکرم اِخپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح افغانستان پس از صدور این اعلامیه گفت که این نشست به خواسته‌های مردم افغانستان برای آوردن صلح و ثبات دایمی پاسخ مثبت داده است. آقای اخپلواک ابراز امیدواری کرد و گفت 'اعلامیه مکه' برای ایجاد صلح در افغانستان بسیار موثر خواهد بود.

قیام‌الدین کشاف، رئیس شورای سراسری علمای افغانستان نیز پاسخ شرکت‌کنندگان این نشست به خواسته‌های هیئت افغانستان را 'بسیار خوب' توصیف کرد.

درخواست حدود صد عالم جهان اسلام از طالبان برای مذاکره با دولت افغانستان آن‌هم در نشستی که از سوی سازمان همکاری اسلامی برگزار شده، پیشاپیش جواب منفی دریافت کرده است.

گروه طالبان شب قبل از آغاز این نشست اعلام کرده بود که جنگ افغانستان بین افغان‌ها و مسلمانان نیست و آن‌هایی که حکم صریح اسلام را باطل اعلام می‌کنند به 'اشغال آمریکا' در افغانستان کمک می‌کنند.


علی حسینی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در مکه:

با آنکه هیئت افغانی در نشست مکه از اعلامیه پایانی خیلی راضی به نظر می‌رسند، اما در این بیانیه شماری از خواسته‌های افغانستان که روز قبل آن اعلام شده، اشاره نشده است. مثلا هیئت افغانی خواسته بود که از علمای حاضر در این نشست هیئتی تعیین شود تا با طالبان به صورت مستقیم گفت‌وگو کنند. اما در روز پایانی و در بیانیه به این موضوع هیچ اشاره‌ای نشد.

خواسته دیگر علمای افغانستان این بود که سازمان همکاری اسلامی به‌خاطر تحکیم صلح و ثبات در افغانستان جلسه سران کشورهای عضو را برگزار کند. ظاهرا این موضوع هم نادیده گرفته شده است. گرچه اکرم اخپلواک، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح پیش از این گفته بود که نشست سازمان همکاری اسلامی درباره افغانستان کم‌سابقه بوده است.

در مورد دیگر، هیئت افغانستان از پادشاه عربستان و حکومت این کشور خواستند که به خاطر مذاکرات صلح، طالبان را به حرمین شریفین دعوت کنند. در قطع‌نامه نشست در این باره نیز اشاره‌ای نشده است. با توجه به جایگاه پادشاه عربستان و حکومت این کشور بین مسلمانان پاسخ مثبت به این درخواست هیئت افغان می‌توانست مهم باشد.


دیروز هیئت افغان از سازمان همکاری اسلامی خواست که جلسه مشابهی را در کابل دایر کند. اما پاسخ این سازمان در این مورد هم مثبت نبوده است.

طالبان ساعاتی پس از صدور قطع‌نامه این نشست اعلام کردند که در این نشست کدام عالم مشهور و پذیرفته شده شرکت نکرده و افرادی که حضور داشتند 'مامورین رسمی' حکومت بودند.

حق نشر عکس Reuters/Getty images
Image caption نزدیک به چهل تن از علمای دینی افغانستان در اجلاس عربستان شرکت داشتند

گروه طالبان در اعلامیه‌شان گفته‌اند که افغان‌ها می‌دانند که برگزاری چنین نشست‌ها طرح و برنامه مسئولین و نظامیان آمریکایی است.

این در حالی است که مفتی مصر، مفتی اردن و دبیر کل سازمان همکاری اسلامی در این نشست شرکت کرده بودند.