با شکسته شدن دیوار یک حوض طبیعی ۵۰۰ خانه در افغانستان صدمه دید

افغانستان حق نشر عکس Zahra Yagana
Image caption سرازیر شدن آبهای این حوض طبیعی به ۵۰۰ خانه در مسیرش صدمه رسانده است.

وزارت دولت در امور رسیدگی به حوادث افغانستان اعلام کرده که با شکسته شدن دیوار حوض طبیعی "پیشکندا" در ولایت پنجشیر در شمال کابل ۵۰۰ خانه آسیب دیده و پنج نفر ناپدید شده‌اند.

محمدقاسم حیدری، معاون این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه شب گذشته (۲۰ سرطان/تیر) اتفاق افتاده و دلیل وقوع حادثه نیز گرم شدن هوا بوده که باعث ذوب شدن دیوارهای یخی این حوض طبیعی شده‌است.

او گفت که این حوض طبیعی در روستای پیشغور ولایت پنجشیر قرار داشت و نگرانی این بود که ریزش آن مسیر رودخانه پنجشیر را مسدود و حادثه‌ای دیگری را باعث شود، ولی خوشبختانه مسیر روخانه پنجشیر بسته نشده است.

آقای حیدری افزود که اکنون تیم‌های امداد و نجات همراه با چادر و مواد غذایی به منطقه اعزام شده‌اند ولی خسارت و تلفات نهایی حادثه تاکنون مشخص نشده‌است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نیز این حادثه را "لغزش زمین" اعلام کرده و گفته که شماری در این حادثه جان باخته‌اند.

در اعلامیه ارگ ریاست جمهوری آمده که رئیس جمهوری افغانستان به مسئولین غیر نظامی و نظامی هدایت داده تا به زودترین فرصت از طریق زمین و هوا به کمک آسیب دیدگان و نجات افراد آسیب دیده اقدام کنند.

حق نشر عکس Zahra Yagana
Image caption رئیس جمهوری افغانستان خواستار رسیدگی فوری به آسیب دیدگان شده است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان اعلام کرده که این حادثه باعث وقوع سیلاب و آسیب رسیدن به اهالی منطقه و بالا رفتن سطح آب در رودخانه پنجشیر شده‌است.

افغانستان کشور محاط به خشکی است که میزان بروز حوادث طبیعی همانند زلزله، رانش زمین، برف‌کوچ (بهمن)، طوفان، سیل در کنار زمستان‌های سرد و طاقت فرسا و خشکسالی در آن بسیار بالا است.

آمارهای تقریبی نشان می‌دهد که از سال ۱۹۷۰ تا سال ۲۰۱۲، حدود ۹ الی ۲۰ هزار نفر در اثر زلزله در این کشور کشته شده‌اند، جاری شدن سیل نیز ۳۹۶ الی ۵۹۷ میلیون دلار به این کشور خسارت رسانده و خشکسالی به ۶ الی ۹ میلیون نفر در این سالها آسیب‌های جانی و اقتصادی وارد کرده است.

افغانستان دوازدهمین کشور زلزله‌خیز جهان است. در خشک‌سالی مقام ۲۲ جهان را دارد. جایگاه بیست و چهارمین کشور سیل‌خیز جهان را از آن خود کرده و از نظر رانش زمین نیز در جهان سی‌ام است. افغانستان هشتاد و دومین کشور طوفان‌خیز جهان است.

تنها در سال ۲۰۱۲ حدود ۳۸۳ حادثه طبیعی در این کشور رخ داده که به بیش از ۲۵۸ هزار نفر در ۱۹۵ ولسوالی صدمه وارد کرده است. وقوع این حوادث باعث مرگ ۴۷۹ نفر شده و بیش از ۲۹ هزار خانه را نیز ویران کرده است.

تصاویری از این حادثه در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده.