کشته شدن ده‌ها سرباز افغان در تخار و فراه

افغانستان حق نشر عکس AFP
Image caption حمله طالبان به پایگاه ارتش ۳۱ کشته به جا گذاشت

در حمله خونین گروه طالبان به ولسوالی خواجه غار ولایت تخار در شمال شرق ۳۱ سرباز ارتش و در حمله دیگر به شهر فراه در غرب افغانستان نیز ۴ سرباز امنیتی افغانستان کشته شده‌اند.

سنت الله تیمور، سخنگوی والی تخار درباره حمله افراد طالبان به پاسگاه نیروهای ارتش در ولسوالی "خواجه غار" این ولایت گفت که یک پاسگاه نیروهای ارتش به دست طالبان افتاده که علاوه بر کشته شدن ۳۱ سرباز ارتش، ۱۷ سرباز دیگر زخمی شده‌اند.

آقای تیمور گفت که این حمله حوالی ساعت ۳ بامداد امروز( پنجشنبه ۲۱ سرطان/تیر) انجام شده و تمام تجهیزات سربازان ارتش به دست طالبان افتاده و علاوه بر آن سه خودرو نظامی نوع "هموی" و سه "رنجر" را نیز طالبان با خود برده‌اند.

این پاسگاه در خط مقدم درگیری میان نیروهای طالبان و نظامیان افغانستان در مرز دو ولایت تخار و قندوز قرار داشت، منابع محلی همچنین تایید کرده‌اند که بعد از سقوط این پاسگاه ارتش، پاسگاه‌های نیروهای پلیس محلی نیز در این منطقه به دست طالبان افتاده است.

با خروج نیروهای امنیتی از محل، اکنون مسیر حمله به مرکز ولسوالی خواجه غار باز شده و به گفته آقای تیمور مرکز این ولسوالی نیز در معرض "خطر سقوط" قرار گرفته است.

او گفت که با سقوط ولسوالی خواجه غار ولسوال‌های دشت قلعه، ینگی قلعه و درقد نیز در معرض سقوط قرار خواهند گرفت.

حمله به پاسگاه پلیس در حومه شهر فراه

حمله دیگر نیز شب گذشته در حومه شهر فراه بر یک پاسگاه پلیس انجام شده، حمله‌ای که درباره شمار تلفات آن آمار ضد و نقیض نشر شده است. خیرمحمد نورزی، عضو شورای ولایتی فراه به بی‌بی‌سی گفت که در حمله طالبان بر پاسگاه‌های پلیس در حومه شهر فراه ده سرباز پلیس کشته و ۱۵ نفر دیگر آنان اسیر شده‌اند و تمام خودروها و اسلحه این سربازان به دست طالبان افتاده‌است.

ناصر مهری، سخنگوی والی فراه گفته که در این حادثه ۴ پلیس کشته شده و ۸ نفر دیگر هم زخمی شده‌اند.

ولایت فراه از ولایت‌های ناامن افغانستان است که چندی قبل طالبان در آن تا قسمت‌هایی از شهر نفوذ کردند.

بعد از پایان آتش‌بس یک طرفه دولت این خونین ترین حمله گروه طالبان علیه نیروهای امنیتی افغانستان بوده‌است.

دولت افغانستان آتش‌بس یک جانبه را از ۲۷ ماه رمضان به مدت ۱۸ روز اعلام کرده بود که طالبان فقط سه روز عید فطر آن را رعایت کردند.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
طالبان چگونه فراه را تصرف کردند؟