در پی اعتراضات شمال افغانستان، دولت هشت نگهبان قیصاری را رها کرد

جنبش

منبع تصویر، NAqibullah fayeq/facbook

توضیح تصویر،

امروز هشت نفر از نگهبانان آقای قیصاری رها شدند

نقیب الله فایق، والی فاریاب در گفت‌وگویی اختصاصی به بی‌بی‌سی گفت از پانزده محافظ/نگهبان آقای قیصاری که همراه با او بازداشت شده بودند، امروز جمعه ۲۲ سرطان/تیر هشت نفرشان رها شدند.

او می‌گوید هیچ مساله قضایی در مورد آنها وجود نداشت و تنها به دلیل "محافظ قیصاری بودن" بازداشت شده بودند.

والی فاریاب می‌گوید در جریان هفته جاری دیگر نگهبانان آقای قیصاری نیز رها خواهند شد.

هفته گذشته تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که گفته شد متعلق به رویداد بازداشت قیصاری و محافظانش است. در این تصاویر افرادی دست بسته و تیرخورده بر روی زمین افتاده‌اند.

ویدئویی نیز از این رویداد امروز منتشر شده. درستی این تصاویر و ویدئو از سوی مسئولین دولتی تایید نشده است. آقای قیصاری به اتهام انجام "اعمال فراقانونی" از سوی نیروهای ویژه امنیتی بازداشت شده است.

آقای فایق می‌گوید وزارت دفاع و امنیت ملی تاکنون در مورد این تصاویر چیزی نگفته‌اند اما هیاتی برای بررسی این تصاویر موظف شده است.

او همچنین تاکید دارد نگهبانانی که امروز رها شدند، هیچ اثری از لت و کوب و شکنجه نداشته و "خودشان نیز این موضوع را تایید کردند."

پاسخ اشرف غنی

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

روز گذشته در جریان برگزاری اجلاس ناتو در بروکسل، یک خبرنگار بی‌بی‌سی از اشرف غنی رئیس جمهوری افغانستان در مورد اعتراضات هواداران نظام‌الدین قیصاری سوال کرد. آقای غنی در پاسخ گفت: "اگر مرا دوست بدانند یا دشمن، مسئولیت من اجرای قانون است، من قانون را اجرا می‌کنم."

او همچنین گفت "می‌خواهم برای نسل‌های آینده کار کنم. فکر می‌کنم افغان‌هایی که با رفتار غیرعادلانه روبرو شده اند، افغانستانی را می‌خواهند که در آن هیچ فردی فراتر از قانون نباشد."

رهایی نگهبانان آقای قیصاری، در کنار رهایی خود او و بازگشت ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان از ترکیه از مهمترین خواست‌های معترضان در شمال افغانستان بود.

والی فاریاب می‌گوید رهایی آقای قیصاری نیز از موضوعات مورد بحث دو معاون ریاست جمهوری در ترکیه بوده است.

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری افغانستان به تازگی به دیدن آقای دوستم رفته است. روز گذشته منابعی از ریاست جمهوری به بی‌بی‌سی گفتند که در جلسه معاونان آقای غنی، دو طرف درباره جزئیات و زمان برگشت آقای دوستم به توافق رسیده و شرایطی نیز از طرف آقای دوستم مطرح شده است.

منبع تصویر، kaneshka.turkistani/facebook

توضیح تصویر،

آقای ترکستانی می‌گوید که برگشت بدون قید و شرط آقای دوستم از خواست‌های مهم معترضان شمال است

هشدار به تحریم انتخابات

شاخه جوانان حزب جنبش اسلامی افغانستان امروز در کابل نشست مطبوعاتی راه اندازی کرد.

کنشکا ترکستانی، رئیس جنبش جوانان افغانستان در این نشست گفت اگر آقای دوستم به افغانستان برنگردد، انتخابات پیش‌رو را تحریم خواهند کرد.

قرار است انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان در ماه میزان/مهر برگزار شود.

به گفته آقای ترکستانی، معترضان در پنج شهر افغانستان دروازه دفاتر کمیسیون انتخابات را بسته و این اعتراض‌ها ادامه خواهد یافت.

آزادی بی قید و شرط آقای قیصاری و تحقیق در مورد تصاویر منتشر شده از بازداشت آقای قیصاری و نگهبانانش از دیگر خواست‌هایی است که او مطرح کرد.

چرا آقای دوستم به ترکیه رفت؟

عبدالرشید دوستم بعد از اینکه به آزار جنسی احمد ایشچی، از چهره‌های سرشناس محلی در جوزجان متهم شد، اختلافاتش با رئیس‌جمهوری افزایش یافت و برای مدتی در کابل به دفتر کارش نیامد و در نهایت به ترکیه رفت و دیگر بازنگشت.

رئیس‌جمهوری افغانستان در واکنش به سفر ژنرال دوستم به ترکیه گفته بود که مساله معاون اول رئیس‌جمهوری موضوع عدلی و قضایی است و او با اجازه دادستانی افغانستان به ترکیه سفر کرده است.

بعد از آن گزارش شد که عبدالرشید دوستم قصد برگشت به افغانستان را داشته ولی به هواپیمای حامل او اجازه فرود در فرودگاه بلخ در شمال افغانستان داده نشد.

منبع تصویر، vpo

توضیح تصویر،

سرور دانش، معاون دوم ریاست جمهوری برای دیدار عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری به آنکارا سفر کرد

اعتراضات در شمال افغانستان

روز یازدهم سرطان/تیر نظام الدین قیصاری، نماینده ویژه ژنرال دوستم در فاریاب و فرمانده پلیس ولسوالی قیصار که رهبری نیروهای خیزش مردمی را در این ولایت برعهده داشت، از سوی نیروهای ویژه دولتی بازداشت شد. دولت اعلام کرد که آقای قیصاری را به اتهام "دشنام و تهدید مقام‌های محلی به مرگ" و انجام اعمال فراقانونی بازداشت کرده است.

به دنبال بازداشت او، اعتراضات و راهپیمایی‌هایی در ولایات بدخشان، فاریاب، بلخ، بغلان، سمنگان، سرپل، تخار، جوزجان، هرات، بامیان و نیمروز راه‌اندازی شد. عبدالرشید دوستم، معان اول رئیس جمهوری که اکنون در ترکیه به‌ سر می‌برد نیز با نشر اعلامیه‌ای خواهان رهایی هر چه سریعتر او شد.

در جریان این راهپیمایی‌های اعتراضی روال عادی زندگی در این ولایات مختل شده و در برخی نقاط با بسته شدن راه‌های ‌اصلی مواصلاتی و مختل شدن جریان انتقالات کالای تجاری همراه بوده است.