احزاب سیاسی افغانستان خواهان ابطال روند ثبت نام رای دهندگان شدند

انتخابات حق نشر عکس Getty Images
Image caption روند ثبت نام رای دهندگان افغانستان تقریبا پایان یافته است

احزاب سیاسی مطرح افغانستان خواهان باطل شدن روند ثبت نام رای دهندگان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی این کشور شدند.

در نشست امروز شنبه ۲۳ سرطان/تیر سران احزاب که این تصمیم گرفته شد، گلبدین حکمتیار، رئیس حزب اسلامی افغانستان، صلاح الدین ربانی، رئیس حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمد محقق رئیس حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، باتور دوستم، فرزند عبدالرشید دوستم، رهبر حزب جنبش اسلامی افغانستان، ضرار احمد مقبل، نماینده حامد کرزی رئیس جمهوری پیشین افغانستان، یونس قانونی از شورای حراست و ثبات افغانستان، سید حامد گیلانی از حزب معاذ ملی افغانستان و انوارالحق احدی از جبهه ملی نوین افغانستان اشتراک داشتند.

در اعلامیه پایانی این نشست آمده که روند ثبت نام فعلی رای دهندگان وقت مردم را هدر داده و در آن میلیون‌ها دلار هزینه شده اما این روند "ناقص، فسادزا، زمینه ساز تقلب و بحران آفرین" است.

احزاب سیاسی افغانستان برای برگزاری انتخابات شفاف، بدون تقلب و قابل قبول همه، خواهان باطل شدن روند کنونی و ثبت نام مجدد رای دهندگان با استفاده از تکنولوژی انگشت نگاری شدند.

حق نشر عکس Arg
Image caption روند ثبت نام رای دهندگان انتخابات افغانستان در اواخر ماه حمل/فروردین آغاز شده بود

روند ثبت نام رای دهندگان افغانستان به تاریخ ۲۵ حمل/فروردین آغاز شد و تا نیمه ماه سرطان/تیر ادامه داشت. این روند در سراسر افغانستان به جز چند مرکز اکنون پایان یافته است. به اساس آخرین آمار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکنون نزدیک به ۹ میلیون رای دهنده در این روند ثبت نام شدند.

در دوره‌های قبلی انتخابات، رای دهندگان در افغانستان با استفاده از کارت رای دهی در این روند اشتراک می‌کردند اما دولت تصمیم گرفت برای جلوگیری از تقلب و سوء استفاده از کارت‌های رای دهی، در انتخابات پیش‌رو، رای دهندگان با استفاده از تذکره/شناسنامه‌های ورقی که برچسب به آن نصب و ثبت شده باشند، رای بدهند.

تغییر سیستم انتخابات افغانستان از نظام تک رای غیرقابل انتقال به نظام تناسبی و سهم دهی بیشتر برای نظارت از انتخابات به احزاب و نهادهای مدنی از دیگر خواست‌های احزاب سیاسی افغانستان بود که پیش از این نیز مطرح شده بود.

احزاب سیاسی افغانستان هشدار دادند که اگر روند انتخابات به همین شکل ادامه یابد، "تمام گزینه‌ها را قابل بحث دانسته و از همه امکانات‌شان برای جلوگیری از اجرای این روند استفاده خواهند کرد."

حق نشر عکس EPA
Image caption در انتخابات پیش‌رو رای دهندگان در افغانستان با استفاده از شناسنامه‌های ورقی رای می‌دهند

واکنش کمیسیون مستقل انتخابات

حفیظ الله هاشمی، عضو و سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید اکنون برای تغییر قانون و سیستم انتخابات دیر شده و همه آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات به تاریخ ۲۸ میزان/مهر گرفته شده است.

به گفته او، عملی شدن خواست احزاب، برگزاری انتخابات را در تاریخ تعیین شده ناممکن می‌سازد.

آقای هاشمی از احزاب سیاسی این کشور خواسته است که با کمیسیون همکاری کنند و نقش نظارتی‌شان را بیشتر و قوی‌تر سازند.

نهادهای ناظر انتخاباتی افغانستان هم روند ثبت نام رای دهندگان این کشور را کاملا شفاف نمی‌دانند اما با خواست احزاب نیز موافق نیستند.

یوسف رشید، رئیس اجرایی بنیاد انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان می‌گوید رقمی که از شمار رای دهندگان اعلام شده مورد شک و ظن قرار دارد و گراف آمار آن در روزهای اخیر روند ثبت نام، غیرحقیقی افزایش یافت.

اما او به این باور است که تنها راه حل این مشکل نظارت بیشتر بر کار کمیسیون و شفاف سازی فهرست رای دهندگان است.

در کنار پایان روند ثبت نام رای دهندگان، روند ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان پایان یافته و قرار است به تاریخ ۱۲ اسد/مرداد فهرست نهایی آنها منتشر شود.

قرار است در ماه میزان/ مهر انتخابات پارلمانی افغانستان با سه سال تاخیر و انتخابات شوراهای ولسوالی این کشور برای اولین بار برگزار ‌شود.

حق نشر عکس FARAHMAND
Image caption عکس از آرشیو. احزاب سیاسی افغانستان در نخستین گردهمایی‌شان خواهان تغییر نظام انتخاباتی این کشور شده بودند

مطالب مرتبط