انفجار در کابل تجمع اعتراضی هواداران دوستم را مختل کرد

پلیس کابل تایید کرده که حمله کننده انتحاری را قبل از رسیدن به هدف شناسایی کرده و به او تیراندازی شده است.

حشمت استانکزی، مشاور مطبوعاتی پلیس کابل گفته که حمله کننده انتحاری پیاده بوده و قصد داشته تا در میان هواداران ژنرال عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان که در شهر نو کابل تجمع اعتراضی برپا کرده‎ بودند، خود را منفجر کند، ولی قبل از رسیدن به هدف توسط پلیس شناسایی و هدف قرار گرفت.

به گفته او در این حادثه که ساعت ۱۱ صبح امروز به وقوع پیوسته، به کسی آسیب نرسیده است. او گفت که بخشی از مواد جلیقه انفجاری همراه فرد انتحار کننده منفجر و این باعث شده که حمله کننده زخمی و بعدا توسط پلیس به بیمارستان منتقل شده‌است.

بخش جوانان حزب جنبش ملی به رهبری ژنرال دوستم معاون امروز تجمع اعتراضی را در شهر کابل به منظور حمایت از اعتراض‌ها در ولایت‌های شمالی و شمال شرقی افغانستان راه انداخته بود.

این تجمع قرار بود که ابتدا در چهار راه زنبق در نزدیکی دفتر نمایندگی سازمان ملل برگزار شود ولی به دلیل تهدیدهای امنیتی محل آن به پارک شهر نو کابل منتقل شد.

Image caption انفجار در نزدیکی تجمع اعتراضی آنرا مختل کرد

تجمع کنندگان اعتراضی قصد داشتند که از پارک شهر نو به دفتر سازمان ملل بروند که در یکی از دروازهای ورودی پارک شهرنو انفجاری رخ‌داد و معترضان از محل متفرق شدند.

نظام‌الدین قیصاری که فرمانده نیروهای مردمی ضد طالبان در فاریاب و نیز نماینده "خاص" ژنرال عبدالرشید دوستم معاون اول ریاست جمهوری بود، در میمنه از سوی نیروهای ویژه دولتی بازداشت و به کابل منتقل شد، بعد از آن هوادارنش در ولایت های شمالی دست به تجمع اعتراضی زدند که امروز دامنه آن به کابل رسید.

معترضان در سه ولایت تخار، جوزجان و فاریاب دفاتر کمیسیون انتخابات افغانستان و شماری از مسیرهای ارتباطی شمال به کابل را نیز بستند.