دولت آلمان پناهجوی اخراجی افغان را باز می‌گرداند

مهاجران افغان در آلمان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

در سال ۲۰۱۷ آلمان ۷۲ مهاجر افغان را که درخواست‌ پناهندگی‌شان رد شده بود اخراج کرد و ۲۰۰ مهاجر نیز داوطلبانه این کشور را ترک کردند (عکس از بایگانی)

وزارت کشور آلمان می‌گوید قرار است یک پناهجوی افغان که اوایل این ماه از آلمان اخراج و به افغانستان فرستاده شد، دوباره به آلمان بازگردانده شود.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، یک سخنگوی این وزارت گفت آژانس مهاجرت و پناهندگی فدرال (BAMF) "به صورت فوری برای بازگرداندن جوان بیست ساله‌یی که نصیب‌الله س. نامیده شده، اقدام خواهد کرد."

جوان یاد شده به همراه ۶۸ پناهجوی دیگر که درخواست‌های پناهندگی شان رد شده بود، اوایل ماه ژوئیه/جولای با هواپیما به کابل فرستاده شد؛ با آنکه او درخواست تجدید نظر در مورد تصمیم مقام‌های آلمانی کرده بود.

هورست زیهوفر، وزیر کشور آلمان که دیدگاه‌های سختگیرانه‌تری در قبال پذیرش مهاجران دارد و موضع نرم‌ آنگلا مرکل صدراعظم کشورش درباره مهاجران را بارها به چالش کشیده، پذیرفت که "ظاهرا در جریان بررسی درخواست او برای پناهنده شدن، خطاهای بروکراتیک در آژانس مهاجرت و پناهندگی رخ داده است."

آژانس مهاجرت و پناهندگی گفته نصیب‌الله برای درخواست تجدید نظر "خیلی دیر" اقدام کرده بود.

آقای زیهوفر که چهره اصلی در میان رد کنندگان درخواست‌های پناهندگی در آلمان دانسته می‌شود، هفته گذشته هدف انتقادهایی قرار گرفت، چرا که در سالروز ۶۹ سالگی‌‌اش، ۶۹ پناهجوی افغان سوار بر هواپیمایی شده بودند تا اخراج شوند.

یکی از اخراج شدگان جوان ۲۳ ساله‌یی بود که پس از رسیدن به کابل در هتلی خودکشی کرد.

ماه گذشته یک مرد افغان که اخراج شده بود، دوباره به آلمان آورده شد و پناهندگی دریافت کرد.

هزاران غیرنظامی افغان که جنگ و خونریزی در چهل سال گذشته در کشورشان جریان داشته، در تلاش برای فرار از ناآرامی‌ها راه کشورهای غربی را در پیش‌ گرفته اند که رد شدن درخواست‌ شماری از آنها در آلمان و دیگر کشورهای اروپایی، جنجال‌هایی را به دنبال داشته است.

آلمان در سال ۲۰۱۶ موافقت‌نامه‌یی با کابل امضا کرد که بر مبنای آن، کسانی را که درخواست‌ پناهندگی شان رد می‌شود، به افغانستان باز گرداند. این کشور اخراج پناهجویان افغان را از اواخر ۲۰۱۶ آغاز کرد. بر اساس آمارهای رسمی، امسال ۱۴۸ افغان از آلمان اخراج شده اند.