گروه طالبان ملاقات با دیپلمات ارشد آمریکایی در قطر را تایید کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption نیروهای طالبان در کابل در جریان آتش‌بس سه روزه عید فطر

به گفته منابع مطلع در گروه طالبان، مسئولان این گروه در دوحه پایتخت قطر با یک دیپلمات ارشد آمریکایی مذاکره مستقیم کرده اند.

یک مقام مسئول طالبان در گفتگو با بی بی سی، طرف آمریکایی را آلیس ولس، معاون دستیار مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا معرفی کرده و مذاکرات انجام شده را "بسیار مهم" دانسته است.

خبر این ملاقات پس از آن منتشر می شود که دولت دونالد ترامپ در دستورالعملی از دیپلمات های آمریکایی خواسته با گروه های پیکارجوی افغانستان مذاکره مستقیم کنند.

گروه طالبان از مدت‌ها پیش علام کرده بود که تنها با مقام های آمریکایی در مورد برقراری صلح در افغانستان مذاکره خواهد کرد.

تن دادن آمریکایی ها به مذاکره مستقیم با طالبان بدون حضور مقام های دولتی افغانستان، چرخشی عمده در سیاست قبلی آمریکا مبنی بر پرهیز از گفتگوی مستقیم با پیکارجویان محسوب می شود.

دولت ترامپ به دنبال پایان دادن به جنگ در افغانستان است که طولانی ترین درگیری نظامی نیروهای آمریکایی محسوب می شود.

تحولات اخیر، به دنبال آتش بس بی سابقه سه روزه ای به وقوع می پیوندد که در اواخر ماه جوزا (خرداد) و به مناسبت عید فطر در افغانستان برقرار شده بود. این آتش بس، از سوی طرفین جنگ رعایت شد.

به دنبال این آتش بس، حملات طالبان کماکان ادامه یافت و از جمله، یک پست بازرسی نیروهای دولتی افغانستان در ولایت بادغیس مورد حمله قرار گرفت.

ملاقات های طالبان و ایالات متحده، نخست در روزنامه وال استریت جورنال افشا شد. سپس، دو منبع وابسته به طالبان در گفتگو با محفوظ زبیدی خبرنگار بی بی سی در کابل انجام این ملاقات را تایید کردند.

این دو منبع گفتند که در راس هیات مذاکره کننده طالبان، عباس ستانیکزی، رئیس دفتر سیاسی طالبان در دوحه قرار داشته است.

وزارت امور خارجه آمریکا تایید کرده که آلیس ولس از دفتر امور آسیای جنوبی و مرکزی این وزارتخانه، هفته پیش برای ملاقات با "مسئولان دولتی" و "گفتگو در مورد روند صلح افغانستان" در قطر بوده.

با این حال، واشنگتن ملاقات با مسئولان طالبان را تایید یا تکذیب نکرده است.