فهرست نهایی نامزدان انتخابات پارلمانی افغانستان اعلام شد؛ فوزیه کوفی، ملا تره‌خیل و ضیاالحق امرخیل حذف شدند

فوزیه کوفی حق نشر عکس Social Media
Image caption فوزیه کوفی می‌گوید حذف او از فهرست نامزدان انتخابات، سیاسی بوده است

کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی افغانستان بعد از حذف ۳۵ نامزد، امروز (شنبه ۲۰ اسد/مرداد) فهرست نهایی انتخابات مجلس نمایندگان را ارائه کرده است . فوزیه کوفی، ضیاءالحق امرخیل و ملا تره‌خیل در میان حذف شدگان اند.

عبدالعزیز ابراهیمی از سخنگویان کمیسیون انتخابات به وحید پیکان، خبرنگار بی‌بی‌سی گفته است که ۳۵ نفر را کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی حذف کرده و به ۴۵ نفر دیگر اخطار و هشدار ابلاغ شده است.

برای انتخابات مجلس نمایندگان که ۲۸ میزان/ مهر برگزار می‌شود، نام ۲۶۹۱ نفر در فهرست ابتدایی منتشر شد. از جمع کسانی که برای این انتخابات به عنوان نامزد ثبت نام کرده بودند،نام ۱۴۱ نفر به دلایل مشکلاتی در اسناد وارد فهرست ابتدایی نشده بود.

حالا کمیسیون مستقل رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی می‌گوید از جمع کسانی که شامل فهرست ابتدایی نشده بودند، ۱۰۲ نفر دوباره وارد فهرست شده و از فهرست ابتدایی نشر شده ۳۵ نفر حذف شدند.

حذف چهره‌های مطرح

منبعی در کمیسیون انتخابات افغانستان فهرست حذف شده ۳۵ نفری را تائید کرد. دست‌کم ۱۲ نفر از حذف‌شده‌ها افرادی‌اند که در حال حاضر عضو مجلس نمایندگان هستند.

فوزیه کوفی و خواهرش مریم کوفی، ضیاءالحق امرخیل و ملا تره‌خیل از جمله افرادی هستند که نام‌شان در این فهرست دیده می‌شود.

خواهران کوفی و آقای تره‌خیل در حال حاضر عضو مجلس هستند. آقای امرخیل هم رئیس پیشین دبیرخانه کمیسیون انتخابات بود که در جنجال‌های انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مورد توجه زیادی قرار گرفته بود.

فوزیه کوفی در گفت‌وگویی با بی‌بی‌سی حذف‌شدنش را اقدامی سیاسی عنوان کرد و گفت که هیچ مأمور غیرمسلح در اختیار ندارد و کمیسیون شکایت‌های انتخاباتی هم هیچ سندی در این‌باره ارائه نکرده است.

مولوی تره‌خیل نیز در گفت‌وگو با علی حسینی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت که از رسانه‌ها شنیده که او از فهرست انتخاباتی حذف شده است.

آقای تره‌خیل حذف شدنش را اقدام سیاسی خوانده و افزود که به او اجازه دفاع داده نشده است.

ضیاءالحق امرخیل هم گفته است که هنوز در مورد حذف‌شدنش از سوی کمیسیون‌‌های انتخاباتی اطلاعی دریافت نکرده است.

ثبت نام نامزدان انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان به تاریخ پنجم جوزا/خرداد امسال آغاز شد و در ۲۲ همان ماه به پایان رسید.

هشدار احزاب سیاسی

دیروز (جمعه ۱۹ اسد/مرداد) شماری از احزاب سیاسی در یک گردهمایی ضرب‌الاجلی دو هفته‌ای را برای ایجاد اصلاحات در انتخابات ارائه کردند. در این گردهمایی حزب‌هایی چون جمعیت اسلامی، وحدت مردم افغانستان، جنبش اسلامی حضور داشتند.

این احزاب می‌خواهند که ثبت بایومتریک مشخصات رأی‌دهندگان اعلام شود، سیستم انتخابات در مطابقت با طرح احزاب، جریان‌های سیاسی تغییر کند و در نهایت زمینه نظارت تاثیرگذار از روند انتخابات برای احزاب و نهادهای مدنی فراهم شود.

حق نشر عکس FARAHMAND
Image caption نمایندگان شماری از احزاب و جریانهای سیاسی خواستار نظام انتخاباتی تناسبی در این کشور شدند

این احزاب هشدار دادند که در صورتی‌که حکومت و کمیسیون انتخابات برای شفافیت انتخابات اقدام نکند، احزاب و جریان‌های سیاسی ناگزیر هستند به گزینه‌های بعدی متوسل شوند.

مطالب مرتبط