ادامه جنگ در شهر غزنی؛ 'اجساد و زخمی‌ها در خیابان‌ مانده‌اند'

غزنی

منبع تصویر، یاسان

توضیح تصویر،

جنگ در غزنی زندگی روزمره باشندگان این شهر را فلج کرده است

جنگ در شهر استراتژیک غزنی در جنوب کابل، پایتخت برای سومین روز ادامه دارد. هر دو طرف جنگ، طالبان و نیروهای دولت افغانستان ادعا کرده‌اند که تلفات سنگینی به طرف مقابل وارد کرده‌ و مناطقی از شهر را در کنترل دارند.

هنوز آمار دقیق تلفات مشخص نیست، اما برخی منابع گزارش کرده‌اند که از سه روز پیش که هجوم طالبان به شهر آغاز شد تا حالا ۱۱۳ نفر کشته و ۱۴۲ نفر زخمی شده‌اند.

اعضای شورای ولایتی غزنی به بی‌بی‌سی گفته‌اند که دست‌کم مرگ ۳۰ غیرنظامی به آن‌ها گزارش شده است. نصیر احمد فقیری، عضو شورای ولایتی گفت: " شهدا و زخمی‌ها در ساحه باقی مانده‌اند. بوی تعفن، بسیار برای مردم رنج‌آور و زجر دهنده است."

محمد شریف یفتلی، رئیس ستاد مشترک ارتش بعد از ظهر امروز (یک‌شنبه ۲۱ اسد/ مرداد) در نشستی خبری گفت که عملیات پاکسازی جنگجویان طالب به کندی پیش می‌رود؛ چرا که طالبان در خانه‌های مردم مستقر شده‌اند و از آن‌جا به عنوان سنگر استفاده می‌کنند. طالبان این ادعا را رد کرده‌اند.

طالبان شب جمعه (۱۹ اسد/مرداد) دست‌کم از سه طرف حملات گسترده‌ای بر شهر غزنی آغاز کردند و بخش‌های از این شهر را به تصرف خود درآوردند.

گزارش‌های متناقضی در مورد اینکه در شهر غزنی چه می‌گذرد منتشر شده اما تازه‌ترین‌ها حاکیست که شورشیان طالبان همچنان در خیابان‌های شهر در حال گشت و گذاراند و ساختمان‌های دولتی را آتش می‌زنند.

جنگ‌های چند روز گذشته باشندگان این شهر را خانه‌نشین کرده است. شماری نیز مجبور شده‌اند از شهر به سختی فرار کنند. برق بسیاری مناطق قطع شده، فعالیت شرکت‌های مخابراتی متوقف است. از این رو اطلاعات کمی درباره وضعیت فعلی این شهر در دست است. با این حال بی‌بی‌سی توانسته است با اعضای دو خانواده که از جنگ فرار کرده‌اند، صحبت کند.

"از گرسنگی خواهیم مرد"

اسم برخی از مصاحبه‌شوندگان به دلایل امنیتی مستعار انتخاب شده است. عبدالکریم که همراه خانواده‌‌اش شب گذشته (۲۰ اسد/ مرداد) به کابل رسیده است، می‌گوید که فردای شبی که طالبان حمله کردند، وقتی از خانه بیرون شدند، همه جا را طالبان "تصرف کرده بودند."

به گفته او به ‌جز از مرکز فرماندهی پلیس ولایت غزنی، ساختمان ولایت و ساختمان ریاست امنیت ملی (اداره اطلاعات) تمام نقاط دیگر به دست طالبان بود.

خانه آقای عبدالکریم تقریبا یک کیلومتر با مرکز ولایت فاصله دارد. او می‌گوید مردم در جنگ گیر مانده‌اند، مواد غذایی خانواده‌ها تمام شده است. نانوایی‌ها آرد ندارند و دکان‌ها در تمام شهر بسته‌ است؛ به‌جز دکان‌های کوچکی که در پس‌کوچه‌ها است، که آن‌ها هم با قیمت گزافی اجناس خود را می‌فروشند.

یکی از باشندگان شهر غزنی هم به بی‌بی‌سی گفته است اگر وضع این‌گونه ادامه پیدا کند، ناامنی اگر آن‌ها را نکشد، گرسنگی خواهد کشت.

منبع تصویر، یاسان

توضیح تصویر،

گفته شده شماری از اجساد در کنار جاده‌های شهر باقی مانده است

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

یاسان، یکی دیگر از باشندگان شهر غزنی که همراه خانواده‌اش ساعت هفت صبح امروز (یک‌شنبه ۲۱ اسد/مرداد) توانست از شهر غزنی خارج شوند و به کابل بروند، می‌گوید که خانه‌شان در خط اول نبرد بود. یک طرف خیابان نیروهای امنیتی مستقر شده بودند و در طرف دیگر جنگجویان طالب.

یاسان می‌گوید در حالی‌که تیراندازی به شدت جریان داشت توانستند با دشواری از این منطقه به منطقه‌ای که تصور می‌کردند امن باشد، حرکت کردند. اما وقتی به آن‌جا رسیدند وضعیت بدتر شد. از این رو تصمیم گرفتند شهر غزنی را ترک کنند.

یاسان و خانواده‌اش در راه چند جسد را دیدند که در کنار خیابان افتاده بودند. به گفته او در شهر هیچ غیرنظامی دیده نمی‌شد. فقط صدای تیراندازی و انفجار به گوش می‌رسید.

یاسان افزود همراه حدود ۴۰ خودرویی‌ که به سمت کابل در حرکت بودند، در منطقه سیدآباد با گروهی حدوداً ۱۵ نفره طالبان سر خوردند. طالبان به آن‌ها گفتند که بخشی از مسیر خراب شده و آن‌ها برای رسیدن به جاده باید از روی تپه‌ها بگذرند و سپس ماشین‌ها را هدایت کردند. سرنشینان این ماشین‌ها افراد غیرنظامی از جمله زنان و کودکان بودند.

منبع تصویر، یاسان

توضیح تصویر،

شماری از خانواده‌ها مجبور شدند شهر را ترک کنند

جنگ در غزنی برای غیرنظامی‌ها هم تلفات جانی داشته و هم خسارات مالی.

زبیده، همسر عبدالکریم که شب گذشته به کابل رسیدند، می‌گوید به خانه‌های زیادی موشک و تیر اصابت کرده است. برخی مردم هم در تیراندازی زخمی شده‌اند. زبیده می‌گوید: "بسیار وحشت‌زده بودیم. وضعیت خوبی نبود."

وضعیت زخمی‌های جنگ غزنی ناگوار گزارش شده است. یک منبع در شفاخانه ولایتی غزنی گفته است که شمار زیادی از اجساد و زخمی‌ها مربوط نیروهای امنیتی افغان است که روز اول به شفاخانه منتقل شده است. او که خواست نامش در گزارش ذکر نشود، افزود که به خاطر نبود نیروی کافی به زخمی‌ها به دشواری رسیدگی می‌شود.