عید قربان: رایزنی برای آتش‌بس مجدد دولت افغانستان با طالبان

طالبان

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

در دومین روز عید فطر (۱۶ ژوئن ۲۰۱۸ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۷) شماری از اعضای گروه طالبان وارد کابل شدند و مردم درخیابان‌ها با آنها سلفی گرفتند

شورای عالی صلح و شورای علمای افغانستان از حکومت و طالبان خواسته‌اند تا در روزهای عید قربان آتش‌بس اعلام کنند.

کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح می‌گوید که این پیشنهاد براساس خواست مردم صورت گرفته و انتظار پاسخ مثبت را دارند.

ارگ ریاست جمهوری برگزاری نشست‌های مشورتی در این مورد را تایید می‌کند و می‌گوید پس از رایزنی‌ها موضع حکومت اعلام خواهد شد.

قرار بود چاشت امروز (۲۷ اسد/ مرداد) اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان موضع حکومت در قبال مذاکرات صلح و احتمال آتش‌بس در کشور را اعلام کند، اما به طور ناگهانی سخنرانی او لغو شد و تا زمان نامعلومی به تاخیر افتاد.

به نظر می‌رسد که هر دو طرف روی آتش‌بس کوتاه‌مدت توافق دارند اما یک منبع معتبر می‌گوید آمریکا در تلاش است تا طالبان را به رعایت آتش‌بس دوماهه متقاعد کند، زمانی که انتخابات پارلمانی قرار است برگزار شود و همچنین شرایط برای ارائه کمک در مناطق تحت کنترل طالبان فراهم شود.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

ریاست جمهوری افغانستان گفته که حکومت افغانستان تعهد و باورمندی خود را به صلح بارها اعلام کرده است

مدیریت آتش‌بس

یک دیپلمات خارجی به بی‌بی‌سی گفت که هم دفتر طالبان در قطر و هم شورای کویته با آتش بس موافق هستند، اما روی چگونگی مدیریت آن هنوز به نتیجه نرسیده اند.

بر اساس گزارش‌ها، این گروه نمی‌خواهد مثل بار قبل وارد شهرها و ظاهر در ملای عام شود. حکومت افغانستان هم می‌گوید اینبار با جدیت آتش بس را مدیریت خواهد کرد، اما در عین حال به نیروهای امنیتی افغان گفته شده تا در روزهای عید در حال آماده باش باشند.

در همین حال، رهبر طالبان در پیامی به مناسبت عید به مذاکرات مستقیم با آمریکا تاکید کرده است و در عین حال گفته، آمریکایی‌ها برای فرار از پذیرفتن مسئولیت جنگ، به جای مذاکرات سازنده، راه و طرحی را پیشنهاد کرده که نه معقول است و نه هم عملی. جزییات این طرح هنوز روشن نیست.

حدود دوماه پیش در پی توافق آتش‌بس، طالبان پس از هفده سال یکبار دیگر روی جاده‌های کابل ریختند.

توضیح تصویر،

شماری زیادی از نظامیان افغان در مدت آتش‌بس ۱۸ روزه کشته شدند