فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در افغانستان کارش را آغاز کرد

میلر

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

ژنرال اسکات میلر امروز کارش را به عنوان فرمانده نیروهای آمریکایی آغاز کرد

ژنرال اسکات میلر، فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در افغانستان می‌گوید برای گفت‌وگوهای صلح با طالبان تلاش خواهد کرد.

فرماندهی نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو نیروهای آمریکایی در افغانستان امروز یازدهم سنبله/شهریور به گونه رسمی از ژنرال جان نیکلسون به ژنرال اسکات میلر سپرده شد.

آقای میلر۵۷ ساله، نهمین فرمانده نیروهای آمریکایی در افغانستان در ۱۷ سال گذشته، از آغاز جنگ در این کشور و نخستین فرماندهی است که دولت دونالد ترامپ برگزیده است.

ژنرال میلر که گفته شده یکی از برجسته‌ترین فرماندهان ارتش آمریکاست پیش از این رهبری ستاد مرکزی نیروهای ویژه این کشور برای مبارزه سری با مظنونان تروریستی بین‌المللی را بر عهده داشت.

نزدیکان آقای میلر گفته‌اند که سابقه و تخصص آقای میلر در مبارزه با مظنونان تروریستی بین‌المللی نشان می‌دهد که انتصاب او به این پست حاکی از تمرکز بر مبارزه با گروه‌هایی چون داعش در افغانستان است.

اما او گفته که در کنار آوردن فشار بر مخالفان مسلح، برای گفت‌وگوهای صلح با طالبان تلاش خواهد کرد.

آقای میلر می‌گوید تصمیمات مهمی پیش‌رو دارند که نه تنها در افغانستان بلکه بر دنیا تاثیرگذار خواهد بود.

این اظهارات در حالی مطرح می‌شود که به تازگی گفت‌وگوهای مستقیم میان مقام‌های آمریکایی و طالبان صورت گرفته و تلاش‌ها برای گفت‌وگوهای صلح در افغانستان شدت گرفته است.

ژنرال اسکات میلر، در سال ۱۹۸۳ از آکادمی نظامی ایالات متحده آمریکا فارغ التحصیل شده و سپس در نیروهای پیاده مشمول خدمت شده است. او فارغ التحصیل از دانشگاه نظامی ارتش نیروهای دریایی این کشور است.

آقای میلر، در عملیات مشترک ضد تروریسم با ناتو و شرکای منطقه‌ای آمریکا تجربه زیادی دارد.

گفته می‌شود که او رهبری مرکز عالی مانور ارتش آمریکا را برعهده داشته و تعلیمات نیروهای پیاده و زره‌دار ارتش آمریکا را مدرنیزه ساخته است.

آقای میلر از نخستین سربازان آمریکایی بوده که پس از یازدهم سپتامبر ۲۰۰۱ به افغانستان فرستاده شده است.

در بخشی از معرفی‌نامه او آمده که آقای میلر در ایجاد و رهبری مرکز هماهنگی امور پاکستان و افغانستان در چارچوب ستاد مشترک ایالات متحده آمریکا نقش داشته است.

او در سال ۲۰۱۰ مسئولیت رهبری ماموریت آموزشی و تجهیز نیروهای محلی و پلیس افغانستان و از جون/ژوئن ۲۰۱۳ تا جون ۲۰۱۴ فرماندهی نیروهای خاص آمریکایی مستقر در افغانستان را عهده‌دار بود.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

مراسم ویژه‌ای برای انتقال فرماندهی نیروهای آمریکایی از ژنرال نیکلسون به ژنرال میلر برگزار شد

آقای میلر جانشین ژنرال جان (مایک) نیکلسون شد که حدود دو و نیم سال رهبری نیروهای آمریکایی را برعهده داشت و بدین لحاظ رکورددار بیشترین حضور در این مقام است.

او در شروع ماموریتش، پایان سال ۲۰۱۷ را پایان داعش در افغانستان خوانده و گفته بود که طالبان را وادار به نشستن دور میز گفت‌وگو می‌کند. اما حملات داعش در شهرها کماکان ادامه دارد و حملات طالبان از هر زمان دیگر گسترده تر شده است.

از زمان لشکرکشی نیروهای ائتلاف به افغانستان در سال ۲۰۰۱ بیش از ۲۴۰۰ نیروی ارتش آمریکا در این کشور کشته شده‌اند.