خدا حافظی ژنرال آمریکایی که وعده‌هایش در افغانستان عملی نشد

  • اولیا اطرافی
  • بی‌بی‌سی
افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

آقای نیکلسون وعده داده بود که داعش را از میان برده و طالبان را نیز به پای میز مذاکره خواهد کشاند

ژنرال جان نیکلسون، فرمانده نیروهای آمریکایی و ناتو که امروز وظیفه‌اش را به همتای دیگر آمریکایی‌اش ژنرال اسکات میلر، واگذار کرد در زمان آغاز ماموریتش وعده‌های زیادی به مردم افغانستان داده بود.

آقای نیکلسون برای مدت دو سال فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ماموریت حمایت قاطع به رهبری آمریکا بود. این فرمانده چهار ستاره آمریکایی در آغاز ماموریتش دو وعده بزرگ به مردم افغانستان داده بود. وعده‌های که با پایان ماموریت دوساله‌اش نیز عملی نشد.

او سال ۲۰۱۷ را پایان فعالیت گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) درافغانستان عنوان کرده بود و وعده دیگرش نیز این بود که گروه طالبان را به پای میز صلح خواهد کشاند.

این فرمانده ۶۰ ساله آمریکایی حدود ده سال در جنگ افغانستان حضور داشت و در سمت‌های مختلف نیروهای آمریکا در افغانستان کار کرده‌است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

آقای نیکلسون (سمت چپ) امروز فرماندهی نیروهای ناتو را به آقای میلر واگذار کرد.

با توجه به حضور بلند مدت او در افغانستان، آقای نیکلسون در نخستین روز کاری‌اش به عنوان فرمانده عمومی نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان در ماه مارچ ۲۰۱۶ میلادی برای خود اهداف سختی را تعیین کرد.

او گفته بود که علاوه بر محو داعش از افغانستان تلاش می‌کند که حکومت افغانستان را بر ۸۰ درصد خاک این کشور حاکم سازد و طالبان را مجبور به مذاکره کند و یا آنرا از بین ببرد.

رئیس پیشین ستاد ارتش افغانستان، ژنرال شیرمحمد کریمی که مدتی با آقای نیکلسون کار کرده، می‌گوید که او یک نظامی متعهد بود.

به گفته او هدف آقای نیکلسون روابط خود را با افغانستان و پاکستان به عنوان یک میانجی داوام داد. به گفته آقای کریمی این ژنرال آمریکایی در اجرای راه‌هکاری آمریکا ناکام نبوده است.

نیکلسون در زمان ماموریت خود قادر به از بین بردن گروه دولت اسلامی یا داعش در افغانستان نشد، ولی در زمان فرماندهی او سه رهبر داعش در شرق افغانستان کشته شدند. او در ولسوالی ده بالا ولایت ننگرهار چندین مرکز هماهنگی و عملیاتی داعش را نابود کرد. با همه این دستاوردها او پذیرفت که آنچه را وعده داده، عملی نشده و داعش از بین نرفته است.

این فرمانده آمریکایی می‌گوید: "داعش خیلی سرسخت ثابت شد، آنها توانستند که خارجی‌ها را به افغانستان بیاورند تا افغان‌ها را بکشند. اما افغان‌ها آنها را نپذیرفتند. هدف اصلی داعش این بود که ننگرهار را مرکز خلافت خود بسازند و شهر جلال‌آباد پایتخت آنها باشد. اما ما آنها را از شرق افغانستان دورتر رانده‌ایم."

این ژنرال آمریکایی در دوران ماموریت‌اش روزهای دشواری را سپری کرد. برای نخستین بار در جنگ بیست ساله افغانستان، نیروهای آمریکایی کارخانه‌های تولید مواد مخدر را در افغانستان هدف قرار دادند و نظامیان آمریکایی بزرگترین بمب غیرهسته‌ای خود موسوم به مادر بمب‌ها را بر یک پایگاه داعش در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار پرتاب کرد.

توضیح ویدئو،

ژنرال نیکلسون:طالبان چاره‌ای جز مذاکره ندارد

تحت فرماندهی او در سال ۲۰۱۷، نیروهای آمریکایی حدود چهار هزار بمب در سراسر افغانستان بر سر شورشیان مخالف دولت پرتاب کردند، براساس آمار در مقایسه به سال گذشته، این رقم در سه ماه اول سال ۲۰۱۸، سه برابر بوده است.

به نظر می‌رسد که بمباران هوایی مواضع شورشیان مخالف دولت افغانستان یکی از بهترین تاکتیک‌های این ژنرال آمریکایی بوده است.

این ژنرال آمریکایی در کنار استفاده از هواپیماهایی بدون سرنشین(پهپاد) برای بازسازی نیروهای هوایی افغانستان همت گماشت تا به پای خود ایستاد شود. در دوره دوساله ماموریت او نیروهای هوایی افغانستان صاحب هلی‌کوپترهای بلک هاک شد و حملات هوایی نیروهای افغان هم بر شورشیان افزایش یافت.

با تمام دستاوردهای که این ژنرال آمریکایی داشته انتقادهای نیز او وجود دارد. فضل الرحمن مظهری، یکی از اعضای شبکه تحلیلگران افغانستان می‌گوید که ماموریت ژنرال نیکلسون در افغانستان آنگونه که توقع می‎رفت، ثمر بخش نبود.

به گفته او توجه این ژنرال آمریکایی بیشتر به جنگ بود. جنگ در افغانستان شدت یافت. آقای نیکلسون گفته بود که بر طالبان فشار نظامی، اجتماعی و مذهبی وارد می‌کند تا آنها را تضعیف و وادار به صلح کند که همه این تلاشها نتیجه منفی داشت.

آقای مظهری انتقاد می‌کند که فشارهای نیکلسون بر طالبان سبب شد که این گروه به هر درخواست صلح افغانها جواب منفی دهند.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

نیکلسون برای دوسال فرماندهی نیروهای ناتو را به عهده داشت.

او می‌گوید از یک سو کارکرد ماموریت نیروهای حمایت قاطع بطی بود و از جهتی هم نتایج قابل ملاحظه‌ای در پی‌نداشت.

امروز فرماندهی نیروهای آمریکایی در افغانستان را ژنرال اسکات میلر، گرفت. رئیس پشین ستاد ارتش افغانستان با این ژنرال هم از نزدیک آشناست، می‌گوید که فرق فرمانده جدید با آقای نیکلسون این است که آقای میلر در اجرایی وظایف جدی تر است.

پرسش این است که مشوره ژنرال نیکلسون به جانشین‌اش چه است؟

به باور آگاهان، با توجه به گذشته مشوره آقای نیکلسون به جانشین‌اش باید این باشد که تلاش‌های صلح بیشتر شود و از تلفات غیر نظامیان جلوگیری شود. با وجود این همه چالش‌ها، در خوشبینی ژنرال نیکلسون تغییر نیامده، او به این باور است که حکومت افغانستان هم جنگ را ادامه بدهد و هم در راستای صلح تلاش کند.

از یکی از اعضای گروه طالبان در مورد ماموریت نیکلسون پرسیدم. او گفت که نیکلسون با دست خالی ماموریت را پایان داده و از افغانستان خارج می‌شود.

طوریکه نیکلسون گفته بود حکومت افغانستان بر ۸۰ درصد خاک کشور حاکمیت پیدا خواهد کرد، چنین چیزی با پایان ماموریت او تحقق نیافت ولی او گفته که در این مدت هشتاد درصد حملات طالبان را خنثی کرده‌اند.