درگیری توییتری میان سخنگوی طالبان و ناتو

افغانستان

با تغییر فرماندهی نیروهای ناتو و آمریکایی در افغانستان، درگیری توییتری میان سخنگوی گروه طالبان و نیروهای ناتو در این کشور رخ‌ داده است. گروه طالبان نوشته که فرمانده جدید نیروهای ناتو و آمریکایی در افغانستان "نیز مانند قبلی ناکام خواهد بود" ولی دفتر مطبوعاتی ناتو در جواب نوشته که "باید به جلو حرکت کرد و از دشنام خودداری کرد."

این نوع درگیری توییتری میان نیروهای ناتو و طالبان تاکنون کم‌سابقه بوده است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان بعد از تغییر رهبری نیروهای آمریکایی و ناتو در افغانستان که دیروز صورت گرفت، نوشته که فرمانده جدید "اشغالگران" هم مثل فرمانده دیگر آنها "به ناکامی مواجه خواهد شد."

آقای مجاهد در ادامه افزوده که ژنرال اسکات میلر، فرمانده جدید نیروهایی آمریکایی و ناتو هم مثل ژنرال نیکلسون در افغانستان شاهد "ناکامی‌ها و مایوسی‌های خود خواهد بود."

دفتر مطبوعاتی نیروهای ناتو در جواب این توییت ذبیح الله مجاهد نوشته که منتظر حرکت رو به جلو است که از دشنام جلوگیری کرده و گفت‌وگوهای سازنده و جامعی را به ارمغان آورد که افغان‌ها و دوستانشان را به هم برساند و به راه حلی برسد که خواست تمام افغانها است.

آقای مجاهد در پاسخ نوشته که طالبان قبل از شروع جنگ، گفت‌وگوهای سازنده‌ای داشته و این آمریکا بوده که جنگ را انتخاب کرده و با وجود این، اگر آمریکا واقعیت‌ها را درک کند، "استقلال ما را بپذیرید و احترام متقابل را بپذیرید، ما شما را به مذاکرات سازنده دعوت کرده‌ایم، پس لطفا."

کاربران افغان نیز واکنش‌های متفاوتی به درگیری توییتری نشان داده‌اند و یکی از کاربران در زیر پست آنها نوشته که "مردم افغانستان صلح می‌خواهند. طالبان فقط افغان‌ها را می‌کشند و اگر طالبان یک سرباز خارجی را در افغانستان کشته لطفا یک نوار تصویری آنرا همرسانی کنید، در آن صورت من طالب می شوم."

مراسم تغییر فرماندهی نیروهای آمریکایی و ناتو دیروز (۱۱ سنلبه/ شهریور) در کابل برگزار شد. ژنرال اسکات میلر، فرمانده جدید نیروهای آمریکایی در این مراسم گفت که برای گفت‌وگوهای صلح با طالبان تلاش خواهد کرد.

فرماندهی نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو روز گذشته به صورت رسمی از ژنرال جان نیکلسون به ژنرال اسکات میلر سپرده شد.

ژنرال میلر که گفته شده یکی از برجسته‌ترین فرماندهان ارتش آمریکاست پیش از این رهبری ستاد مرکزی نیروهای ویژه این کشور برای مبارزه سری با مظنونان تروریستی بین‌المللی بر عهده داشت.

نزدیکان آقای میلر گفته‌اند که سابقه و تخصص آقای میلر در مبارزه با مظنونان تروریستی بین‌المللی نشان می‌دهد که انتصاب او به این پست حاکی از تمرکز بر مبارزه با گروه‌هایی چون داعش در افغانستان است.