'زلمی خلیل‌زاد مشاور وزیر خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان می‌شود'

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

زلمی خلیل‌زاد به عنوان مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور افغانستان تعیین می‌شود

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا اعلام‌ کرده که زلمی خلیل‌زاد، سفیر پیشین آمریکا در افغانستان را به عنوان مشاور در امور روند صلح افغانستان تعیین خواهد کرد.

قبل از این خبرگزاری رویترز گزارش داده بود که مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در نظر دارد تا زلمی خلیل‌زاد را یکبار دیگر به عنوان نماینده ویژه آمریکا در افغانستان تعیین کند، اما امروز این خبرگزاری نوشته که آقای خلیل‌زاد به وزارت خارجه آمریکا خواهد رفت تا این نهاد را در تلاش‌های صلح افغانستان یاری رساند.

وزیر خارجه آمریکا که در حال دیدار یک روزه از پاکستان است، با عمران خان، نخست وزیر و شاه محمود قریشی، وزیر خارجه این کشور دیدار خواهد کرد و بعد به هند خواهد رفت.

وزیر خارجه آمریکا در راه سفر به پاکستان خبر انتصاب آقای خلیل‌زاد را به سمت مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور روند صلح افغانستان اعلام کرد.

او گفته که در دیدار با مقام‌های پاکستانی درباره بحران افغانستان و نقش پاکستان در پایان دادن به این بحران گفت‌وگو خواهد کرد.

آقای پومپئو از پاکستان خواسته به صورت جدی به آمریکا کمک کند تا تلاش‌های صلح در افغانستان به نتیجه برسد.

زلمی خلیل‌زاد زمانی به عنوان مشاور وزیر خارجه آمریکا در امور روند صلح افغانستان تعیین می‌شود که آمریکا مذاکرات مستقیم خود را با گروه طالبان را آغاز کرده است.

از زلمی خلیل‌زاد به عنوان یکی از دیپلمات‌های کارکشته آمریکایی یاد می‌شود که معمولا کارهای دشواری را در زمان‌های دشوار انجام داده است.

عملکرد آقای خلیل‌زاد در ارتباط به افغانستان منتقدانی را هم دارد، شماری از افغان‌ها باور دارند که آقای خلیل‌زاد سنگ‌تهداب افغانستان بعد از طالبان را کج نهاد و از آن به بعد، شکاف‌های قومی در این کشور عمیق‌ترشد.

خلیل‌زاد ۶۷ ساله متولد شهر مزارشریف در شمال افغانستان با تابعیت آمریکایی است. او در دو دوره ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش سمت‌های مهمی مانند سفیر آمریکا در عراق، سفیر آمریکا در سازمان ملل و سفیر آمریکا در افغانستان به عهده داشته است.

خلیل‌زاد یکی از منتقدان سیاست‌های پاکستان در قبال افغانستان است.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

منتقدان آقای خلیلزاد مدعی هستند که او به" شکاف‌های قومی در افغانستان دامن می‌زند."

واکنشها به انتصاب خلیلزاد

چند روز قبل وقتی اعلام شد که آقای خلیل‌زاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا در افغانستان منصوب شده، شماری انتصاب احتمالی او را به فال نیک گرفتد، اما شماری دیگر نیز از کارکرد آقای خلیل‌زاد در دوره اول نمایندگی او اعلام نارضایتی کردند.

آنها نامه‌ای به دونالد ترامپ نوشتند و از او خواستند تا شخص دیگری را بجای آقای خلیل‌زاد تعیین کند. یکی از دلایلی که مخالفان آقای خلیل‌زاد به آن اشاره کرده‌اند، "تعصبات قومی" است. آنها معتقدند زلمی خلیل‌زاد که خود از قوم پشتون است، به" شکاف‌های قومی در افغانستان دامن می‌زند."

همچنین، گروهی دیگر از منتقدانش هم با به راه انداختن یک کمپین و جمع‌آوری امضا می‌خواستند مانع انتخاب احتمالی او شوند. این نامه را هزاران نفر امضا کردند.

آقای خلیل‌زاد نخستین نماینده ویژه آمریکا در امور افغانستان بعد از سقوط طالبان بود. در نشست بن در زمستان ۲۰۰۱، که صفحه جدید تاریخ افغانستان ورق خورد او نقش نقش پر رنگی داشت.

یک ماه قبل روزنامه نیویورک تایمز گزارش کرده بود که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا برای برقراری صلح در افغانستان، دستور مذاکرات مستقیم آمریکا با گروه طالبان را داده است. پس از این خبر، یک دیپلمات آمریکایی گفت‌وگویی مستقیم با نمایندگان طالبان در قطر انجام داد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

شماری از افغان‌ها باور دارند که آقای خلیلزاد سنگ‌تهداب افغانستان بعد از طالبان را کج نهاد

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا بارها از عدم پیشرفت جنگ هفده ساله افغانستان ابراز ناامیدی کرده و بر تغییر سریع روند بازی تاکید کرده است.