'بنیانگذارکابل بانک افغانستان در زندان به مرگ طبیعی مرده است'

افغانستان

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

شیرخان فرنود در سال ۲۰۰۴ کابل بانک را ایجاد کرد.

وزارت صحت افغانستان اعلام کرده که تحقیقات پزشک قانونی افغانستان نشان داده که شیرخان فرنود، بنیانگذار کابل بانک به مرگ طبیعی وفات کرده است.

قبل از این شماری از بستگان آقای فرنود گفته بودند که نسبت به مرگ آقای فرنود مشکوک اند و خواستار بررسی آن شده بودند.

علاوه بر ادعای بستگان آقای فرنود در رسانه‌های اجتماعی افغانستان نیز همرسانی شده بود که به دلیل متهم بودن بستگان مقام‌های ارشد دولت افغانستان در پرونده کابل بانک، ممکن است که مرگ آقای فرنود به دلیل گم کردن سرنخ‌های پرونده کابل بانک باشد.

جسد او به برای بررسی بیشتر به پزشک قانونی منتقل شد و امروز(چهارشنبه ۱۴ سنبله/شهریور) وحید مجروح، سخنگوی وزارت صحت افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که براساس معاینات ظاهری آقای فرنود هیج‌گونه علایمی مبنی بر مرگ جبری او دیده نشده است.

او گفت که بررسی‌های لابراتورای نیز نشان داده که افزایش قند خون باعث سکته قلبی آقای فرنود شده‌است.

آقای مجروح گفت که در آزمایش نمونه خون او مواد الکلی و گاز مونواکسید کربن دیده نشده و در نمونه‌های که از معده آقای فرنود گرفته شده بود نیز هیج نوع مواد سمی دیده نشده است.

او گفت که حتی نمونه مواد گرفته شده از معده آقای فرنود به موش‌های لابراتواری داده شد ولی هیج علایمی از بیماری درآنها بروز نکرد.

در رسانه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی نبست به مرگ آقای فرنود مطرح شد.

مرگ بیانگذار کابل بانک

دوم سنبله/ شهریور امسال چندی قبل وزارت دفاع افغانستان مرگ شیرخان فرنود بنیانگذار کابل بانک را تایید و گفت که به دلیل بیماری در زندان بگرام در ولایت پروان درگذشته‌ است.

دلیل مرگ آقای فرنود حمله قلبی اعلام شد و گفته شد که برای بررسی بیشتر جسد او به پزشک قانونی منتقل می‌شود.

به گفته وزارت دفاع افغانستان آقای فرنود بعد از حمله قلبی حدود نیم ساعت زنده بوده و تلاش پزشکان برای نجات جان او بی‌نتیجه ماند و در نهایت جان داد.

آقای فرنود در سال ۲۰۰۴ کابل بانک، اولین بانک خصوصی افغانستان را تاسیس کرد. این بانک بعد از مدت کوتاهی توانست مشتریان زیادی را به خود جلب کند و اندوخته آن به صدها میلیون دلار رسید.

ولی در سال ۲۰۱۰ بانک مرکزی افغانستان کنترل این بانک را به دست گرفت و اعلام کرد که شرکای اصلی کابل بانک، مقدار قابل ملاحظه‌ای از سپرده‌های مالی مردم را به عنوان قرضه برداشته‌اند.

شماری از آنها این پول‌ها را در بازار مسکن دبی سرمایه‌گذاری کرده بودند و هنگامی که بازار مسکن دبی به دلیل بحران مالی جهانی با رکود مواجه شد، در افغانستان این نگرانی ایجاد شد که پول‌های سرمایه‌گذاری شده در بازار مسکن دبی شاید در این بازار درحال رکود گم شود.

این شایعات سبب شد که سیلی از مردم برای نقد کردن پول خود به کابل بانک مراجعه کنند و در نتیجه کابل بانک با کمبود نقدینگی مواجه شد.

در سال ۱۳۹۱ دادگاه عاملان بحران کابل بانک دایر و آقای فرنود به پنج سال زندان محکوم شد، بعد از آن در سال ۲۰۱۴ محمد اشرف غنی پرونده کابل بانک را دوباره باز کرد که براساس حکم دادگاه شیرخان فرنود، رئیس پیشین هیات مدیره کابل بانک به جرم پولشویی و اختلاس به ۱۰ سال زندان و پرداخت ۲۳۷ میلیون دلار پول اختلاس و ۹۶ میلیون دلار تکتانه (بهره) این پول محکوم شد. قاضی او را ملزم به پرداخت ۳۳۴ میلیون دلار دانست.

دادگاه عالی افغانستان نیز بعد این حکم را نهایی اعلام کرد.