وزیر دفاع آمریکا برای 'بررسی مذاکرات صلح با طالبان' به کابل رفته است

سفر وزیر دفاع آمریکا به کابل

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

جیم متیس با رئیس جمهوری و رئیس اجرایی افغانستان در کابل دیدار کرد

جیم متیس، وزیر دفاع آمریکا، امروز، جمعه، وارد افغانستان شد در حالیکه گفته می‌شود تلاش‌های دیپلماتیک گسترده‌ای برای برقراری صلح در افغانستان در جریان است.

سفر از پیش اعلام نشده آقای متیس به کابل بیش از یک سال پس از آن صورت می‌گیرد که دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، استراتژی جدیدی را برای افغانستان اعلام کرد که نتیجه آن تعهد ایالات متحده به استقرار چند هزار نیروی نظامی در آن کشور بدون تعیین محدودیت زمانی خاصی بوده است.

او در این سفر با اشرف غنی و عبدالله عبدالله، روسای جمهوری و اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در ارگ دیدار و گفت‌وگو کرد.

این دومین سفر وزیر دفاع آمریکا به افغانستان در چند ماه اخیر است و او هنگام حضور در کابل با اشرف غنی، رئیس جمهوری، و ژنرال آمریکایی اسکات میلر، فرمانده نیروهای مشترک آمریکا و ناتو در افغانستان ملاقات خواهد کرد.

این سفر در حالی انجام می‌شود که درگیری طولانی افغانستان پس از هفده سال همچنان ادامه دارد و در حالیکه نشانه‌ای از تحول خاصی در عرصه نظامی در این جنگ دیده نمی‌شود، دولت آقای غنی تمایل خود را به مذاکره برای توقف درگیری و برقراری صلح اعلام داشته که از حمایت بین‌المللی برخوردار بوده است.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

وزیر دفاع آمریکا گفته که دولت و مردم آمریکا تا رسیدن افغانستان به رفاه، امنیت و ثبات دائمی در کنار دولت و مردم این کشور خواهند بود

ابراز تمایل به برقراری صلح در چند ماه اخیر با برخی اقدامات عملی همراه بوده است. از جمله در ماه ژوئن یک دوره آتش‌بس بین گروه طالبان و دولت افغانستان برقرار شد که تماس‌هایی بین نمایندگان آمریکا و طالبان در قطر را در پی داشت اما در ماه‌های اخیر، افغانتسان بار دیگر شاهد تشدید خشونت و حملات طالبان بوده است. در این میان، گروه دولت اسلامی - داعش - نیز به عنوان یک نیروی شورشی جدید وارد صحنه درگیری نظامی در این کشور شده است.

خشونت‌های اخیر، که صدها کشته و زخمی غیر نظامی برجای گذاشته، امید به برقراری سریع صلح در افغانستان را تضعیف کرده است. از جمله در روز چهارشنبه، انفجار بمب در یک باشگاه ورزشی در کابل به کشته شدن دست کم ٢٦ نفر و زخمی شدن ٩١ تن دیگر منجر شد. مسئولیت این بمب گذاری را داعش برعهده گرفت.

پیش از سفر وزیر خارجه آمریکا به کابل، مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده به پاکستان سفر و با مقامات ارشد آن کشور دیدار و گفتگو کرده بود. افغانستان همواره دولت پاکستان را به حمایت از شورشیان مسلح مخالف متهم کرده و مقامات آمریکایی نیز از ارتباط برخی نهادهای دولتی پاکستان با گروه‌های تندرو فعال در افغانستان سخن گفته‌اند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

استراتژی جدید آمریکا برای افغانستان شامل استقرار چند هزار نیروی این کشور بدون محدودیت زمانی بوده است