گرامیداشت احمدشاه مسعود؛ انتقاد از هواداران خیابانی او و اعتراف به ضعف حکومت

افغانستان حق نشر عکس CEO

هفدهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود، رهبر نیروهای مقاومت علیه طالبان امسال نیز با حاشیه‌های زیادی برگزار شد. در این مراسم زمینه انتقاد از تیراندازی هواداران آقای مسعود و همچنین از کارکردهای دولت وحدت ملی نیز فراهم بود.

هر ساله در مراسم بزرگداشت از آقای مسعود شماری از هواداران او به خیابان‌های کابل آمده و به شلیک‌های هوایی می‌پردازند، شماری این حرکت هواداران جوان آقای مسعود را اعتراض به کارکردهای نظام در افغانستان تلقی می‌کنند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی و از افراد نزدیک به احمد شاه مسعود در مراسم بزرگداشت از آقای مسعود با انتقاد از این کار گفت که آقای مسعود از مخالفان اصلی آن بود.

او گفت که شلیک‌های هوایی، راه بندان و برخورد نامناسب با مردم؛ نه در روح آقای مسعود بود نه این کار را به کسی توصیه می‌کرد و نه مجال این کار را به افراد می‌داد.

رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افزود که با انجام شلیک هوایی " شخصیت او را ترور می‌کنیم" و این روند باعث می‌شود که بحث‌های زیادی در شبکه‌های اجتماعی راه افتد.

آقای عبدالله اعتراف کرد که نارضایتی و بی‌عدالتی وجود دارد ولی شلیلک‌هوایی باعث ناآرامی روح آقای مسعود می‌شود.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز از مردم خواست که بجای شلیک هوایی تلاش کنند به شهروندان کابل گل بدهند.

گزارش های ویژه: دهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود

'کاروان‌های مسلح' کابل؛ قدرت‌نمایی به مناسبت ۱۸ سنبله؟

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که از صبح امروز تاکنون دست‌کم ۱۳ زخمی که هدف شلیک‌های هوایی قرار گرفته بودند به مراکز درمانی شهر منتقل شده‌اند.

حق نشر عکس kabul Poilce
Image caption تصاویری که پلیس کابل از زمان وقوع حمله دوم همرسانی کرده است.

برگزاری این مراسم در شهر کابل با دو حمله انتحاری همراه بود. حمله اول در چهارراهی مسعود و نزدیک سفارت آمریکا برنامه ریزی شده بود که حمله کننده قبل از رسیدن به هدف توسط نیروهای امنیتی ملی از پا درآمد.

حمله دوم نیز در منطقه تایمنی در شمال کابل اتفاق افتاد که یک موتورسیکلیت سوار به کاروان خودروهای تجلیل کنندگان روز مسعود، خود را کوبید و این حمله ۷ کشته و ۲۰ مجروح به جا گذاشته است.

حشمت استانکزی،سخنگوی فرمانده پلیس کابل گفته است که پلیس امروز در ارتباط با شلیک‌های هوایی ۱۵۰ نفر را بازداشت، ده‌ها میل اسلحه را ضبط و ۳۰ خودر را نیز متوقف کرده است.

حق نشر عکس VPO
Image caption این مراسم در خیمه لویه جرگه در غرب کابل برگزار شد.

''رئیس جمهور خشم مردم را برنهانگیزد ''

در مراسم بزرگداشت از آقای مسعود نمایندگان احزاب مختلف افغانستان از جمله مخالفان سیاسی دولت و معاون رئیس جمهوری افغانستان نیز حضور داشتند.

در این مراسم عبدالرشید دوستم، معاون اول رئیس جمهوری افغانستان حضور نداشت و پیام او که توسط یکی از نمایندگانش خوانده شد لحن تند و هشدارآمیز به حکومت وحدت ملی داشت.

در بخشی از این پیام با اشاره به بازداشت نظام‌الدین قیصاری از فرماندهان آقای دوستم در شمال افغانستان آمده که "بی‌رحمانه ترین و فجیع ترین اعمال غیرانسانی" بر آقای قیصاری و نظامیانش روا داشته شده و حتی آقای قیصاری دست و پا بسته از هلی‌کوپتر آویزان شده است.

در بخشی دیگر از پیام او آمده که "این‌جانب ژنرال دوستم و ائتلاف بزرگ ملی اعلان می‌کنیم که در برابر این قضایا بی‌تفاوت نیستیم، ذره ذره آن را حساب می‌کنیم و جواب می‌خواهیم تا در برابر سرنوشت ملت ما چنین بازی‌های مغرضانه صورت نگیرد."

حق نشر عکس VPO
Image caption معاون اول رئیس جمهوری افغانستان در این مراسم حضور نداشت.

او که بعد از آقای غنی از نظر قانونی نفر دوم افغانستان محسوب می‌شود از رئیس جمهوری افغانستان خواست که در قبال این همه کشته‌ها، ترور و انفجارها بی‌تفاوت نماند و مسئولانه تصمیم بگیرد. بیشتر از این خشم مردم را بر نه‌انگیزد ور نه با طوفان خطرناک عدالت‌خواهی مردم مواجه خواهد شد و ائتلاف بزرگ ملی تصمیم دیگری اتخاذ خواهد کرد.

محمد محقق، معاون دوم عبدالله عبدالله، ویکی از رهبران با نفوذ هزاره، از آنچه که در کشور جریان دارد انتقاد کرده و گفت که اکنون نه وضعیت صلح مشخص است و نه وضعیت جنگ.

سرور دانش معاون دوم آقای غنی نیز که دراین مراسم سخنرانی می‌کرد گفت که تنها راه عبور از وضعیت کنونی کشور مشارکت مردم و حکومت و سهم گیری جوانان در تامین امنیت پایدار است.

او گفت که تاکتیک دشمن این است که از جنگ روانی و تضعیف روحیه مردم استفاده کنند. این روند باعث می‌شود که مردم در هر رویداد امنیتی دشمن را فراموش کرده و بجان هم می‌افتند و این همان چیزی است که دشمن می‌خواهد.

آقای دانش گفت که حکومت ناتوانی و غفلت‌های خود را می‌پذیرد اما در عین حال قضاوت یک جانبه و وارد کردن اتهامات و حملات تند و داغ بر حکومت، نیروهای امنیتی و شخصیت‌های سیاسی کشور هنری نیست که به آن افتخار شود و ابتکار و راه حل به حساب نمی‌آید.

او این کار را به معنی کمک به دشمن و ناامید کردن مردم و تضعیف روحیه نیروهای امینتی و ایجاد بد بینی و تفرقه در صفوف مردم افغانستان دانست.

Image caption راه اندازی این کاروانها به معنی قدرت نمایی سیاسی تلقی می‌شود.