پلیس جوزجان: کنترل ولسوالی خم‌آب به دست طالبان افتاد

افغانستان

منبع تصویر، ولسوالی خم‌آب

توضیح تصویر،

ولسوالی خمآب از ولسوالی‌های مرزی مهم افغانستان است.

منابع محلی ولایت جوزجان در شمال افغانستان تایید کرده‌اند که نیروهای طالبان بعد از یک حمله سنگین توانسته‌اند کنترل ولسوالی خم‌آب را از دست نیروهای دولتی خارج کنند.

ولسوالی خم‌آب در مرز افغانستان و ترکمنستان قرار دارد و از ولسوالی‌های استراتژیک ولایت جوزجان است.

عبدالحفیظ خاشی، مسئول امنیت فرمانده پلیس ولایت جوزجان به بی‌بی‌سی گفت که کنترل مرکز این ولسوالی حوالی ساعت چهار بامداد امروز( دوشنبه ۱۹ سنبله/ شهریور) به دست طالبان افتاده است.

او گفت که طالبان حمله گروهی را برای کنترل مرکز این ولسوالی از دو روز قبل آغاز و صبح امروز وارد مرکز این ولسوالی شدند.

منبع تصویر، JOZJAN POLICE

توضیح تصویر،

پلیس جوزجان گفته که مهمات و نیروهای تازه نفس را به ولسوالی خم‌آب اعزام کرده است.

به گفته آقای خاشی در این عملیات هفت نفر از نیروهای امینتی افغانستان کشته شدند و به نیروهای طالبان نیز تلفات سنگین وارد شده که آمار دقیق آن مشخص نیست.

این مسئول محلی گفت که برای به دست گرفتن کنترل مجدد این ولسوالی نیروهای تازه نفس به محل اعزام و جنگ اکنون برای کنترل مجدد جریان دارد.

طالبان نیز گفته که مرکز ولسوالی به دست افراد این گروه افتاده و ده نفر از نیروهای پلیس افغانستان کشته و مقدار زیادی از اسلحه و مهمات به دست آنان افتاده است.

ولسوالی خمآب ۱۷۵ کیلومتر با مرکز ولایت جوزجان فاصله دارد و با کشور ترکمنستان هم‌مرز است.

گروه طالبان کنترل حدود ۱۵ ولسوالی را درسراسر افغانستان در اختیار دارد. در گذشته بارها طالبان توانستند که کنترل شماری از ولسوالی‌های ولایت‌های شمالی افغانستان را در اختیار گیرند ولی نتوانستند که برای مدت طولانی در مقابل نیروهای امنیتی افغانستان مقاومت کنند و در نتیجه مجبور به ترک آنها شدند.

اکنون در ولایت شمالی فاریاب ولسوالی بلچراغ که از چند ماه قبل بدست گروه طالبان افتاده بود، هنوز در کنترل این گروه باقی مانده است.