وزارت بهداشت افغانستان: ۹ درصد افغان‌ها به خودکشی فکر می‌کنند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption وزارت بهداشت افغانستان گفته که شمار جمعیت زنان و مردان افغانستان که اقدام به خود کشی می‌کنند برابر است.

وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که بررسی تازه این نهاد نشان می‌دهد که حدود ۹ درصد جمعیت این کشور تمایل به خودکشی دارند.

این وزارت اعلام کرده که به منظور جلوگیری از اقدام به خودکشی استراتژی ملی جلوگیری از خودکشی را برای پنج سال تدوین کرده است.

دهم سپتامبر به عنوان روز جهانی پیش‌گیری از خودکشی نام‌گذاری شده و اتحادیه بین‌المللی پیش‌گیری از خودکشی به مناسبت این روز برنامه آگاهی‌دهی جهانی را آغاز کرده است.

آمار اتحادیه بین‌المللی پیش‌گیری از خودکشی نشان می‌دهد که در سطح جهان در هر چهل ثانیه یک نفر اقدام به خودکشی می‌کند.

بشیراحمد سروری، رئیس بهداشت روانی و کاهش تقاضای مواد مخدر در وزارت بهداشت افغانستان می‌گوید که تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که میزان اقدام به خودکشی میان مردان و زنان درافغانستان تقریبا یکسان است.

به گفته او براساس تحقیقی که در سال ۲۰۱۳ توسط سازمان بهداشت جهانی نشر شده یک هزار و ۲۰۶ مورد خودکشی در این کشور ثبت شده که جمعیت زنان و مردان در این میان برابر هستند.

حق نشر عکس Suicide.org
Image caption اتحادیه بین المللی پیشگیری از خودکشی به مناسبت روز جهانی پیشگیری از خودکشی، برنامه آگاهی دهی جهانی را آغاز کرده است.

ولایت هرات در غرب افغانستان با بیشترین آمار اقدام به خودکشی به ویژه در میان زنان و دختران شهرت دارد.

محمد رفیق شیرزی، سخنگوی شفاخانه مرکزی هرات می‌گوید که نیاز است تا برای جلوگیری از خودکشی برنامه‌های جدی در نظر گرفته شود.

او می‌گوید که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۴۰۰ مورد اقدام به خودکشی در این ولایت ثبت شده که ۵ مورد منجر به مرگ آنان شده ‌است.

ناهنجاری‌های اجتماعی ناشی از چهاردهه جنگ، مهاجرت، معلولیت، خشونت‌های خانوادگی و فقر عوامل عمده برای اقدام به خودکشی درافغانستان خوانده می‌شود.

خودکشی دومین عامل اصلی مرگ در جهان در میان افراد ١٥ تا ٢٩ ساله است و سالانه جان بیش از ٨٠٠ هزار نفر را در سرتاسر دنیا می‌گیرد. این در حالی است که آمار سالانه اقدام به خودکشی در جهان، چندین برابر این رقم است.

٧٥ درصد موارد خودکشی در کشورهای با درآمد سرانه پایین و متوسط اتفاق می‌افتد.

اتحادیه بین المللی پیشگیری از خودکشی به مناسبت روز جهانی پیش‌گیری از خودکشی، برنامه آگاهی دهی جهانی را آغاز کرده است. شبکه اجتماعی توییتر بخشی از این برنامه آگاهی‌دهی به شانزده زبان زنده اروپایی و آسیایی هشتگی را ایجاد کرده‌است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ناهنجاری‌های اجتماعی ناشی از چهاردهه جنگ، مهاجرت، معلولیت، خشونت‌های خانوادگی و فقر عوامل عمده برای اقدام به خودکشی درافغانستان خوانده می‌شود.