من و انتخابات؛ رای من کمکی است به زنان

روثا صابرزاده و نرگس
Image caption رویا صابرزاده و نرگس هورخش (چپ)

سلسه متن‌های کوتاه از شماری از رای‌دهندگان و دیدگاه آنها در مورد انتخابات پارلمانی در مجموعه‌ای زیر نام؛ من و انتخابات

رویا صابرزاده، مزار شریف، دانشجوی حقوق و علوم سیاسی و عضو نهاد دختران رابعه

به باور من، مشارکت سیاسی مردم، پذیرفتن مسئولیت شهروندی و سهم‌گیری در پروسه انتخابات باعث رشد و نهادینه شدن دموکراسی شده و کشور را به‌سوی توسعه پایدار سوق می‌دهد.

برای من تصمیم گرفتن در مورد اینکه آیا باید در روند انتخابات اشتراک کنم یا نه، آنچنان سخت نبود، زیرا می‌دانستم که واجد شرایط شده ام و باید سهمم را در مقابل دولت ادا کنم.

مطالعاتی که در زمینه نظریه‌های دانشمندان در مورد نهادینه شدن توسعه در کشورهای جهان سومی و نقش انتخابات و مردم در این پروسه، دارم باعث شد تا پروپاگاندایی که همه روزه در مورد عدم شفافیت انتخابات و یا ناامنی از طریق بعضی رسانه ها نشر می‌شود را نا دیده بگیرم.

بنابراین، من با بقیه اعضای خانواده یکجا به یکی از مراکز ثبت نام رفته و کارت رأی دهی گرفتیم تا باشد از طریق انتخاب نماینده خود، تصمیمی در مورد دولت خود گرفته باشیم.

بدون شک، سهم گیری مردم و انتخاب نخبگان از طریق مشارکت در روند رأی دهی، باعث پیشرفت در عرصه‌های مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و سیاسی می‌شود.

ما، شهروندان نه تنها که باید از نخبگان حمایت کنیم بلکه در زمینه مشارکت سیاسی زنان بیشتر کار کنیم؛ من به عنوان یک زن افغانستانی، می‌خواهم نماینده من در پارلمان یک زن نخبه باشد.

بنابراین، با اراده قوی در روز مشخص، نماینده خود را انتخاب خواهم کرد تا توانسته باشم با انتخاب و سهم گیری‌ام به مشارکت سیاسی زنان قدرت بخشم.

گرچه از نماینده قبلی شهروندان ولایت بلخ در پارلمان، تا حدی راضی‌ام که این خوشبینی من را در روند انتخابات پارلمانی نشان می‌دهد؛ اما نباید به این باورها بسنده کرد، بلکه باید بیشتر در عرصۀ‌های مختلف با اتحاد و باهمی کار کنیم تا با هم بسوی برابری، توسعه و عدالت حرکتی کرده و راه را برای نسل بعدی هموار کنیم.


نرگس هورخش، کابل، خبرنگار تلویزیون یک

ثبت‌نام نکرده‌ام.

زیرا تجربه‌های گذشته نشان می‌دهد، این روند آنچه که مردم می‌خواستند شفاف و عادلانه نبوده است.

بخش از کارهایم در پیوند به انتخابات بوده است و آگاه هستم انتخابات پیش‌رو نخواهد توانست خواسته‌های من و اکثریت مردم را برآورده کند، بیشتر کاندیدهایی این دوره را می‌شناسم و تشخیص می‌توانم نماینده‌‌ای را که من می‌خواهم درمیان آنان نیست.

نماینده قبلی خلاف توقع من از آب درآمد. تعهداتش آبکی بود و عملی نشد، مثلا، باید صدای مردمان واخان و شغنان و درواز را به مقام‌های ارشد می‌رساند اما این کار هنوز هم انجام نشده است. آنها در وضعیت خوبی به سر نمی‌برند. راه رفت‌وآمد بسیار دشوار است، امکانات اولیه زندگی بسیار اندک است، دختران و پسران از آموزش‌های عالی محروم مانده‌اند.

این‌ها مسئولیت و تعهداتی بودند که نماینده من کرده بود اما بسیار کم عملی شدند.

من هرچند در انتخابات پیش‌رو شرکت نخواهم کرد اما به یک دلیل دوست دارم این انتخابات برگزار شود که خواهد شد. چه با تقلب یا با کمتر تقلب.

زیرا اگر انتخابات پارلمانی و پس از آن انتخابات ریاست جمهوری برگزار نشود. افغانستان به یک بحران دیگر خواهد رفت و این زمینه جنگ و درگیری‌ها را بیشتر می‌کند.

از همین رو هرچند انتخاباتی با تقلب خواهد بود اما ظاهرن می‌تواند سلامت دموکراسی نوپا در افغانستان هم‌چنان زنده نگهدارد.

من فکر می‌کنم اکثریت کسانی که خواسته برای رای دهی ثبت نام کرده اند برای همین است که نمی‌خواهد افغانستان به عقب برگردد و بار دیگر روزهای تاریک در زندگی‌شان تکرار شود.