۱۱ عضو گروه طالبان در حمله به یک پاسگاه قندوز کشته شدند

سرباز ارتش در پاسگاهی در قندوز حق نشر عکس Getty Images
Image caption قندوز در روزهای اخیر شاهد حملات متعددی از سوی طالبان بوده است

مقام‌های امنیتی افغانستان به بی بی سی گفته‌اند که در حمله گروه طالبان به یک پاسگاه ارتش در شمال‌شرق این کشور ۱۱ تن از مهاجمان طالبان کشته و ۹ نفر دیگرشان مجروح شده‌اند.

حنیف رضایی سخنگوی قول‌اردو/لشکر ۲۰۹ شاهین گفت در حمله طالبان به پاسگاه "بلول" در منطقه قرلوق ولسوالی دشت ارچی ولایت قندوز چهار سرباز ارتش نیز کشته شده و چهار تن دیگر زخمی شده‌اند.

آقای رضایی گفت حمله از سوی یک واحد جنگی طالبان موسوم به "قطعه سرخ" انجام شده است. به گفته او با روشن شدن هوا، درگیری‌ها پایان یافته و نیروهای امنیتی کنترل محل را در دست گرفته‌اند.

به گفته طالبان، "قطعه سرخ" از افراد آموزش دیده و ورزیده جنگی تشکیل شده است و اعضای آن سلاح و ابزارهای جنگی مدرن‌تری در اختیار دارند و این واحد جنگی "به تازگی با هدف مقابله با گروه داعش ایجاد شده و هزار نفر عضو آن هستند."

آقای رضایی تایید کرد که در این حمله طالبان، عبدالرحمان فرمانده پاسگاه ارتش نیز کشته شده است.

حق نشر عکس .
Image caption طالبان در دشت ارچی متحمل تلفات بیشتری شدند

پل مومن، گور تپه و قرلوق از مناطق ناامن ولسوالی دشت ارچی هستند و طی سه سال گذشته صحنه درگیری‌های زیادی بین گروه طالبان و نیروهای دولتی بوده‌اند.

طالبان روز گذشته هم با حمله به یک پاسگاه مرزبانی در ولسوالی قلعه زال ولایت قندوز نیز ۱۵ مرزبان را کشتند و ۱۲ نفر دیگر را زخمی کردند.

در بهار امسال در حمله هوایی ارتش افغانستان در ولسوالی دشت ارچی ۱۵ عضو گروه طالبان کشته و ۱۰ نفر دیگر زخمی شدند. کشته‌شدگان این حمله از اعضای برجسته گروه طالبان کشته شدند.

با نزدیک شدن انتخابات پارلمانی افغانستان که قرار است در ۲۸ میزان/ مهر، برگزار شود، گروه طالبان تلاش برای مختل کردن امنیت در این کشور را ادامه می‌دهند. قرار است امنیت انتخابات به وسیله نیروهای پلیس، ارتش و امنیت ملی افغانستان در همکاری با نیروهای بین‌المللی مستقر در این کشور تامین شود.

امرالدین ولی، عضو شورای ولایتی قندوز به بی بی سی گفت که طالبان در پی برهم زدن امنیت انتخابات در قندوز هستند. او گفت دولت در تامین امنیت این ولایت عملکرد موفقی نداشته است.

سخنگوی لشکر ۲۰۹ شاهین اما گفت که عملیات برای شناسایی و تصفیه محلات از وجود اعضای طالبان و دیگر گروه‌های مخالف حکومت، در مناطق شمال و شمال‌شرق با هدف حصول اطمینان از امنیت انتخابات در حال انجام است.