کشته شدن جنرال عبدالرازق؛ فرمانده مقتدر مخالف طالبان در جنوب افغانستان

. حق نشر عکس .
Image caption ژنرال رازق، یکی از فرماندهان معروف در قندهار و از مخالفین سرسخت گروه طالبان بود.

در آنچه حمله خودی خوانده می‌شود، روز پنجشنبه (۲۶ میزان/مهر)، دو روز مانده به انتخابات پارلمانی افغانستان، ژنرال عبدالرازق، فرمانده امنیتی ولایت قندهار و یکی از مخالفین سرسخت گروه طالبان کشته شد.

ژنرال رازق چهل سال سن داشت، زاده و بزرگ شده ولایت قندهار، در جنوب افغانستان بود.

فرمانده رازق بیشتر، نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان پنداشته می‌شد. او یکی از مخالفین سرسخت گروه طالبان بود.

همین مخالفت او با گروه طالبان، فرمانده رازق را نزدیک به رهبران جبهه مقاومت علیه طالبان ساخته بود.

به همبن دلیل به باور برخی از تحلیلگران مرگ عبدالرازق، ضربه بسیار بزرگی است به دولت افغانستان که در این روزها در جبهه‌های مختلف با گروه طالبان در جنگ است، و روزانه ده‌ها سربازش را از دست می‌دهد.

در طول سال‌های گذشته گروه طالبان دست‌کم ده بار او را هدف حملات انتحاری قرار داده بود.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، و فرمانده عبدالرازق، روابط بسیار گرمی نداشتند. بارها صحبت از برکناری فرمانده رازق از سوی آقای غنی، در رسانه‌ها درز کرده بود.

به گفته ناظران شاید "محبوبیت، قدرت و نفوذ" این فرمانده در بسیاری از مردم، بوده تا باعث شود آقای غنی، تا روز مرگ ژنرال عبدالرازق نتواند او را از سمتش برکنار کند.

ژنرال عبدالرزاق در ۷ سالی که فرمانده ولایت قندهار بود، توانست از حملات طالبان به این ولایت جلوگیری کند، آرامش نسبی را به این ولایت برگرداند.

حق نشر عکس .
Image caption گروه طالبان دست‌کم ده بار او را هدف حملات انتحار قرار داده بودند

فرمانده عبدالرازق از اسیر طالبان تا فرماندهی قندهار

فرمانده عبدالرازق، در زمان طالبان اسیر این گروه شد اما موفق شد تا از دست آنها فرار کند. پدر و عمویش توسط جنگجویان این گروه کشته‌ شده بودند.

فرمانده رازق از آغاز به کار دولت‌های پس از طالبان در نقش فرمانده پلیس مرزی قندهار در سپین‌بولدک در مرز ناآرام افغانستان با پاکستان کار کرد.

با اوج گرفتن حملات طالبان و رسیدن پای جنگجویان این گروه به دروازه‌های ورودی شهر قندهار، احمد ولی کرزی، رئیس پیشین شورای ولایتی قندهار و اسدالله خالد، والی سابق قندهار، او را برای کمک به مقابله با این ستیزه جویان فراخواندند.

ژنرال رازق با راه‌اندازی اولین عملیات مستقل نیروهای افغان در سال ۲۰۰۸، طالبان را که به هدف کنترل بر قندهار تا حومه‌های شهر رسیده بودند، عقب زد.

با کشته شدن خان محمد مجاهد، فرمانده سابق پلیس قندهار در سال ۲۰۱۱، ژنرال رازق بر کرسی فرماندهی پلیس ولایت تکیه زد.

توفیق این ژنرال در سرکوب شورشیان در قندهار و فراهم کردن زمینه‌های بازسازی شهر، محبوبیت و نفوذ او را در بین مردم چند برابر کرد.

دامنه نفوذ ژنرال رازق فراتر از قندهار، تا ارزگان، زابل و هلمند هم می‌رسید. گفته می‌شد در حوزه جنوب هرجا که شورشیان می‌بود، ژنرال رازق هم پیدا می‌شد.

نهادهای حقوق بشر ژنرال رازق را به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه و کشتار غیرقانونی متهم کرده بودند، اتهاماتی که ژنرال رازق رد می‌کرد.

حق نشر عکس .
Image caption ولایت قندهار