جنرال عبدالرازق، اهمیت حمله به رهبری قندهار

قندهار حق نشر عکس AFP, JAWED TANVEER
Image caption ژنرال عبدالرازق در میان مردم قندهار محبوبیت زیادی داشت

حمله امروز (پنجشنبه ۲۶ میزان/مهر) شاید یکی از مهمترین رویدادهای امنیتی در ۱۷ سال گذشته افغانستان باشد. حمله‌ای که در عمل رهبر یکی از مهمترین ولایات افغانستان را از میان برداشت.

ژنرال عبدالرازق، فرمانده امنیت ولایت، بعدالمومن حسین‌خیل، رئیس اداره امنیت ملی قندهار، کشته شدند و وضعیت زلمی ویسا، والی قندهار وخیم گزارش شده است.

نفوذ و قدرت ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار فراتر از فرماندهی امنیت این ولایت بود. او در سال‌های اخیر به عنوان یکی از مقتدرترین شخصت‌های نظامی و سیاسی عرض وجود کرد.

فرمانده عبدالرزاق، به عنوان سرسخت‌ترین مخالف گروه طالبان و پاکستان معروف شده بود، او در طول‌ سال‌های اخیر از خودش نماد مقاومت علیه گروه طالبان ساخته بود.

به همین دلیل او هدف حملات ممتد انتحاری طالبان قرار داشت و زمانی که گروه طالبان، بالآخره به کشتن او موفق شدند، به سرعت مسئولیت این حمله را به دوش گرفتند.

اهمیت زمان حمله

زمان وقوع این حمله، دست‌کم به چهار دلیل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

  • برای نخستین بار، بعد از سال ۲۰۰۱، یکی از ارشدترین مقام‌های امنیتی آمریکا، ژنرال آستین میلر، فرمانده نیروهای ناتو، در صحنه این رویداد حاضر بود. ناتو در اعلامیه‌ای گفته است که فرمانده نیروهای ناتو، جان سالم بدر برده است، اما سه سرباز آمریکایی زخم برداشته اند. حضور نیروهای خارجی، شاید قصر (کاخ) سفید را بیشتر متوجه جنگ در افغانستان کند.
  • به نظر می‌رسد که حمله از قبل برنامه‌ریزی شده بود و مهاجم منتظر یکجا شدن افرادی بود که امروز کشته شدند.
  • این حمله ضربه شدیدی به انتخاباتی روز شنبه (۲۸ میزان) است؛ انتخاباتی که طالبان برای اختلال آن عزم را جزم کرده اند.
  • تاثیر روانی این حمله که در محل امنی مانند دفتر والی ولایت قندهار رخ‌ داده است، کمتر از تاثیر سیاسی امنیتی آن نخواهد بود.

پیامدهای ممکن

کشته شدن ژنرال عبدالرازق، یکی از مهمترین قتل‌هایی است که بعد از سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱، اتفاق افتاده است.

ژنرال عبدالرازق، یکی از مقتدرترین فرماندهان دولت در جنوب افغانستان بود که توانسته بود، امنیت نسبی را به مردم بازگرداند. در ولایتی که خواستگاه شورشگری گروه طالبان است.

این حمله و به ویژه حمله به جنرال عبدالرازق، می‌تواند توازن امنیتی در جنوب افغانستان را متحول سازد.

حمله قندهار فقط یک روز پس از کشته شدن عبدالجبار قهرمان، فرمانده سابق امنیتی و یک نامزد پارلمان، رخ داد.

در غیاب چنین چهره‌های با تجربه و قاطع، طالبان می‌توانند با راه اندازی کمپین مناطق تحت نفوذ خود را گسترش دهند.

نهادهای حقوق بشر ژنرال رازق را به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه و کشتار غیرقانونی متهم کرده بودند، اتهاماتی که ژنرال رازق رد می‌کرد.

حق نشر عکس Social Media
Image caption کشته شدن ژنرال عبدالرازق، یکی از مهمترین قتل‌هایی است که بعد از سقوط گروه طالبان در سال ۲۰۰۱، اتفاق افتاده است

موضوعات مرتبط