جنرال رازق، فرمانده قدرتمند جنوب افغانستان کشته شد

ژنرال رازق حق نشر عکس Getty Images
Image caption پیش از این، فرمانده پلیس قندهار نزدیک به ۱۰ بار هدف سوء قصد قرار گرفته بود

در حمله طالبان به دفتر والی قندهار، ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس قندهار و یکی از افراد بانفوذ جنوب افغانستان کشته شد. رئیس امنیت قندهار نیز از جمله کشته‌شدگان این رویداد است.

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در پیام ویدیویی گفت که هیاتی به رهبری معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان را به قندهار فرستاده است تا وضعیت را از نزدیک زیر نظر گیرد.

این حمله در حالی صورت گرفته که فرمانده نیروهای حمایت قاطع و مقام‌های محلی در دفتر والی جلسه داشتند.

ژنرال شریف یفتلی، رئیس ارتش اففانستان در یک نشست خبری حمله به دفتر والی قندهار را یک رویداد "تروریستی" خواند و افزود: "امروز، ساعت سه و نیم بعد از ظهر یک تروریست که از گذشته آموزش یافته بود، به مسئولان امنیتی حمله کرد".

وزارت دفاع افغانستان می‌گوید فرد مهاجم یکی از محافظان زلمی ویسا، والی قندهار، بود.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت.

حق نشر عکس .
Image caption بسیاری ها ژنرال رازق را به دلیل "قاطعیتش" در مبارزه با طالبان و تامین امنیت قندهار تقدیر می کنند، اما کسانی هم هستند که او را "دیکتاتور محلی" می‌دانند

نیروهای حمایت قاطع در افغانستان نیز گفته دو سرباز این نیروها در این حمله زخم برداشته‌اند.

این نیروها گفته‌اند که حمله از سوی "افغان‌ها بالای افغان‌ها" صورت گرفته اما هنوز هویت حمله‌کننده مشخص نیست.

ژنرال رازق یکی از قدرتمندترین فرماندهان پلیس در جنوب افغانستان است. او به دلیل "قاطعیتش" در مبارزه با گروه طالبان شهرت دارد.

پیش از این، فرمانده پلیس قندهار نزدیک به ۱۰ بار هدف سوء قصد قرار گرفته بود.

حدود یک سال پیش، والی قندهار در حمله‌ای به مهمانخانه‌‌اش در شهر قندهار زخمی شد. افزون بر او هفده نفر دیگر نیز در این رویداد زخمی و دوازده نفر از جمله معاون والی قندهار، کشته شدند. سفیر امارات متحده که در این رویداد زخمی شده بود بعدا در اثر همان زخم‌ها درگذشت.

واکنش‌ها

محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان ضمن ابراز تسلیت به مردم قندهار، به مردم این ولایت وعده داد که "وضعیت امنیتی به زودی عادی می‌شود".

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت افغانستان، ژنرال رازق را یک فرمانده "قدرتمند و استوار" خواند و افزود که او سال‌ها در برابر دشمنان افغانستان "شجاعانه" جنگید.

روسای پیشین امنیت ملی نیز در پیام‌هایی کشته شدن این فرمانده پلیس را محکوم کردند. رحمت الله نبیل در فیسبوکش نوشت: "فرزند واقعی این خاک امروز کشته شد. چه قهرمانی. او عامل ثبات در قندهار بزرگ بود."

امرالله صالح او را "نماد راستین از وطن دوستی و شجاعت" توصیف کرد و افزود: "او توانسته بود شبکه گسترده و ریشه‌دار مردمی را برای حمایت از دولت و نیروهای تحت فرمانش ایجاد نماید و ثبات را در قندهار حکفرما سازد."