تیراندازی قندهار؛ فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان: من هدف نبودم

افغانستان حق نشر عکس Reuters
Image caption ژنرال رازق (نفر اول سمت چپ) بعد از خروج از این نشست امنیتی که در آن فرمانده نیروهای آمریکا (راست) و والی قندهار (وسط) نیز حضور داشتند، کشته شد

در پی تیراندازی پس از پایان یک نشست امنیتی در قندهار که به کشته شدن ژنرال رازق انجامید، فرمانده نیروهای آمریکا در افغانستان که در آن نشست نیز حضور داشت، می‌گوید هدف حمله او نبوده است.

یک فرد مهاجم که محافظ والی قندهار بود، دیروز (پنجشنبه، ۲۷ میزان/مهر) پس از آن که یک نشست امنیتی در دفتر والی قندهار پایان یافت ژنرال رازق، فرمانده پلیس قندهار را در بیرون از دفتر هدف قرار داد. در لحظه وقوع این حمله ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای آمریکا به سمت هلی‌کوپترش در حال حرکت بود.

در این حمله که طالبان مسئولیتش را به دوش گرفتند، مومن حسین خیل، رئیس امنیت قندهار نیز کشته شد.

ژنرال رازق چهل سال داشت، زاده و بزرگ‌شده ولایت جنوبی قندهار بود. او بیشتر نزدیک به حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان پنداشته می‌شد. این فرمانده قدرتمند پلیس از مخالفین سرسخت گروه طالبان بود.

حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی ضمن ابراز تسلیت به مردم قندهار، به مردم این ولایت وعده داد که "وضعیت امنیتی به زودی عادی می‌شود"

بازداشت سه نفر

ساعت‌ها پس از وقوع این رویداد، اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، در پیام ویدیویی گفت که هیاتی به رهبری معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان را به قندهار فرستاده است تا وضعیت را از نزدیک بررسی کند.

وزارت داخله افغانستان حالا از بازداشت سه نفر به اتهام دست داشتن در ترور ژنرال عبدالرازق خبر می‌دهد.

بر اساس گزارش‌ها، خبرنگارانی که روز گذشته برای پوشش نشست امنیتی به دفتر والی قندهار رفته بودند، تا ساعت ۲ بامداد امروز مورد بازجویی قرار داشتند.

گروه طالبان دیروز در ابتدا در خبرنامه خود نوشته بود که ژنرال رازق هدف این حمله بود، اما بعدا این گروه متن این خبرنامه را تغییر داد و نوشت که فرمانده نیروهای آمریکایی و ژنرال رازق هر دو هدف بودند.

در شهر قندهار از آغاز صبح تدابیر شدید امنیتی اعمال می‌شود. تردد خودروها در سطح شهر محدود و نیروهای ویژه پلیس و ارتش در تمام شهر مستقر شده اند. تنها به افراد پیاده در سطح شهر اجازه تردد داده می‌شود.

پیکر ژنرال رازق امروز در "خرقه مبارک" شهر قندهار به خاک سپرده شد. شماری از کاربران شبکه‌های اجتماعی از عدم حضور مقام‌های بلندپایه دولتی در مراسم تدفین او انتقاد کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جسد ژنرال رازق امروز به خاک سپرده شد

مسئولین جدید امنیتی

بعد از مرگ دو مقام ارشد امنیتی قندهار ژنرال عیسی محمد، رئیس پیشین امنیت ملی قندهار دوباره به عنوان سرپرست این ریاست تعیین شده ‌است.

این درحالی است که بزرگان قندهار تادین خان، برادر جوان آقای ژنرال رازق را به عنوان سرپرست پلیس قندهار پیشنهاد کرده‌ بودند ولی وزارت داخله افغانستان گفته است که رحمت‌الله اطرافی به عنوان سرپرست فرماندهی پلیس قندهار تعیین شده است.

حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی و عبدالله برای تشیع جنازه ژنرال عبدالمومن حسین‌خیل، رئیس امنیت قندهار که به کابل منتقل شده بود، به بیمارستان رفته بودند