کمیسیون انتخابات: هشتاد درصد آرا در مراکز رای‌گیری شمرده شده است

انتخابات حق نشر عکس IECA
Image caption رئیس کمیسیون انتخابات (وسط) از دخالت زورمندان در روند انتخابات خبر داد

عبدالبدیع صیاد، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان ساعتی پیش در یک کنفرانس خبری در کابل اعلام کرد که ۸۰ درصد آرا در مراکز رای‌گیری در ۳۲ ولایت افغانستان شمرده شده است.

آقای صیاد همچنین مدعی شد که عده‌ای از افراد زورمند در روند انتخابات دخالت کرده‌اند. به گفته او، شماری از صندوق‌های رای‌ توسط آنان شکسته شده است. او از شخص و یا گروه خاصی که عامل چنین کاری بوده نام نبرد.

او دلیل دیرهنگام باز شدن مراکز رای‌گیری را عدم همکاری معلمان و وزارت معارف افغانستان اعلام کرد. این کمیسیون معلمان را به عنوان کارمندان انتخاباتی استخدام کرده است و به گفته او این معلمان در برخی مناطق از ترس تهدیدهای طالبان و نیز تهدید زورمندان محلی، نتوانسته‌اند بر سر کار حاضر شوند و همین موضوع باعث تاخیر در آغاز رای‌گیری شده است.

انتخابات قندهار

کمیسیون انتخابات اعلام کرده که قرار است انتخابات پارلمانی قندهار روز شنبه هفته آینده (۲۷ اکتبر) برگزار شود.

انتخابات پارلمانی قندهار به دلیل کشته شدن ژنرال عبدالرازق، فرمانده پلیس این ولایت برای یک هفته به تعویق افتاده است.

رویدادهای امنیتی روز اول انتخابات

"بی‌نظمی"های روز اول انتخابات

کشته شدن ناظران در بلخ

مقام‌های امنیتی ولایت بلخ در شمال تایید کرده‌اند که مردان مسلح چهار ناظر یک نامزد انتخابات پارلمانی را ربوده و بعدا کشته‌اند.

سید سرور حسینی، سخنگوی پلیس شمال به بی‌بی‌سی گفت این چهار ناظر دیروز ربوده و شام گذشته در شهرک افغانیه واقع در ولسوالی نهر شاهی کشته شده‌اند.

به گفته او هنوز معلوم نشده است که عامل این قتل‌ها چه شخص یا گروهی بوده است اما پلیس، طالبان را عامل قتل فعالان انتخاباتی می‌داند.

Image caption زنان جوزجان بیشتر از هر ولایت دیگر در انتخابات حضور داشته اند

مشارکت زنان

کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که در انتخابات روز گذشته بالاترین میزان مشارکت رای‌دهند‌گان به ترتیب در کابل، هرات، دایکندی، ننگرهار و کمترین در ارزگان بوده‌است.

عبدالبدیع صیاد، در مورد میزان مشارکت زنان گفت در ولایت جوزجان ۵۳ درصد شرکت کنندگان زنان هستند و پایین‌ترین میزان مشارکت زنان در ولایت زابل دیده شده که ۹ درصد بوده است. او گفته که در کابل بیش از یک میلیون نفر در انتخابات شرکت کرده‌اند.