عبدالله: آمریکایی‌ها ژنرال عبدالرازق را نکشتند

عبدالله حق نشر عکس Abdullah abdullah/facebook
Image caption آقای عبدالله شایعات دست داشتن نیروهای حمایت قاطع در قتل فرمانده پلیس قندهار را شدیدا رد کرد

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان شایعاتی مبنی بر دست داشتن نیروهای آمریکایی در ترور ژنرال عبدالرازق اچکزی، فرمانده پلیس قندهار را رد کرد.

آقای رازق و ژنرال مومن حسین‌خیل، رئیس امنیت ولایت قندهار روز پنجشنبه در یک تیراندازی که گفته می‌شود از سوی محافظ والی قندهار صورت گرفته، کشته شدند. این رویداد در حالی رخ داد که نشست امنیتی مشترک میان مقام‌های محلی و نیروهای آمریکایی برگزار شده بود. طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

پس از ترور آقای عبدالرازق، شایعات و داستان‌‍‌های متفاوت از چگونگی قتل او در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که یکی از آنها کشته شدن او توسط آمریکایی‌ها بود.

حق نشر عکس CEO
Image caption آقای عبدالله و ژنرال رازق روابط خوب داشتند.

آقای عبدالله امروز دوشنبه ۳۰ میزان/مهر در نشست شورای وزیران گفت: "این شایعه را قاتلان عبدالرازق شهید پخش کردند... پخش شایعه‌ای که این عمل توسط حمایت قاطع صورت گرفته، ریختن آب به آسیاب دشمن است. دشمنان مردم افغانستان، کسانی هستند که از طالبان حمایت می‌کنند، در هر کشوری که هستند، طالبان را پناهگاه می‌دهند و توجیه می‌کنند، حتی اگر داخل افغانستان هستند."

او بی‌تفاوتی را در مقابل چنین شایعاتی نادرست و آن را بازی با احساسات مردم خواند.

آقای عبدالله گفت شاید همین سخنان او نیز تلاشی برای خشنودی خارجی‌ها خوانده شود اما او هرگز اینطور رفتار نمی‌کند.

ژنرال رازق یکی از قدرتمندترین فرماندهان پلیس در جنوب افغانستان بود. او به دلیل "قاطعیتش" در مبارزه با گروه طالبان شهرت داشت.

پیش از این نیز، فرمانده پلیس قندهار نزدیک به ۱۰ بار هدف سوء قصد قرار گرفته بود.

حق نشر عکس Abdullah abdullah/facebook
Image caption آقای عبدالله از مشکلات تخنیکی (تکنیکی) در روز انتخابات انتقاد کرد او شخصا در این روز نیز منتظر ماند تا کارمندان کمیسیون انتخابات در مرکز رای‌دهی، نامش را در فهرست رای‌دهندگان پیدا کنند

انتقاد از روند انتخابات

رئیس اجرایی افغانستان موفقیت نیروهای امنیتی افغانستان را در تامین امنیت روند انتخابات ستود و همچنین ادعاهایی مبنی بر مدارای طالبان در روزهای انتخابات به خاطر گفت‌وگوهای صلح را رد کرد و گفت طالبان نهایت کوشش خود را کردند اما موفق به ناکام ساختن روند انتخابات نشدند.

آقای عبدالله همچنان از نارسایی‌های زیادی در دو روز انتخابات انتقاد کرد و از مسئولین کمیسیون‌های انتخاباتی خواست به این نارسایی‌ها اعتراف و آن را جبران کنند.

او همچنین گفت از هیچ نامزدی حمایت مادی و معنوی نکرده و تنها از روند انتخابات حمایت کرده است.

اما افزود که این اصل در حکومت وحدت ملی رعایت نشده و او اسناد معتبری در این زمینه نیز دارد.

انتخابات پارلمانی افغانستان روز شنبه ۲۸ میزان برگزار شد اما به دلیل مشکلات تخنیکی و امنیتی در شماری مراکز روز گذشته نیز ادامه یافت. گفته می‌شود در این انتخابات حدود چهار میلیون رای دهنده اشتراک کردند. در نتیجه ناامنی‌های روز انتخابات دست‌کم ۳۲ نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند.