برادر ژنرال عبدالرازق سرپرست فرماندهی پلیس قندهار شد

افغانستان حق نشر عکس ANP
Image caption تادین خان(نفر اول سمت چپ) جانشین ژنرال رازق فرمانده پلیس قندهار شد

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که تادین خان، برادر ژنرال عبدالرازق به عنوان سرپرست فرماندهی پلیس قندهار آغاز به کار کرده است.

در خبرنامه این وزارت آمده که "براساس لزوم‌دید و پیشنهاد وزارت امور داخله/کشور و منظوری مقام عالی ریاست جمهوری برادر عبدالرازق، تادین خان به حیث سرپرست فرماندهی پلیس قندهار توسط جانان بارکزی، معاون اول وزارت امور داخله معرفی شده است."

آقای رازق و ژنرال مومن حسین‌خیل، رئیس امنیت ولایت قندهار روز پنجشنبه در یک تیراندازی که گفته می‌شود از سوی محافظ والی قندهار صورت گرفته، کشته شدند. این رویداد در "پایان" یک نشست امنیتی رخ داد که در آن مقام‌های محلی و فرمانده آمریکایی ناتو حضور داشتند.

طالبان مسئولیت این حمله را به عهده گرفت.

امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که شواهد بدست آمده نشان می‎دهد، سربازی که به ژنرال عبدالرازق اچکزی، شلیک کرده دقایقی قبل از حمله با "آنسوی مرز" ارتباط تلفنی داشته است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption ژنرال رازق هفتمین شخصیت پرقدرت ضد طالبان بود که کشته شد

عبارت "آن‌سوی مرز" را مقام‌های افغان در طول پانزده سال گذشته به معنای "پاکستان" به کار می‌برده اند.

محمد معصوم استانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان بعد از مرگ ژنرال رازق در راس یک هیات بلند پایه به قندهار فرستاده شد.

او در یک نشست خبری در قندهار گفت شخصی که به عنوان محافظ استخدام شده بود دارای شناسنامه جعلی بوده است. افرادی که برای نهادهای مهم دولتی استخدام می شوند باید از سوی چندین مامور با اعتبار دولتی ضمانت شوند.

آقای استانکزی گفت نام مهاجم نیز حقیقی نبوده و آزمایش‌های لازم برای استخدام او انجام نشده است.

او گفت روشن شده که این فرد ۱۵ دقیقه قبل از حمله با "آنطرف سرحد" ارتباط داشته و حدود دو و نیم دقیق صحبت کرده و دستور گرفته ‌است.

رئیس امنیت ملی افغانستان معتقد است که دشمنان افغانستان این "توطئه" را در خارج مرزهای افغانستان برنامه ریزی کرده‌اند و کار زیادی نیز برای اجرای چنین حمله‌ای انجام شده است.

او گفت این فرد یک و نیم ماه قبل به عنوان محافظ والی قندهار استخدام شده بود. به قول آقای استانکزی تحقیق در باره روند استخدام او آغاز شده است. آقای استانکزی مدعی شد که تمام برنامه های جنگی گروه طالبان در کشور پاکستان طراحی می‌شود.

بعد از مرگ ژنرال رازق، بزرگان قندهار تادین خان، برادر ۳۵ ساله او را به عنوان سرپرست پلیس قندهار پیشنهاد کرده‌ بودند ولی وزارت داخله افغانستان رحمت‌الله اطرافی را به عنوان سرپرست فرماندهی پلیس قندهار تعیین کرد که اکنون دوباره به خواست بزرگان قندهار جواب مثبت داده شده است.