انتخابات پارلمانی قندهار بدون حادثه امنیتی پایان یافت

رای‌گیری در قندهار

منبع تصویر، EPA

انتخابات پارلمانی ولایت قندهار که صبح امروز (شنبه پنجم عقرب/آبان) آغاز شد، بدون حادثه امنیتی و با مشارکت گسترده مردم این ولایت پایان یافته است.

مامون درانی، خبرنگار بی‌بی‌سی در قندهار می‌گوید که صفوف رای‌دهندگان تا پایان روز در برابر مراکز رای‌دهی دیده می‌شد و در شماری از مراکز، رای‌گیری تا ساعت پنج‌ونیم عصر ادامه یافت.

انتخابات پارلمانی ولایت قندهار به دلیل کشته شدن ژنرال عبدالرازق، فرمانده پرنفوذ پلیس ولایت قندهار و ژنرال مومن حسین خیل، رئیس اداره امنیت برای یک هفته به تعویق افتاده بود.

گزارشگر بی‌بی‌سی می‌گوید در بخش‌های مختلف شهر قندهار تدابیر شدید امنیتی اتخاذ شده بود و تنها به خودروهای اجازه عبور و مرور داده می‌شد که اسناد ویژه داشتند.

وزارت کشور/داخله افغانستان نیز گفت که بیش از ۱۵ هزار نیروی پلیس امنیت انتخابات قندهار را به عهده داشتند.

توضیح تصویر،

خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که بی‌نظمی‌ها همچنان وجود دارد.

نعمت‌الله وردک، رئیس نمایندگی کمیسیون انتخابات در قندهار گفت با آنکه انتخابات بدون حادثه امنیتی برگزار شد اما مشکلات فنی که هفته پیش در دیگر ولایات افغانستان بروز کرد، در قندهار نیز تکرار شد.

در انتخابات پارلمانی ۲۸و ۲۹ میزان/مهر که در ۳۲ ولایت افغانستان برگزارشد، مشکلاتی از قبیل دیر بازشدن مراکز رای‌دهی، کار نکردن دستگاه‌های بیومتریک و سایر مشکلات از این دست وجود داشت.

آقای وردک گفت: "ما ۱۳۰۰ دستگاه بایومتریک داشتیم که در شماری از آنها سیستم درست نصب نشده بود. به همین دلیل در برخی مراکز روند رای‌گیری با تاخیر آغاز شد. در ده درصد مراکز مشکلات بایومتریک وجود داشت. در مراکز دیگر روند به صورت عادی پیش رفت."

گزارشگر بی‌بی‌سی در قندهار می‌‍گوید که در جریان روز با توجه به حضور گسترده مردم برای مشارکت در روند انتخابات، کارمندان کمیسیون انتخابات کار با دستگاه بیومتریک را به درستی بلد نبودند و علاوه بر آن در پیدا کردن نام رای‌دهندگان در فهرست ثبت نام شدگان با مشکل مواجه بودند.

این روند باعث شد که رای‌دهندگان برای ساعت‌ها در صف منتظر بمانند. حدود نیم میلیون نفر در ولایت قندهار برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

به گفته گزارش بی‌بی‌سی حضور زنان نیز در میان رای‌دهندگان قابل توجه بود.

۱۱۱ نامزد برای رقابت در انتخابات پارلمانی قندهار ثبت نام کرده که ۱۳ نفر آنان زنان هستند. سهم ولایت قندهار در مجلس نمایندگان افغانستان ۱۱ نماینده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

مشارکت مردم خوب ولی روند رای‌گیری کند توصیف شده‌است.

نمایندگی کمیسیون انتخابات ولایت قندهار در آغاز روز اعلام کرد که در ۱۷ ولسوالی این ولایت انتخابات برگزار می‌شود و مردم در ۱۷۰ مرکز رایدهی به پای صندوقهای رای خواهند رفت.

مراکز رای‌دهی در دو ولسوالی "معروف" و "نیش" به دلیل اینکه مردم برای انتخابات ثبت نام نکردهاند، مسدود ماند. در ۱۴ مرکز دیگر در شش ولسوالی این ولایت به دلیل تهدیدهای امنیتی مراکز رایدهی باز نشدند.

در انتخابات قبلی در ۳۲ ولایت بیشتر از ۴ میلیون نفر به پای صندوقهای رای رفته بودند.

توضیح تصویر،

زنان نیز در انتخابات قندهار مشارکت قابل توجه داشته‌اند.

توضیح تصویر،

حضور مردم در انتخابات گسترده است.