انتخابات افغانستان؛ 'آرای بدون بارکد بیومتریک اعتبار ندارد'

دستگاه بیومتریک

منبع تصویر، EPA

کمیسیون مستقل شکایات انتخاباتی افغانستان اعلام کرده آن بخش از آرا انتخابات پارلمانی این کشور که بارکد تولیدشده دستگاه‌های بیومتریک را روی خود نداشته‌ باشد، اعتبار ندارد.

انتخابات پارلمانی افغانستان در روزهای ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر برگزار شد و کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد که در این انتخابات نزدیک به ۴ میلیون نفر شرکت کردند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان امروز (شنبه پنجم عقرب/آبان) با انتشار خبرنامه‌ای معیارهای هفتگانه‌ای را "برای تفکیک آرا معتبر از آرا نامعتبر" در انتخابات پارلمانی افغانستان اعلام کرده است.

براساس این خبرنامه مهمترین معیار آرای معتبر، داشتن بارکدهای بیومتریک بر روی برگه‌های رای است که آن را از آرای نامعتبر تفکیک می‌کند.

بعد از انگشت‌نگاری از رای‌دهندگان دستگاه بیومتریک بارکد ویژه برای هر رای‌دهنده می‌دهد که بر پشت اوراق رای‌دهی نصب می‌شود.

طرح استفاده از دستگاه‌های بیومتریک تنها چند هفته پیش از برگزاری انتخابات، از سوی کمیسیون انتخابات و زیر فشار احزاب سیاسی اعلام شد.

همین بود که در هفته‌ها و روزهای منتهی به انتخابات، دولت افغانستان ۲۳هزار دستگاه بیومتریک را از آلمان خریداری کرد و کمیسیون انتخابات در یک برنامه فوری به توزیع این دستگاه‌ها و آموزش شیوه استفاده از آن پرداخت.

در روز انتخابات بعد از انتشار گزارش‌هایی مبنی بر فعال نبودن دستگاه بیومتریک در بعضی از مراکز یا عدم آشنایی کارمندان با نحوه استفاده از آنها، عبدالبدیع صیاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که بر اساس مصوبه کمیسیون در محل‌های رای‌دهی که دستگاه بیومتریک از کار باز مانده یا نرسیده، بر اساس فهرست رای دهندگان رای‌دهی ادامه می‌یابد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

انتخابات پارلمانی در قندهار با یک هفته تاخیر امروز برگزار شد.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی افغانستان همچنین گفته در صورتی‌که مشخص شود در یک حوزه انتخاباتی "اصول عادلانه بودن، سری بودن و مستقیم بودن" انتخابات خدشه‌دار شده، آرای آن حوزه باطل اعلام می‌شود و براساس قانون، کمیسیون مستقل انتخابات موظف است در مدت ۷ روز در آن حوزه انتخابات دوباره برگزار کند."

این کمیسیون گفته "نارسایی‌های مدیریتی در روند انتخابات منجر به بروز هزاران شکایت زیر ۳۰ عنوان تخطی، تخلف و جرایم انتخاباتی شده است".

در خبرنامه کمیسیون شکایات آمده که که "کمیسیون بعد از تحلیل وضعیت، حجم و شدت شکایات، رایزنی و مشورت‌های قانونی، فنی و حقوقی با طیف‌های وسیع احزاب سیاسی، نهادهای مدنی مرتبط به انتخابات و کمیسیون مستقل انتخابات" تصمیم‌های ذکرشده را اتخاذ کرده است.

گروهی از احزاب سیاسی نیز خواهان ابطال آرایی شده بودند که بدون استفاده از دستگاه بیومتریک به صندوق‌ها ریخته شده اند.

انتخابات در ولایت قندهار یک هفته بعد از انتخابات عمومی امروز برگزار شد و انتخابات پارلمانی در غزنی برای مدت نامعلومی به دلیل مشکلات دراین ولایت به تاخیر افتاده است.