سفر اشرف غنی به هلمند؛ منابع محلی: به شهر خمپاره پرتاب شده‌است

افغانستان

منبع تصویر، ARG

توضیح تصویر،

آقای غنی صبح امروز به ولایت هلمند رفت.

منابع محلی ولایت هلمند در جنوب افغانستان گفته که با حضور محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، به این ولایت انفجاری در نزدیکی محل اقامت آقای غنی رخ‌داده است.

آقای غنی صبح امروز (یکشنبه ششم عقرب/آبان) وارد شهر لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند شد. به گفته منابع محلی انفجاری نیز در نزدیکی ساختمان والی هلمند و هتل بُست رخ‌داده که به گفته آنان ناشی از "فرود گلوله خمپاره" بوده است.

یک منبع امنیتی که نخواست نامش برده شود به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار تلفات نداشته است و افزود که یک گلوله خمپاره در نزدیکی محل اقامت آقای غنی فرود آمده‌ است.

عمر زواک، سخنگوی والی هلمند، که صبح امروز با تایید انفجار اما آن را ناشی از انفجار یک "دیگ بخار (زودپز) خوانده بود، اکنون تایید کرده که تحقیق نشان داده که خمپاره انداز (هاوان) در یک خودرو نصب و از آنجا به طرف شهر لشکرگاه خمپاره پرتاب شده‌است.

به گفته او نیروی هوایی به این خودرو حامل خمپاره شلیک و آنرا منهدم کرده است.

طالبان مسئولیت حمله به مرکز هلمند را پذیرفته و گفته که به محل نشست مقام‌های محلی با آقای غنی چند موشک پرتاب کرده است.

عزیز احمد شفیع، خبرنگار محلی در ولایت هلمند، نیز به بی‌بی‌سی گفت که خود او حدود دو کیلومتر دورتر از محل حادثه است ولی صدای انفجار را شنیده است.

با اینهمه، شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان، که آقای غنی را در این سفر همراهی می‌کند، به بی‌بی‌سی گفت که برنامه‌های آقای غنی به صورت عادی ادامه دارد و صدای انفجار در محل اقامت آقای غنی شنیده نشده است.

ارگ ریاست جمهوری افغانستان نوشته که سفر آقای غنی به ادامه سفرهای ولایتی او انجام و یک هیات عالی رتبه دولتی آقای غنی را در این سفر همراهی می‌کند.

منبع تصویر، صفحه فیسبوک عبدالجبار قهرمان

توضیح تصویر،

آقای قهرمان در دور شانزدهم مجلس نمایندگان از ولایت هلمند نمایندگی می‌کرد و در انتخابات پیش رو دوباره نامزد این کرسی شده بود

در این سفر آقای غنی با خانواده‌های عبدالجبار قهرمان و صالح محمد اچکزی دو نامزد پارلمانی افغانستان همدردی خواهد کرد. این دو در جریان مبارزات انتخاباتی شان کشته شدند.

عبدالجبار قهرمان در دوران حکومت کمونیستی در افغانستان پست‌های نظامی را پیش برده بود. او رئیس کمیته انسجام حزب وطن بود و در دور شانزدهم مجلس نمایندگان از ولایت هلمند نمایندگی می‌کرد. او برای یک سال نیز مشاور رئیس جمهوری و مسئول هماهنگی نیروهای امنیتی در ولایت هلمند بود.

دیدار با مسئولین غیر نظامی و نظامی، بزرگان، علما، زنان، جوانان، نمایندگان شورای ولایتی، معلمان، استادان و نمایندگان اقشار مختلف بخشی دیگری از برنامه آقای غنی عنوان شده است.