درگیری 'مردم و طالبان' در ارزگان؛ غیرنظامیان 'کشته' و یک فرمانده محلی 'زخمی‌شد'

افغانستان

منبع تصویر، Khodadad Rahimi

توضیح تصویر،

به گفته منابع محلی شجاعی در این حمله سطحی زخمی شده است.

منابع محلی ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کرده که افراد گروه طالبان از روز گذشته به مناطقی در ولسوالی ارزگان خاص، ولایت ارزگان و مناطقی که بیشتر هزاره‌نشین هستند، حمله کرده‌اند.

ضامن علی هدایت، ولسوال مالستان در همسایگی ولسوالی ارزگان خاص به بی‌بی‌سی گفت که درگیری از روز شنبه (پنجم عقرب/آبان) با حمله افراد طالبان به دو منطقه "حسینی" و "کندلان" این ولسوالی آغاز شده و تاکنون نیز ادامه دارد.

او گفت که در این درگیری تاکنون ۱۲ غیر نظامی و سه‌سرباز نیروی خیزش مردمی کشته شده‌اند. ۵ نفر از این غیرنظامیان شب گذشته (ششم عقرب) توسط طالبان کشته شده‌اند.

آقای هدایت گفت که عبدالحکیم شجاعی، فرمانده "خبرساز" محلی نیز در این حمله زخمی شده ولی وضعیت او رضایت بخش است.

به گفته ولسوال مالستان تاکنون حدود ۱۵۰ خانوار از این دو روستا آواره و به ولسوالی مالستان پناه آورده‌اند.

او گفت که اکنون نیروهای پلیس و ارتش در منطقه حضور ندارند. مردم محل در منطقه شیرداغ ولسوالی مالستان و در مرزهای ارزگان خاص در مقابل افراد طالبان صف آرایی کرده‌اند.

آقای هدایت گفت که موضوع را به مرکز ولایت غزنی گزارش داده ولی درخواست نیروی کمک نکرده است.

منبع تصویر، فیاضی غزنوی

توضیح تصویر،

به گفته ولسوال مالستان اکنون مردم برای مقابله با طالبان در مرزهای منطقه شیرداغ مالستان و ارزگان صف آرایی کرده‌اند.

شجاعی کیست؟

حکیم شجاعی از فرماندهان محلی افغانستان است که با استقرار نیروهای آمریکایی بعد از سقوط حاکمیت گروه طالبان در سال ۲۰۰۱ در ولایت ارزگان درکنار آنان با افراد گروه طالبان جنگید.

در سال ۱۳۹۲ شماری از نهادهای مدنی افراد تحت فرمان آقای شجاعی را به حمله و زخمی کردن ۱۵۰غیر نظامی متهم کردند.

حکیم شجاعی در دفاع از خودش به بی‌بی‌سی گفته بود که او از مردم در برابر حملات طالبان دفاع می‎کند و هر نوع درگیری که با طالبان صورت گرفته، با اطلاع فرماندهی پلیس ولایت ارزگان اجرا شده است.

آقای شجاعی شاکیان را افراد "تحریک شده" از سوی مقام‌های پیشین ارزگان و شماری از نمایندگان پارلمان خوانده و افزوده بود که آنها برای اینکه کارهای نادرست گذشته خود را تحت‎الشعاع قرار دهند، اقدام به "توطئه‎چینی" علیه او می‌کنند.