تنش کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان بر سر آرای بیومتریک نشده

انتخابات

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید در بیست درصد مراکز رای دهی از دستگاه‌های بیومتریک استفاده نشده است

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته که کمیسیون شکایات انتخاباتی صلاحیت ندارد آرای بیومتریک نشده را باطل اعلام کند.

حفیظ الله هاشمی، سخنگو و عضو کمیسیون مستقل انتخابات امروز یکشنبه ششم عقرب/آبان به بی‌بی‌سی گفت کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی باید بر اساس لایحه‌ها و طرزالعمل‌هایی که کمیسیون انتخابات تصویب می‌کند، تصمیم بگیرد و عمل کند.

او تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی را 'غیرقانونی و غیراخلاقی' خواند و گفت: "این یک خودنمایی و نمایش برای مطرح کردن خود بود و هیچ مبنای قانونی ندارد."

روز گذشته کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی اعلام کرد که به اساس تصمیم آنها آرایی که بارکد دستگاه بیومتریک را ندارند، باطل هستند.

کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که در بیست درصد مراکز رای‌دهی به دلیل مشکلات فنی در دستگاه‌های بیومتریک و یا نبود این دستگاه‌ها رای‌دهی بدون بیومتریک انجام شده اما آنها این آرا را معتبر دانسته و با دقت بیشتر بررسی می‌کنند.

آقای هاشمی می‌گوید آنها ولایاتی را در فهرست دارند که تنها در پنجاه درصد مراکز رای‌دهی از دستگاه‌های بیومتریک استفاده شده است.

به اساس قانون انتخابات افغانستان، تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در رسیدگی به شکایات و اعتراضات نهایی است اما در مورد ابطال آرا، موارد مشخصی در این قانون فهرست شده که با توجه به تازه بودن استفاده از دستگاه‌های بیومتریک، در این مورد قانون گنگ است.

توضیح تصویر،

استفاده از دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات پارلمانی افغانستان یک روند تازه بود

استفاده از بیومتریک در انتخابات افغانستان

طرح استفاده از دستگاه‌های بیومتریک تنها چند هفته پیش از برگزاری انتخابات، از سوی کمیسیون انتخابات و زیر فشار احزاب سیاسی اعلام شد.

همین بود که در هفته‌ها و روزهای منتهی به انتخابات، دولت افغانستان ۲۳هزار دستگاه بیومتریک را از آلمان خریداری کرد و کمیسیون انتخابات در یک برنامه فوری به توزیع این دستگاه‌ها و آموزش شیوه استفاده از آن پرداخت.

انتخابات پارلمانی افغانستان در ۳۲ ولایت این کشور هفته گذشته ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر و در ولایت قندهار روز گذشته برگزار شد.

مقام‌های کمیسیون انتخابات تاکید دارند که استفاده از دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات برنامه اصلی نبوده بلکه متمم بوده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

در انتخابات پارلمانی افغانستان چهار میلیون نفر رای دادند

ثبت هزاران شکایت و متهم شدن کمیسیون انتخابات به ضعف مدیریتی

نعیم ایوب زاده، رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان موسوم به تیفا امروز در یک نشست خبری از ضعف مدیریتی، رهبری و عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات انتقاد کرده و آن را اساس بی‌نظمی‌ها، چالش‌ها، تخطی‌ها و تقلبات خواند.

به گفته او، تاکنون بیش از یازده هزار شکایت در کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی ثبت شده که اگر زمان بیشتر به شاکیان داده می‌شد، آمار بسیار بیشتر از این می‌بود.

او از کمیسیون‌های انتخاباتی خواست برای جدا ساختن آرای سفید از سیاه، تامین عدالت و رسیدن به یک نتیجه مطلوب بکوشند در غیر آن انتخابات به سوی بحران خواهد رفت و آرای مردم قربانی معامله‌های سیاسی خواهد شد.

این نهاد همراه با ۴۷ نهاد دیگر با داشتن ۷۲۰۰ ناظر از روند انتخابات نظارت کرده و تخلفات و تخطی‌های انتخاباتی را با بیش از پنجصد سند شامل عکس و ویدئو ثبت کرده است.