سازمان ملل خواهان روشن شدن زمان‌بندی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان شد

نشان سازمان ملل

منبع تصویر، UNAMA

توضیح تصویر،

تا هشت ماه دیگر مدت قانونی حکومت برسر کار در افغانستان پایان می‌یابد

در حالی که کمیسیون انتخابات افغانستان درگیر انتخابات پارلمانی است و هنوز نتایج این انتخابات اعلام نشده، دفتر نمایندگی سازمان ملل (یوناما) از این کمیسیون خواسته جدول زمانی برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را تهیه و اعلام کند.

دوره پنج ساله ریاست جمهوری اشرف غنی تا هشت ماه دیگر پایان می‌یابد. بر مبنای قانون اساسی افغانستان دوماه پیش از پایان دوره کاری ریاست جمهوری، باید انتخابات برگزار شود.

کمیسیون انتخابات حالا می‌گوید کار روی نهایی کردن این جدول ادامه دارد.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در بهار سال آینده برگزار شود. در همین حال شخصیت‌ها و گروه‌های سیاسی سرگرم رای‌زنی بر سر معرفی نامزدان شان در این انتخابات هستند.

محمد عمر داود‌زی که در حکومت حامدکرزی وزیر داخله/کشور بود اعلام کرده که در انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد خواهد بود.

میثم احسانی از اعضای دفتر سیاسی آقای داودزی به بی‌‌بی‌سی گفت وی از سوی "شورای حراست و ثبات افغانستان" که متشکل از شماری از رهبران جهادی و تکنوکرات‌ها است، نامزد خواهد شد.

توضیح تصویر،

شورای حراست اعلام کرده که آقای داوودزی را برای انتخابات ریاست جمهوری آینده نامزد خواهد کرد

هنوز نتایج انتخابات پارلمانی افغانستان اعلام نشده و کمیسیون‌ انتخابات همچنان درگیر آن است و نتایج ابتدایی آن تا دو هفته دیگر اعلام خواهد شد.

حفیظ الله هاشمی کمیسار و سخنگوی این کمیسیون گفت پیش‌نویس "تقویم انتخابات" به زودی در اختیار نهاد‌های ناظر و کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی قرار داده خواهد شد.

دفتر سازمان در خبرنامه‌ای آورده که قرار است انتخابات ریاست جمهوری در روز ۳۱ حمل/فروردین سال آینده خورشیدی برگزار شود.

کمیسیون انتخابات هم باید برای برگزاری به موقع این انتخابات آمادگی بگیرد. این درحالی است که انتخابات پارلمانی هنوز پایان نیافته و قرار است نتایج ابتدایی این انتخابات تا کمتر از دو هفته دیگر اعلام شود.

بر اساس قانون انتخابات، تقویم انتخابات ریاست افغانستان باید چهار ماه پیش از روز انتخابات اعلام شود.

منبع تصویر، Mobarez Rashedi

توضیح تصویر،

تصاویر همرسانی شده حکایت از نشست‌های ائتلاف بزرگ ملی برای گزینش نامزد ریاست جمهوری دارد

در روزهای گذشته تصاویری نیز از نشست رهبران "ائتلاف بزرگ ملی" که مرکب از رهبران احزاب جمعیت اسلامی، جنبش اسلامی، حزب وحدت مردم افغانستان و شماری دیگر از شخصیت‌های سیاسی این کشور است، منتشر شد که گفته می‌شود جریان چانه‌زنی آنان بر سر معرفی نامزد ریاست جمهوری آینده را نشان می‌داد.

اما نوررحمان اخلاقی سخنگوی حزب جمعیت اسلامی به رهبری صلاح الدین ربانی وزیر خارجه افغانستان به بی‌بی‌سی گفت آنها به زودی نامزد مورد نظر شان برای ریاست جمهوری آینده را معرفی خواهند کرد.

پیش از این عطا محمد نور رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی و والی پیشین بلخ از احتمال نامزدی خود در این پست خبر داده است.

اما آقای اخلاقی گفت تا کنون هیچ عضو جمعیت اسلامی از نامزدی خود به شورای رهبری این حزب اطلاعی نداده است.

در همین حال شیدا محمد ابدالی سفیر پیشین افغانستان در هند هم گفته در باره نامزدی‌اش با بزرگان قندهار مشوره می‌کند. عبدالله عبدالله رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی هم نامزدی‌اش در انتخابات ریاست جمهوری آینده را رد یا تایید نکرده است.