انتخابات افغانستان؛ 'بخشی از آرای بدون بارکد بیومتریک هم اعتبار دارد'

افغانستان

منبع تصویر، IECA

توضیح تصویر،

امروز سخنگویان دو کمیسیون در یک نشست مشترک خبری معیارها برای رای‌های معتبر و غیرقابل شمارش انتخابت افغانستان را اعلام کردند

کمیسیون شکایت‌های انتخابات و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که قبل ازاین درباره آرای معتبر و نامعتبر اختلاف داشتند، امروز (سه‌شنبه هشتم عقرب/آبان) "معیارها" برای انتخاب "آرای معتبر و غیر قابل شمارش" را اعلام کردند.

قبل ازاین کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که به اساس تصمیم اعضای این کمیسیون آرایی‌که بارکد دستگاه بیومتریک ندارد، باطل است.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز در واکنش به این تصمیم کمیسیون شکایت انتخاباتی گفت که کمیسیون شکایات صلاحیت باطل اعلام کردن آرای بدون بیومتریک را ندارد و این تصمیم را 'غیرقانونی و غیراخلاقی' خوانده بود.

اما امروز سخنگویان دو کمیسیون در یک نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند که "برای اهمیت دادن به دیدگاه احزاب، نهادهای مدنی و مردم افغانستان با توجه به وظایف قانونی خود برای حراست از آرای مردم مستقلانه تصمیم گرفته‌اند."

به اساس قانون انتخابات افغانستان، کمیسیون انتخابات مسئولیت برگزاری آنرا به عهده دارد و تصمیم کمیسیون شکایات انتخاباتی در رسیدگی به شکایات و اعتراض‌ها نهایی است اما در مورد ابطال آرا، موارد مشخصی دراین قانون فهرست شده است.

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید در بیست درصد مراکز رای دهی از دستگاه‌های بیومتریک استفاده نشده است

معیارها برای آرای معتبر و نامعتبر

علی‌رضا روحانی، سخنگو و عضو کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان دراین نشست خبری گفت که آرایی‌که براساس بارکد بیومتریک و مطابق به فهرست رای‌دهندگان در محل مربوطه باشد، معتبرند مگر اینکه مطابق اسناد قانونی و دلایل دیگر اعتبار نداشته باشند.

او گفت آرایی‌که بارکد بیومتریک ندارند و بدون فهرست رای‌دهندگان انجام شده، اما فهرست رای‌دهندگان در روز انتخابات به صورت قلمی ثبت شده، در صورتی‌که با فهرست اصلی در مرکز اطلاعات کمیسیون انتخابات هماهنگ باشد، معتبرند.

آقای روحانی گفت آرایی‌که براساس فهرست رای‌دهندگان انجام شده، حتی اگر ثبت بیومتریک هم نباشد، اگر از سوی رئیس محل، ناظران و مشاهدان حاضر در همان محل، طبق طرزالعمل کمیسیون انتخابات صحت آن تصدیق شده باشد، معتبر شمرده می‌شود.

او افزود که شرط دیگر آن است که بر صندوق‌ها و آرای داخل آن نیز اعتراض و شکایتی وارد نباشد.

آقای روحانی گفته که آرا و صندوق‌هایی‌که بدون فهرست رسمی، بدون بارکد بیومتریک و به صورت قلمی تهیه شده باشد و با فهرست کمیسیون انتخابات مطابقت نداشته باشد یا بدون حضور نمایندگان کمیسیون‌های انتخاباتی، ناظران و مشاهدین انجام شده باشد، از اعتبار ساقط است.

این دو کمیسیون تصویب کرده‌اند کارمندانی را که باعث صدمه و لطمه زدن به روند انتخابات افغانستان شده‌اند، به نهادهای عدلی و قضای معرفی کنند.

توضیح تصویر،

استفاده از دستگاه‌های بیومتریک در انتخابات پارلمانی افغانستان یک روند تازه بود

ثبت نام از رایدهندگان

قبل از این رای‌گیری با کارت رای‌دهی کمیسیون انتخابات انجام می‌شد ولی در انتخابات سال ۲۰۱۴ ریاست جمهوری نامزدهای رقیب معتقد بودند که از این کارت‌ها سوء استفاده شده و زمینه تقلب را فراهم کرده، دولت افغانستان تصمیم گرفت که از تمام افراد واجد شرایط رای‌دهی ثبت نام کنند و مردم موظف هستند که براساس فهرست رای‌دهی به مراکزی مراجعه کنند که در آن ثبت نام کرده‌اند.

در روز انتخابات پارلمانی افغانستان بعضی بی‌نظمی‌ها در ارسال فهرست رای‌دهندگان بوجود آمده بود و به شماری از مراکز فهرست رای‌دهندگان نرسیده بود که کارمندان کمیسیون مجبور شدند فهرست قلمی از افرادی که شناسنامه آنان برچسپ ثبت نام را داشتند، تهیه کنند.

براساس اعلام کمیسیون انتخابات افغانستان قرار است که نتیجه ابتدایی انتخابات پارلمانی افغانستان تا ۱۱ روز دیگر اعلام شود و نتیجه نهایی آن ۲۹ قوس/ آذر بعد از رسیدگی به شکایت‌ها اعلام شود.