هفت سقوط در هفت ماه؛ مشکل هلی‌کوپترهای ارتش افغانستان چیست؟

افغانستان

منبع تصویر، MOD

خونین‌ترین حادثه هوایی برای نیروهای ارتش افغانستان امروز اتفاق افتاد که یک ژنرال ارشد و ۲۴ نفر دیگر در یک حادثه هوایی کشته شدند.

این حادثه که در ولسوالی انار دره ولایت فراه اتفاق افتاد، شماری از مقام‌های ارشد محلی نیز کشته شدند. دلیل آن نیز بدی وضع هوا و نقص فنی اعلام شده است.

از بهار سال جاری خورشیدی تاکنون براساس گزارش‌ها ۷ هلی‌کوپتر ارتش افغانستان در ولایتهای مختلف این کشور سقوط کرده که باعث تلفاتی نیز شدهاست.

کارشناسنان می‌گویند که دلیل اصلی این سقوط‌ها کهنه بودن هلی‌کوپترها است و حتی هلی‌کوپترهای بلاک هاوک نیز کهنه‌اند.

در دو مورد گروه طالبان مدعی شده‌ که این هیلی‌کوپترها در نتیجه آتشباری آنها سقوط کرده ولی دولت افغانستان آن را رد کرده است.

مهتمرین حوادث هوایی

  • ۱۱ سنبله/ شهریور یک هلی‌کوپتر از محل سپاه ۲۰۹ شاهین در ولایت بلخ به مقصد ولایت فاریاب در شمال افغانستان در حال حرکت بود که در دقایق اول پرواز دچار نقص فنی شد و در محوطه سپاه سقوط کرد. در این حادثه یک پیلوت/خلبان و دو سرباز افغان کشته شده‌اند. در سانحه هوایی هلی‌کوپتر نوع ام ۱۴ روسی در زمان سقوط ۱۵ متر از زمین فاصله گرفته بوده که به زمین خورد و آتش گرفت.
  • ۲۴ سنبله/شهریور یک هلی‌کوپتر ارتش در ولسوالی خاک سفید ولایت فراه در غرب افغانستان سقوط کرد که در نتیجه پنج نفر کشته شدند. وزارت دفاع افغانستان دلیل آن سقوط را نشست اضطراری اعلام کرد که بعد از نشست، مهمات داخل هلی‌کوپتر منفجر شده و هلی‌کوپتر کاملا از بین رفت.
  • ۱۱ اسد/ مرداد یک هلیکوپتر نیروهای ارتش افغانستان به دلیل عوارض تکنیکی در جنوب کابل در نزدیکی بند/سد سروبی نشست اضطراری کرد.

محمد رادمنش، سخنگوی پیشین وزارت دفاع افغانستان، می‌گوید که سه هلی‌کوپتر ارتش افغانستان در ولایت لوگر، فاریاب و ننگرهار سقوط کرده که جزئیات بیشتر از میزان تلفات آن در دست نیست.

سخنگوی سابق وزارت دفاع افغانستان می‌گوید که بیشتر هلی‌کوپترهای سقوط کرده در این هفت ماه از نوع می ۱۷ روسی و MD- ۵۳۰ هستند.

از پادکست رد شوید و به خواندن ادامه دهید
پادکست
رادیو فارسی بی‌بی‌سی

پادکست چشم‌انداز بامدادی رادیو بی‌بی‌سی – دوشنبه ۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۱

پادکست

پایان پادکست

او گفت که دلیل سقوط بیشتر آنان "کهنگی" این هلی‌کوپترها است که بیشتر آنان "حدود نیم قرن به پروازند."

به گفته این مقام سابق وزارت دفاع حتی هواپیماهای بلاک هاوک آمریکایی که اخیرا توسط آمریکا در اختیار نیروهای ارتش افغانستان قرارداده شده‌اند، نیز "کهنه هستند."

آقای رادمنش گفت که هنوز گزارشی دریافت نشده که این هلی‌کوپترها توسط نیروهای دشمن هدف قرار گرفته و سقوط کرده باشند.

با آنکه در مواردی گروه طالبان ادعا کرده که سقوط هیلی‌کوپترهای ارتش افغانستان کار آنها بوده، اما کارشناسان نظامی بدین باورند که این گروه پدافند هوایی یا دیگر تسلیحات ضدهوایی در اختیار ندارد که بتواند هیلی‌کوپترهای ارتش یا دیگر هواپیماها را هدف قرار دهد.

قرار است که در چند سال آینده حدود ۱۶۰ فروند بالگرد نوع بلاک هاوک در اختیار نیروهای هوایی افغانستان قرار بگیرد.

عبدالوهاب وردک، فرمانده عمومی نیروهای هوایی افغانستان قبلا گفته بود که نیروی هوایی افغانستان دارای چهار واحد؛ دو واحد در کابل، یکی در ولایت قندهار و دیگری در ولسوالی شیندند ولایت هرات است.

آمریکا قبلا چند فروند هواپیمای جنگی از نوع A-۲۹ را به نیروهای هوایی افغانستان تحویل داده بود.

افزون بر این، هند نیز سه فروند هلی کوپتر MI-۲۵ به افغانستان داده است.

اداره بازرسی آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) در سال ۲۰۱۶ اعلام کرده بود که افغانستان دارای ۱۱ فروند هلیکوپتر MI-۳۵ ، پنجاه و دو فروند هلی‌کوپتر Mi-۱۷، شانزده فروند هلی‌کوپتر MD-۵۳۰، بیست و شش هواپیمایی C-۲۰۸ و چهار فروند هواپیمایی C-۱۳۰ هستند.

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر،

شماری از هلی کوپترهای ارتش افغانستان MD۳۵۰ هستند.

منبع تصویر، AHMAD NAWID POYAN

توضیح تصویر،

تصاویری که در رسانه‌های اجتماعی از زمان سقوط این هلی‌کوپتر همرسانی شد.

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر،

قرار است که در چند سال آینده حدود ۱۶۰ فروند ابالگرد بلاک هاوک به افغانستان تحویل داده شود.

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر،

افزون بر این، هند نیز سه فروند هلی کوپتر۲۵- MI به افغانستان تحویل داده است.

منبع تصویر، MOD

توضیح تصویر،

ارتش افغانستان از هواپیمای جنگی نوع A-۲۹ نیز استفاده می‌کند.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

ارتش همچنین از هواپیماهای C-۱۳۰ ترانسپورتی استفاده می‌کند

عکسها از خبرگزاری رویتر و وزارت دفاع افغانستان