سیگار: کنترل و نفوذ دولت افغانستان بر خاک این کشور ۱۶ درصد کاهش یافته

سیگار
توضیح تصویر،

سیگار هر سه ماه یک بار درباره اوضاع افغانستان گزارش می‌دهد. امنیت بخشی از این گزارش را تشکیل می‌دهد

بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) گزارش داده که وضعیت کنترل دولت بر مناطق این کشور رو به کاهش است. دولت افغانستان این گزارش را رد می‌کند.

در گزارش سه ماهه اخیر این نهاد به کنگره آمریکا که چهارشنبه (۹ عقرب/آبان) منتشر شد، آمده که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب سال ۱۳۹۴ به ۵۶ درصد در عقرب امسال کاهش یافته است.

میزان کنترل و نفوذ دولت افغانستان بر خاک این کشور سال گذشته ۵۷ درصد بوده است.

منبع اطلاعات این گزارش نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان هستند.

بر اساس گزارش تازه سیگار، دولت افغانستان اکنون از ۴۰۷ ولسوالی (شهرستان) بر ۷۵ ولسوالی کنترل و بر ۱۵۱ ولسوالی دیگر نفوذ دارد که جمعا ۲۲۶ ولسوالی می‌شود. ۶۵ درصد جمعیت افغانستان در این مناطق زندگی می‌کنند.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کنترل و نفوذ شورشیان بر خاک افغانستان نسبت به سه سال گذشته افزایش یافته است

در گزارش همچنین آمده که در سه سال گذشته، برخلاف کاهش کنترل و نفوذ دولت بر خاک افغانستان، کنترل و نفوذ شورشیان بر خاک این کشور پنج و نیم درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، شورشیان بر ۱۰ ولسوالی کنترل و در ۳۹ ولسوالی دیگر نفوذ دارند که جمعا ۴۹ ولسوالی می‌شود. بیش از ۱۱ درصد کل جمعیت این کشور در این مناطق زندگی می‌کنند.

در گزارش سیگار همچنین آمده که ۱۳۲ ولسوالی دیگر محل منازعه است که محل زندگی حدود ۲۴ درصد جمعیت این کشور است. این رقم نسبت به سه سال گذشته یازده درصد افزایش یافته است.

وزارت داخله/کشور افغانستان این گزارش را تایید نمی‌کند.

نصرت رحیمی، معاون سخنگوی وزارت داخله/کشور به بی‌بی‌سی گفت به تازگی انتخابات پارلمانی افغانستان در ۳۴۱ ولسوالی برگزار شد که نشان می‌دهد دولت افغانستان در این مناطق حاکمیت مطلق دارد.

او تایید می‌کند که اکنون تنها ۱۹ ولسوالی در افغانستان در کنترل طالبان است.

این گزارش در حالی منتشر می‌شود که حدود یک سال پیش، به دنبال اعلام استراتژی آمریکا برای افغانستان، فرمانده کل نیروهای بین‌المللی در افغانستان گفته بود تا دو سال دیگر گروه طالبان تمام مناطقی که اکنون زیر کنترل آنها است را از دست خواهد داد اما پس از گذشت بیش از یک سال از این وعده، هیچ تغییری قابل ملاحظه‌ای در این وضعیت نیامده است.

منبع تصویر، MOD/facebook

توضیح تصویر،

عکس از آرشیو، میزان ولسوالی‌های محل منازعه در افغانستان یازده درصد بیشتر شده است