تقویم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان مشخص شد

تقویم انتخاباتی افغانستان

منبع تصویر، IEC

توضیح تصویر،

تقویم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان که منابع کمیسیون در اختیار بی‌بی‌سی قرار داده‌اند

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که قرار است ثبت نام نامزدان انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۲۴ ماه قوس/آذر آغاز شود. این کمیسیون گفته که قرار است انتخابات ریاست جمهوری در ۳۱ حمل/فروردین ۱۳۹۸ برگزار شود.

وسیمه بادغیسی، معاون عملیاتی کمیسیون مستقل انتخابات روز جمعه ۱۰ عقرب/آبان در کابل گفت که روند ثبت نام نامزدان تا نهم جدی/دی به مدت ۱۵روز ادامه خواهد داشت.

هرچند خانم بادغیسی جزییات بیشتر در مورد زمان‌بندی انتخابات ارائه نکرد اما کاپی تقویم انتخاباتی از سوی منابع کمیسیون در اختیار بی‌بی‌سی قرار گرفته است.

براساس تقویم کمیسیون انتخابات، ثبت نام رای‌دهندگان از اول قوس/دی تا آخر این ماه، بررسی معلومات نامزدان از ۲۵ قوس تا ۱۸ جدی/دی، نشر فهرست نهایی نامزدان ۲۵ دلو/بهمن، تولید برگه‌های رای‌دهی و دریافت مواد حساس توسط کمیسیون در دوم حوت/اسفند و بسته بندی مواد حساس ۱ تا ۱۰ حمل/فروردین انجام خواهد شد.

دراین تقویم آمده که نامزدان از ۲۷ دلو/بهمن تا ۲۸ حمل/فروردین حدود سه ماه فرصت خواهند داشت تا به مبارزات انتخاباتی بپردازند. جمع‌بندی آرا پس از انتخابات از اول تا ۲۰ ثور/اردیبهشت، اعلام نتیجه ابتدایی در ۲۱ثور و اعلام نتیجه نهایی نهم جوزا/خرداد انجام خواهد شد.

در صورتی‌‎که نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در دور اول مشخص نشود، در ۲۳ جوزا دور دوم انتخابات برگزار خواهد شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته در مورد برگزاری همزمان انتخابات ریاست جمهوری، شورای‌های ولایتی و "انتخابات پارلمانی غزنی" تردید دارد و در حال مشورت دراین زمینه است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

انتخابات پارلمانی افغانستان دو هفته پیش در ۲۸ و ۲۹ میزان/مهر برگزار شد

در دوره‌های گذشته انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی همواره یکجا باهم برگزار شده است و خانم بادغیسی هم گفت در صورتی‌که انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای ولایتی هم‌زمان برگزار نشود، قانون نقض خواهد شد.

به گفته خانم بادغیسی، دراین صورت مشکلات امنیتی و مدیریتی انتخابات کمتر خواهد بود اما از نظر اقتصادی هزینه بیشتر بر می‌دارد و میزان مشارکت رای‌دهندگان نیز کم خواهد بود.

با این حال، کمیسیون انتخابات هنوز کار انتخابات پارلمانی افغانستان را به پایان نرسانده و نتایج این انتخابات نیز نهایی نشده ‌است. انتخابات پارلمانی افغانستان دو هفته پیش در ۲۸ میزان/مهر برگزار شد.

گلاجان عبدالبدیع صیاد، رییس کمیسیون انتخابات گفت تا کنون نتایج ۲۲ ولایت به مرکز رسیده است.

کمیسیون انتخابات افغانستان گفته که نتیجه ابتدایی انتخابات پارلمانی ۱۹عقرب/آبان و نتیجه نهایی آن آخر قوس/آذر اعلام خواهد شد.