غنی: دوباره نامزد ریاست جمهوری می‌شوم تا به جنگ در افغانستان پایان دهم

اشرف غنی

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

اشرف غنی، نخستین کسی است که نامزدی خود را برای انتخابات ریاست جمهوری پیش رو اعلام کرده است

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور دوباره نامزد می‌کند.

آقای غنی در گفت‌وگو با خبرگزاری بلومبرگ گفته بدین دلیل می‌خواهد خود را نامزد کند تا "کار ناتمام" پایان جنگ ۱۷ ساله دراین کشور را به انجام برساند.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان هم در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرد که آقای غنی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نامزد خواهد بود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۳۰ فروردین/حمل سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

براساس تقویم انتخاباتی این کمیسیون که در اختیار بی‌بی‌سی قرار گرفته ثبت نام برای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری قرار است ۲۴ قوس/آذر امسال آغاز شود.

در پی انتخابات پارلمانی افغانستان که دو هفته پیش برگزار شد، گروه‌ها و احزاب سیاسی مختلف که بیشترشان مخالفان آقای غنی هستند، مشغول رایزنی و دیدار بوده‌اند تا روی "نامزد" انتخابات ریاست جمهوری پیش رو توافق کنند.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان که در انتخابات جنجالی ۲۰۱۴ ریاست جمهوری افغانستان رقیب آقای غنی بود، هنوز موضع خود را اعلام نکرده‌ است.

مجیب رحیمی سخنگوی آقای عبدالله به بی‌بی‌سی گفت رایزنی‌ها برای معرفی نامزد واحد از حوزه "جهاد ومقاومت" ادامه دارد و به زودی اعلام خواهد شد.

افراد نزدیک به محمد عمر داوود‌زی، وزیر داخله/کشور سابق افغانستان نیز تأیید می‌کنند که او کاندیدای "ائتلاف شورای حراست و ثبات" در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خواهد بود. این ائتلاف، مجموعه‌ای از گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی است.

منبع تصویر، Salahuddin Facebook

توضیح تصویر،

در روزهای اخیر گروه‌ها و احزاب سیاسی مختلف افغانستان که بیشترشان مخالفان آقای غنی هستند، مشغول رایزنی و دیدار بوده‌اند تا روی "نامزد" انتخابات ریاست جمهوری پیش‌رو توافق کنند.

"صلح دایمی، عادلانه و پایدار"

آقای غنی در مصاحبه با بلومبرگ گفته است:"طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی تلاش دارند کشور زیبای ما را سرزمین تولید خشونت بسازند. ما باید صلح را دنبال کنیم، صلح دایمی، عادلانه و پایدار."

او افزوده: "انتخابات باید رهبری را با این اختیار بر سر کار آورد که افغانستان را به جلو ببرد و بحران ۳۹ ساله این کشور پایان دهد."

آقای غنی در حالی نامزدی دوباره خود را اعلام می‌کند که دیروز بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان گزارش داد که کنترل و نفوذ دولت افغانستان از ۷۲ درصد در عقرب/آبان ۱۳۹۴ به ۵۶ درصد در سال جاری کاهش یافته است.

هر چند تلاش‌ها برای انجام مذاکرات مستقیم صلح با گروه طالبان تا کنون نتیجه نداده و حملات شدید و گسترده این گروه همچنان ادامه دارد، اما دولت افغانستان و آمریکا همچنان در تلاشند تا در مذاکره با این گروه بگشایند.

دولت دونالد ترامپ، در ماه سپتامبر امسال زلمی خلیلزاد را به عنوان نماینده ویژه این کشور برای مذاکرات صلح افغانستان تعیین کرد و جانب طالبان تایید کرده که اعضای دفتر این گروه در قطر با آقای خلیلزاد دیدار کرده‌‌اند.

هفته گذشته هم پاکستان اعلام کرد که ملا غنی برادر، یکی از موسسان گروه طالبان را به درخواست دولت افغانستان از زندان آزاد کرده است.