واکنش‌ها به کشته‌شدن مولانا سمیع‌الحق؛ 'رهبری که هم خوب بود هم بد'

مولانا سمیع‌الحق

منبع تصویر، AFP/GETTY

توضیح تصویر،

در پرونده قتل آقای سمیع‌الحق درج شده است که ۱۲ ضربه چاقو به شکم، قلب و گوش‌هایش وارد شده است

ساعت سه بعد از ظهر امروز در پاکستان تشییع جنازه مولانا سمیع‌الحق، رهبر جمعیت علمای اسلام در ایالت خیبرپختونخواه برگزار شد. جسد آقای سمیع‌الحق در مدرسه دارالعلوم حقانیه که مدیر آن‌ بود، دفن شد.

دیروز عصر وقتی راننده مولانا سمیع‌الحق به اتاق استراحت او برگشت، جسد آقای سمیع‌الحق را غرق در خون دید. به گفته پسر مولانا سمیع‌الحق پدرش با چندین ضربه چاقو کشته شد.

هنوز مشخص نشده است که مولانا سمیع‌الحق دقیقا چگونه کشته شده است. برادرزاده این رهبر با نفوذ در پاکستان می‌گوید او با ضربات چاقو و شلیک گلوله جان داده است.

در پرونده قتل آقای سمیع‌الحق درج شده است که ۱۲ ضربه چاقو به شکم، قلب و گوش‌هایش وارد شده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

مولانا سمیع الحق (نفر چهارم از راست) از چهره‌های با نفوذ مذهبی پاکستان بود

کشته شدن این رهبر مذهبی تندرو پاکستان موجی از واکنش‌ها را در پی داشته است.

ساعاتی پس از تائید قتل رهبر جمعیت علمای اسلام (شاخه سمیع) عمران‌خان، نخست‎وزیر پاکستان که در چین به سر می‌برد، این حمله را محکوم کرد و دستور داد که تحقیقات در این‌باره انجام شود. عمران خان گفت که پاکستان یک رهبر مطرح را از دست داده است. او علاوه کرد که خدمات مولانا سمیع‌الحق هرگز فراموش نخواهد شد.

روابط نزدیک عمران‌خان با مولانا سمیع‌الحق به سال ۲۰۱۶ می‌رسد؛ زمانی ‌که تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران‌خان ۳۰۰ میلیون روپیه (۲.۲۴ میلیون دلار) به دارالعلوم حقانیه کمک کرد تا نظام درسی این مدرسه دینی به سیاست‌های سیستم آموزشی پاکستان نزدیک شود.

واکنش‌ها نسبت به کشته‌شدن مولانا سمیع‌الحق در پاکستان بسیار گسترده بوده است.

بسیاری به شخصیت مذهبی او اشاره کرده‌اند و گفته‌اند که کشته‌شدن مولانا سمیع‌الحق "ضایعه بزرگی" برای پاکستان است.

مولانا طاهر اشرفی، رئیس شورای علمای پاکستان که انجام حملات انتحاری در افغانستان را جایز شمرده است، در واکنش به کشته شدن آقای سمیع‌الحق گفته است که "جهاد افغانستان با شهادت مولانا سمیع‌الحق پایان نمی‌یابد. بلکه خون او آن‌قدر این جهاد را نیرو خواهد داد که هیچ باطلی در آن‌جا دوام نخواهد آورد."

منبع تصویر، AFP/GETTY

توضیح تصویر،

رهبر جمعیت علمای اسلامی بارها و علنا حمایتش را از طالبان اعلام کرده بود. او فرد تاثیرگذاری بر طالبان پاکستانی و افغان بود.

رهبر جمعیت علمای اسلامی بارها و علنا حمایتش را از طالبان اعلام کرده بود. او فرد تاثیرگذاری بر طالبان پاکستانی و افغان بود.

نخستین رهبر طالبان افغانستان از جمله ملا عمر در دارالعلوم حقانیه درس خوانده بود. اعضای بلندپایه دیگر این گروه از جمله ملا خیرخواه وزیر داخله و امیرخان متقی وزیر اطلاعات و فرهنگ حکومت طالبان هم در همین مدرسه درس خوانده بودند.

حضور دانش‌آموزان دارالعلوم حقانیه در میدان نبرد علیه روسیه در افغانستان و همچنین سربازگیری طالبان از بین این دانش‌آموزان به اندازه‌ای بود که آن‌را "دانشگاه جهاد" می‌خواندند.

طالبان در افغانستان ساعاتی پس از این حمله اعلامیه‌ای را به زبان‌های اردو و پشتو صادر کردند و کشته شدن مولانا سمیع‌الحق را "ضایعه‌ای بزرگ و جبران‌ناپذیر" خواندند و گفتند که این کار "دشمنان اسلام" بوده است.

در افغانستان اما به نظر می‌رسد واکنش‌ها کاملا متفاوت از پاکستان است.

امرالله صالح، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان در حساب توییترش نوشت که مولانا سمیع‌الحق در پشت نقاب دین و تقوا زندگی می‌کرد و درآمد او از فروش فتوای قتل افغان‌ها به دست‌ می‌آمد.

رحمت‌الله نبیل، رئیس پیشین امنیت ملی افغانستان هم گفته است که او"سرمایه بزرگی برای اداره استخبارات ارتش پاکستان بود."

شب گذشته بلافاصله پس از نشر خبر مرگ مولانا سمیع‌الحق موجی از واکنش‌های کاربران افغان در فضای مجازی بویژه فیس‌بوک دیده شد.

در افغانستان آقای سمیع‌الحق را به عنوان یکی از رهبران معنوی طالبان می‌شناسند. از این‌رو بسیاری‌ها از کشته‌شدن او ابراز خرسندی کردند.

منبع تصویر، JAMIAHAQQANIA

توضیح تصویر،

مدرسه حقانیه یکی از بزرگترین مدارس پاکستان است که گفته می‌شود شمار زیادی اعضای گروه طالبان افغانستان در آن آموزش دیده‌اند

برخی با اشاره به این موضوع که "بدبختی‌های جنگ افغانستان با صدور فتوا و حمایت افرادی چون مولانا سمیع‌الحق پشتیبانی" می‌شود، گفتند که آقای سمیع‌الحق به "جزای اعمال خود" رسید.

احمد سعیدی، دیپلمات سابق افغان در پاکستان در صفحه‌ فیس‌بوکش نوشته :" هر شخص و هر مقام که به خاطر مرگ او پیام همدردی و اظهار تسلیت بفرستد افغان نبوده و به خون‌های ناحق ریخته مردم مظلوم افغانستان دست داشته است."

دولت افغانستان تاکنون واکنشی نشان نداده است.

گفته شده است که ماه گذشته هیئتی از افغانستان به دارالعلوم حقانیه رفته و از او خواسته بودند که برای پایان دادن به جنگ افغانستان بین دولت و طالبان میانجیگری کند.

به صورت دقیق مشخص نشده است که پاسخ آقای سمیع‌الحق به این هیئت چه بوده است.