عبدالله: تاخیر حکومت تلفات جنگ ارزگان را بیشتر کرد

ارزگان حق نشر عکس Marzia panahi
Image caption گفته می‌شود که صدها خانواده از ولسوالی ارزگان خاص به ولسوالی‌های همجوار در غزنی آواره شدند

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان می‌گوید شمار زیادی از خانواده‌ها در ولسوالی ارزگان خاص ولایت ارزگان در جنوب افغانستان به دنبال جنگ در این ولسوالی آواره شده‌اند.

آقای عبدالله امروز دوشنبه ۱۴ عقرب/آبان در نشست شورای وزیران گفت این درگیری‌ها تلفات جانی زیادی بین مردم و نیروهای امنیتی داشته است.

جنگ ده روزه در ولسوالی ارزگان خاص و تلفات انسانی در این جنگ بازتاب گسترده میان کاربران افغان شبکه‌های اجتماعی حتی مقام‌های این کشور داشته است.

رئیس اجرایی افغانستان انتقاد مردم را از تاخیر دولت در پاسخگویی به این جنگ پذیرفت و گفت این امر سبب شد تلفات بیشتر شود.

آقای عبدالله گفت: "دفاع از مردم و مردمی که همیشه در صلح و حمایت از دولت قرار داشتند، وظیفه ماست. نباید خود را بی‌دفاع احساس کنند. جلوگیری از عواقب بزرگتر این حادثه مسئولیت همه ماست."

هنوز آمار دقیقی از تلفات جنگ در ارزگان از سوی مقام‌های دولتی اعلام نشده است.

اما فاطمه رحیمی یکی از اعضای شورای ولایتی غزنی می‌گوید صدها خانواده از این ولسوالی به ولسوالی‌های همجوار در غزنی آواره شده‌اند.

او همچنین می‌گوید تاکنون در جنگ ارزگان خاص پنجاه غیرنظامی و ۱۸ نظامی کشته شده‌اند.

ریاست جمهوری افغانستان برای بررسی تلفات غیرنظامیان در این منطقه، هیاتی را تعیین کرده است.

حق نشر عکس Marzia panahi
Image caption برای کمک به آوارگان و قربانیان جنگ ارزگان چند کمپین مردمی نیز راه اندازی شده است

واکنش دولت به درگیری‌های ارزگان

ده روز از آغاز درگیری‌ها در ولسوالی خاص ارزگان می‌گذرد. از همان روزهای نخست برخورد حکومت به این درگیری‌ها و 'سکوت حکومت ' در مورد آن انتقادهایی را به خصوص در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت.

یک هفته پس از آغاز این درگیری‌ها، شاه حسین مرتضوی، یکی از سخنگویان ریاست جمهوری در صفحه فیسبوک خود نوشت: "اولین واحد از نیروهای اردوی ملی/ارتش ملی امروز به ولسوالی مالستان رسید. قرار است این نیروها به منظور تامین امنیت به ارزگان بروند. همچنان نیروهای کماندو از ترینکوت برای امنیت ارزگان خاص اعزام خواهد شد. اعزام نیروها پس از فیصله شورای امنیت صورت گرفته است."

اما همچنان مردم شاکی بودند.

امروز بار دیگر آقای مرتضوی در پستی فیسبوکی نوشت: "ارزگان در شرایط فعلی برای حکومت در اولویت قرار دارد. از شب گذشته تلاش‌های همه جانبه برای حمایت از مردم در جریان است. بر اساس هدایت جدی رئیس جمهور واحدهای تازه نفس از کابل به منطقه اعزام خواهد شد."

شماری از مخاطبان در زیر پست او، پرسیدند که "سرانجام نیروهای کمکی چه وقت رسیدند یا خواهند رسید؟"

گروهی از فعالان مدنی در کابل نیز امروز نشست خبری را راه اندازی کردند و از دولت خواستند هر چه سریعتر عملیات نظامی را در ارزگان خاص به راه اندازد و پس از پاکسازی منطقه از حضور طالبان، نیروهای امنیتی کافی را در منطقه مستقر سازد.

این گروه با انتقاد از بی‌توجهی نهادهای امدادرسان به آوارگان این جنگ که اکنون در ولسوالی‌های ناهور، جاغوری و مالستان ولایت غزنی جا به جا شدند، از آنها خواستند به این وضعیت رسیدگی کنند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption طالبان گفته آنها برای دفاع از مردم محل در ارزگان خاص جنگ را با یک فرمانده محلی آغاز کردند

جنگ قومی یا جنگ طالبان و مردم؟

ضامن علی هدایت، ولسوال مالستان در همسایگی ولسوالی ارزگان خاص در آغاز درگیری‌ها در ارزگان خاص به بی‌بی‌سی گفته بود که درگیری از روز شنبه (پنجم عقرب/آبان) با حمله افراد طالبان به دو منطقه "حسینی" و "کندلان" این ولسوالی؛ مناطقی که بیشتر هزاره‌نشین هستند، آغاز شد.

طالبان نیز در چند روز گذشته، چند پیام از جنگ و پیشروی‌شان در ولسوالی ارزگان خاص به خبرنگاران فرستادند.

ذبیح الله مجاهد، یکی از سخنگویان طالبان نیز می‌گوید آنها برای دفاع از مردم در مقابل فرمانده محلی در ولسوالی ارزگان خاص، این جنگ را آغاز کردند.

اما در یکی دو روز گذشته حکمی از تعیین هیاتی برای رسیدگی به درگیری‌های تازه در ارزگان از ریاست جمهوری در شبکه‌های اجتماعی و شماری از رسانه‌های محلی منتشر شد که دولت درستی آن را تایید یا رد نمی‌کند. این حکم این درگیری‌ها را "منازعه میان اقوام ارزگان" خوانده بود. این حکم انتقاداتی را به دنبال داشت.

اما امروز همان حکم با شماره و تاریخ همان روز از سوی سخنگوی ریاست جمهوری بار دیگر منتشر شد که این بخش جنجالی در آن وجود نداشت.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان نیز امروز در نشست شورای وزیران شکایت مردم از قومی خواندن درگیری در ارزگان خاص را مطرح کرد و گفت: "همه می‌دانیم که طالبان مسئولیت را برعهده گرفتند و از هر وسیله‌ای در آنجا استفاده کردند."